Najdlhšia etapa Tour: Vyhral Rogers, druhý skončil Voeckler

Nibali prišiel do cieľa zároveň s Valverdem osem minút po víťazovi. Na celkovo tretie miesto sa posunul Pinot.

Michael Rogers sa teší z etapového víťazstva.(Zdroj: TASR/AP)

16. etapa - Carcassonne - Bagnéres-de-Luchon

Vzdialenosť: 237,5 km. Charakter: Horská. Najvyšší bod: 1755 m. n. m.

Výsledky 16. etapy: 1. Michael Rogers (Aus.) Tinkoff-Saxo 6:07:10 h, 2. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar, 3. Vasilij Kirijenka (Bielor.) Sky, 4. José Serpa (Kol.) Lampre - Merida, 5. Cyril Gautier (Fr.) Europcar všetci +9 s, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC +13, 7. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma-Quick Step +36, 8. Matteo Montaguti (Tal.) Ag2r La Mondiale +50, 9. Tom Jelte Slagter (Hol.) Garmin Sharp, 10. Tony Gallopin (Fr.) Lotto Belisol obaja +2:11 min, ... 36. Peter Velits (SR) BMC Racing +12:08, 133. Peter Sagan (SR) Cannondale +26:47

Kliknite sem pre kompletné výsledky.

Celkové poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) 73:05:19 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +4:37 min, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +5:06, 4. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +6:08, 5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +6:40, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +9:25, 7. Leopold König (ČR) NetApp - Endura +9:32, 8. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +11:12, 9. Michal Kwiatkowski (Poľ.) +11:28, 10. Bauke Mollema (Hol.) +11:33, ... 28. Peter Velits (SR) BMC Racing +49:09, 56. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:59:18

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 402 bodov, 2. Coquard (Fr.) 226, 3. Kristoff (Nór.) 217

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Majka (Poľ.) 89, 2. Rodríguez (Šp.) 88, 3. Nibali (Tal.) 86


BRATISLAVA. Austrálčan Michael Rogers z tímu Tinkoff-Saxo triumfoval v šestnástej etape cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Carcassone do Bagnéres de Luchon.

V najdlhšej (237,5 km) etape 101. ročníka síce Peter Sagan nebodoval na rýchlostnej prémii, ale naďalej je suverénnym lídrom bodovacej súťaže o zelený dres.

Jeho náskok pred Bryanom Coquardom je stále priepastných 176 bodov. Žltý dres lídra 101. ročníka si drží bez väčších problémov Talian Vincenzo Nibali.

Nastúpil 4,5 km pred cieľom

Rogers vyťažil z dlhého úniku pôvodne 21-člennej skupiny, z ktorej bolo vpredu v závere už len päť jazdcov.

Tridsaťštyriročný Austrálčan nastúpil 4,5 km pred cieľom a dosiahol svoje premiérové víťazstvo na Tour de France v kariére.

Bývalý majster sveta v časovke vyhral tento rok už dve etapy na Giro d´Italia, pre tím Tinkoff-Saxo získal druhý čiastkový triumf na Tour 2014.

Na 2. mieste prišiel do cieľa Thomas Voeckler, tretí skončil Bielorus Vasil Kirijenka.

"Myslel som si, že Thomas Voeckler bude mojim najväčším konkurentom v závere. Roky som bojoval o víťazstvo na Tour."

"Len som využil príležitosť, ktorá sa naskytla. Dostal som sa do úniku a v závere som veľmi riskoval. Mal som napokon dobré nohy, vďaka čomu som zdolal súperov," povedal v prvej televíznej reakcii Rogers.

Kwiatkowski si polepšil

Na čele priebežného poradia sa udržal Talian Vincenzo Nibali, jazdec tímu Astana má náskok 4:37 min pred druhým Španielom Alejandrom Valverdem (Movistar).

"Bola to dlhá etapa s viacerými úsekmi s bočným vetrom. Môj tím odviedol dobrú prácu, lebo nebolo jednoduché kontrolovať celú etapu. V závere to už bolo iba na mne, Valverde útočil a snažil sa získať sekundy do boja o žltý dres," uviedol v televíznom rozhovore Vincenzo Nibali.

