Trnavčan Vlasko trafil brvno strelou z vlastnej polovice

Trnava remizovala v Dunajskej Strede 0:0, Žilina na domácom štadióne zdolala Košice 4:1.

V D. Strede bola parádna atmosféra.(Zdroj: Tibor Somogyi.)
Dvojzápas našich na futbalových ME “21” v Poľsku >>

D. Streda - Spartak Trnava 0:0

Rozhodoval: Jaška, ŽK: Straka, Horváth, Majerník, Krišto, Majerník, Antunovič - Schranz, Vlasko, ČK: 81 Majerník (DAC), 4811 divákov

DAC: Penksa - Turňa, Struhár, Majerník, Szabó - Krišto, Straka - Brašeň, Horváth (63. Sabler, 89. Kwin), Ujlaky (69. Antunovič) - Jurčo

Trnava: Rusov - Janečka, Bortel, Tóth, Čonka - Sabo (61. Mikovič), Kuzma (46. Vlasko), Casado, Siva, Špalek (73. Chovanec) - Schranz

Pred zápasom si domáci fanúšikovia krásnou choreografiou uctili 110-ročný klub zo Žitného Ostrova.

V úvode začali aktívnejšie domáci, hrozili hlavne zo štandardiek, ale neúspešne. V prvých 15-tich minútach sa hral naozaj dobrý zápas, obe mužstvá hrali útočný futbal, bojovalo sa o každú loptu.

Do vyložených šancí sa však nikto nedostal. V strede prvého polčasu hra upadla, bojovalo sa medzi šestnástkami. V 23. minúte Janečka prihral prudko do pokutového územia, kde sa k lopte dostal Casado, jeho strelu však brankár Penksa kryl. Prvý polčas sa skončil bez vážnejšej šance.

Začiatok druhého polčasu bol plný šancí. Najprv v 46. minúte Vlasko vystrelil zo stredového kruhu, vonku stojaci Penksa vytlačil loptu na brvno.

Následne z dorážky dvakrát nastrelil Penksu Trnavčan Schranz.

O 3 minúty neskôr sa rútil na brankára Ujlaky, jeho šancu Rusov chytil, dorážajúci Brašeň však prestrelil prázdnu bránu. Rozruch vyvolala vypadnutá elektrina, dôsledkom čoho nesvietili stožiare na jednom konci štadióna.

V 81. minúte dostal za faul druhú žltú kapitán domácich Majerník, ktorý videl následne červenú. Následne odpískaný voľný kop zahral Vlasko, ktorý z 20 metrov nastrelil brvno. V 93. minúte mohol padnúť prvý gól zápasu, hosťujúci Vlasko však zahral rukou, za čo videl žltú kartu.

Mikuláš Radványi, tréner DAC-u: "Keď som videl, ako nastúpilo hosťujúce mužstvo, vedel som, že nebude hrať tak, ako v posledných zápasoch. My sa stále rozohrávame, aj dnes sme hrali v inej zostave, ako predtým. Kvalita bola na súperovej strane, Trnavčania boli herne lepší. Musím svojich hráčov pochváliť. Doma nesmieme byť spokojní s remízou, ale podľa priebehu zápasu musíme brať aj bod."

Juraj Jarábek, tréner Spartaka: "Hrali sme v krásnej atmosfére, v takej sa musí hrať hráčom dobre. Máme za sebou ťažké zápasy. V druhom polčase sme boli lepším mužstvom, mali sme šance na víťazstvo, potvrdili to Vlaska a Schranz. Musíme brať bod, ale mohli sme siahať na tri. Remíza je však spravodlivá."

MŠK Žilina - MFK Košice 4:1 (2:1)

Góly: 14. Jelič, 39. Paur, 75. Lupčo, 81. Škriniar - 29. O. Diaby. Rozhodoval: Kružliak, ŽK: Mihalík - Novák, Viazanko, 1617 divákov

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Škriniar, Letič - Pečovský, Paur (85. Káčer) - Čmelík (62. Guba), Lupčo, Mihalík (74. William) - Jelič

Košice: Tofiloski - Kavka, Ostojič, Sekulič - Korijkov, Bukata - Viazanko, Skvašík (82. Huk), Pačinda - Haskič (55. Novák), Redžič (26. O. Diaby)

Domáci otvorili skóre zápasu prakticky z prvej vážnejšej šance, keď sa po Lupčovom rohovom kope v 14. minúte na "päťke" dostal k hlavičke Matej Jelič a brankárovi Tofiloskemu nedal žiadnu šancu. V 27. minúte "šošoni" zahodili azda 120-percentnú gólovku.