Na 3. priečku postúpil Francúz Thibaut Pinot (+5:06), ktorý sa posunul na pozíciu vedúceho muža súťaže mladých jazdcov do 25 rokov o biely dres.

V utorok sa prezliekalo aj trička prvého muža súťaže vrchárov - Španiela Joaquima Rodrígueza z neho vyzliekol Poliak Rafal Majka.

Utorňajšia etapa vyšla poľskému pretekárovi Michalovi Kwiatkowskému z tímu Omega Phrama-Quick Step, ktorý bol počas nej v úniku, do cieľa prišiel v prvej skupine na 7. mieste.

V celkovej klasifikácii sa posunul zo 16. na 9. priečku, pričom na Nibaliho stráca okolo 11 minút.

Slovák Peter Velits prišiel do cieľa s odstupom 12:08 min na víťaza na 36. mieste. Opäť pomáhal lídrovi tímovi BMC Tejavi van Garderenovi, ktorý v utorok dosť stratil a jeho ambície dostať sa na pódium v celkovom poradí utrpeli veľkú trhlinu.

Online prenos

Cieľ: Víťazom 16. etapy sa stal Michael Rogers z tímu Tinkoff. Tridsaťpäťročný Austrálčan vyhral svoju prvú etapu na Tour. V závere sa odtrhol od vedúcej pätice. Druhý skončil Voeckler (Europcar), tretie miesto obsadil Kirijenka (Sky). Štvrý je Serpa (Lampre), piaty Gautier (Europcar). Gautiera vyhlásili za najagresívnejšieho jazdca etapy.

S viac ako osemminútovým mankom prišli do cieľa prví dvaja muži celkového hodnotenia Vincenzo Nibali (Astana) a Alejandro Valverde (Movistar). S favoritmi prišiel do cieľa aj český cyklista Leopold König.

Do cieľa prišiel zároveň s Petrom Velitsom s viac ako dvanásťminútovou stratou na víťaza líder tímu BMC Tejay van Garderen.

2 km do cieľa: Vedúca pätica sa roztrhla, v čele je osamotený Rogers

sestbasta_5.jpg

8 km do cieľa: V čele zjazdu je nasledujúca pätica: Gautier, Rogers, Serpa, Voeckler a Kiryienka.

12 km do cieľa: Na Port de Balès sa dostal už aj Vincenzo Nibali, ktorý mierne zaostával za pelotónom.

15 km do cieľa: Vedúca trojica má na pelotón náskok niečo pod deväť minút.

21 km do cieľa: Dvadsaťpäť bodov za poslednú dnešnú horskú prémiu získal Serpa pred Voecklerom a Rogersom. Nasleduje dlhý zjazd až do cieľa.

sestbasta_4.jpg

23 km do cieľa: Tímový kolega Petra Velitsa Tejay van Garderen stratil kontakt s najlepšími jazdcami.

24 km do cieľa: Štyri kilometre pred vrcholom Port de Balès je v čele štvorica Rogers, Serpa, Voeckler a Gautier.

25 km do cieľa: Vedúca šestica sa rozdelila na dve trojice, na čele sú Rogers, Serpa a Voeckler. Trhá sa aj pelotón (má už len 14 členov), ktorý má momentálne na vedúcu skupinu viac ako desaťminútové manko. Na úplnom čele pelotónu pracuje NetApp s českým cyklistom Leopoldom Königom.

Členmi pelotónu sú: Valverde, Gadret, Intxausti (Movistar), Nibali, Kangert (Astana), Mollema, Ten Dam (Belkin), Péraud, Bardet (AG2R), Jeannesson, Pinot (FDJ), Van Garderen (BMC), Zubeldia (Trek) a König (NetApp).