Mabouka poslal z pravej strany výborný center na vzdialenejšou žrď, Tofiloski loptu nezachytil a úplne voľný Čmelík sám pri žrdi mieril vedľa. Zakrátko bolo vyrovnané, Oumar Diaby bol na ihrisku iba tri minúty a okamžite sa zapísal do streleckej listiny. Pri "malej domov" Žilinčanov výborne prečítal hru, predskočil Mabouku a v sklze pred Krnáčom usmernil pomalú loptu do siete.

V 39. minúte však žlto-zelení zahrali krásny signál pri priamom kope. Lupčo pätičkou posunul loptu Jakubovi Paurovi, tomu sa otvoril strelecký koridor vedľa košického múru a trafil presne - 2:1.

Košičania pohrozili na začiatku druhého dejstva v 49. minúte. Pačinda vyslal z ľavého rohu šestnástky krížnu prízemnú strelu, ktorá iba tesne minula Krnáčovu bránu. Potom prevzala taktovku opäť Žilina, Čmelíkov nádherný volej v 53. minúte smeroval priamo do vinkla, ale Tofiloski ho stihol vyraziť.

Košičania možno nemali prevahu, ale nebezpečný hrotový útočník Diaby sa tlačil do koncovky po každom protiútoku, žilinská obrana i brankár musela byť na pozore.

V 64. minúte sa v obrovskej šanci ocitol domáci Guba, ktorý bol vtedy na ihrisku sotva minútu. Košická obrana po vhadzovaní prepadla, Jelič mal na ľavej strane priestor, poslal loptu pred prázdnu bránu, no Guba v páde prestrelil. V 70. minúte padla lopta na nohu Novákovi, ktorý stal pri pravej žrdi žilinskej brány úplne sám, ale jeho strela z prvej bola katastrofálna. Snáď to myslel ako prihrávku. O päť minút neskôr to teda vyšlo na druhej strane.

Striedajúci William sa pretlačil po ľavej strane, odkiaľ poslal nízku loptu do malého vápna, Tofiloski ju nezachytil a Peter Lupčo z bránkovej čiary už nemohol netrafiť - 3:1.

O ďalších päť minút domáci pridali aj štvrtý gól, opäť to bol rohový kop, po ktorom lopta spadla až na nohu Milana Škriniara a ten to zblízka napálil nechytateľne pod brvno. Bol to už tretí gól "šošonov" zo štandardky v tomto zápase. MŠK teda zvíťazil 4:1 a predbežne zaujal prvé miesto v tabuľke.

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Bol to veľmi dobrý futbal. V prvom polčase to bolo ešte výrazne otvorené napriek tomu, že sme viedli 2:1. Keby Čmelík tesne pred prestávkou využil obrovskú šancu, mohlo to byť o to jednoduchšie. V druhom polčase po góle na 3:1 sme si už zápas užili a dominovali na ihrisku, i keď tesne predtým gólom sme mali šťastie pri veľkej príležitosti Košičanov. Som rád, že chalani tvrdo pracovali a že to dokázali dotiahnuť do víťazného konca."

Radoslav Látal, tréner Košíc: "Gratulujem Žiline k zaslúženému víťazstvo. Dnes sme dostali tri góly zo štandardiek, čiže sme v tejto hernej činnosti absolútne prepadli. Nezvládli sme ani ofenzívne štandardné situácie a to napriek tomu, že sme mali aj výškovú prevahu. V prvom polčase sme možno hrali dobre v strede poľa a dobre sme kombinovali, ale po zmene strán sa to vytratilo."

Poradie strelcov:

2 góly: Marko Milinkovič (Slovan Bratislava), Ján Vlasko (Trnava), Peter Sládek (Myjava), Jakub Kosorin (Senica), Matej Jelič (Žilina) -

1 gól: .Juraj Hovančík, Pablo Joaquin Podio (obaja Podbrezová), Jozef Skvašík, Oumar Diaby (obaja Košice), Patrik Vajda, David Střihavka, Jozef Rejdovian, Jozef Dolný (všetci Banská Bystrica), Moses Daddy Simon, Peter Kleščík (obaja Trenčín), Jakub Brašeň (Dunajská Streda), Filip Hlohovský (Senica), Martin Mikovič (Trnava), Patrik Sabo (Zlaté Moravce), Boris Turčák (Ružomberok), Jakub Paur, Peter Lupčo, Milan Škriniar (všetci Žilina) -.