27 km do cieľa: Na čele pretekov je momentálne sedem cyklistov.

sestnasta_3.jpg

28 km do cieľa: Z čela pelotónu odpadla Astana (Nibaliho tím), do popredia sa dostal Movistar, tím druhého jazdca celkového poradia Alejandra Valverdeho.

29 km do cieľa: Z vedúcej skupiny sa oddelili aj Slagter, Reza a Roy. Pripomíname, že členmi vedúcej skupiny sú aj Kwiatkowski, Bakelants, Voeckler či Gallopin.

31 km do cieľa: Tempo vedúcej skupiny nevydržalo ďalších šesť cyklistov. Odpadli Albasini, Dumoulin, Delaplace, Kiryienka, Vachon a Eisel.

sestnasta_2.jpg

32 km do cieľa: Vedúca skupina má už len dvadsať členov. Odpadol z nej Roger Kluge, ktorý patrí skôr medzi šprintérov.

35 km do cieľa: Začalo sa 11,7-km stúpanie na Port de Balès (1 755 m. n. m.). Náskok unikajúcej skupiny na pelotón je niečo cez dvanásť minút. Na čele pelotónu je tím okolo Vincenza Nibaliho - Astana.

44 km do cieľa: Vedúca skupina má na pelotón na úpätí stúpania na Port de Balès vyše dvanásťminútový náskok.

48 km do cieľa: Na trati sa nachádza aj Mark Cavendish. Nesedí však na bicykli, keďže z Tour v jej úvode pre zranenie odstúpil.

sestnastna_1.png

60 km do cieľa: Dvadsaťjedenčlenný únik prešiel štvrtou dnešnou horskou prémiou. Dva body získal Thomas Voeckler (Europcar), jeden si pripísal José Serpa (Lampre). Pelotón stráca na unikajúcich viac ako jedenásť minút. Nasleduje krátky zjazd a potom postupne nástup na Port de Balès (1 755 m. n. m.) - 11,7-kilometrový stupák (7.7%) H-kategórie.

70 km do cieľa: Zjazd už absolvuje pelotón s Petrom Saganom, vedúca skupina má náskok vyše desať minút.

80 km do cieľa: Na Portet d'Aspet najrýchlejšie vystúpal Thomas Voeckler, ktorý získal v horskej prémii päť bodov.

84 km pred cieľom: Cyklisti stúpajú na Portet d'Aspet. Pri zjazde budú prechádzať okolo pamätníka olympijského víťaza z Barcelony Fabio Casartelliho, ktorý sa zabil na Tour 18. júla 1995.

90 km pred cieľom: Vedúca skupina zvýšila svoj náskok na 9 minút. Ich únik trvá 70 kilometrov, začalo ju dvanásť pretekárov. Saganovi sa nepodarilo zachytiť ich únik, nezískal tak rýchlostnú prémiu. Spolu s vedúcim pretekárom Tour Vincencom Nibalim je v pelotóne.

110 km pred cieľom: Náskok vedúcich jazdcov stúpol na vyše šesť minút, pred chvíľou začali Pyreneje. Priemerný rýchlosť cyklistov je na úrovni 42 km za hodinu.

121 km pred cieľom: Na čele pretekov je 21 jazdcov, pred pelotónom majú náskok okolo štyroch minút.


BRATISLAVA. Dnešná etapa (najdlhšia na tohtoročnej TdF) je snom pre cyklistov, ktorí majú ambície dostať sa do úniku hneď z niekoľkých dôvodov.

Nasleduje po dni voľna, ozajstné pyrenejské kopce ešte len prídu a je poriadne zvlnená, píše portál cyclingnews.com.

Etapa štartuje už o jedenástej, pri priemernej rýchlosti 38 km/h sa cyklisti objavia v cieli niečo po 17:00 h.

Súčasťou 16. etapy tohtoročnej Tour je jedna šprintérska prémia (na 124. km) a päť horských prémií (jedna druhej, jedna tretej, dve štvrtej a posledná H-kategórie).

Dvadsaťjeden kilometrov pred cieľom cyklisti vystúpia na Port de Balès (1 755 m. n. m.). Po minulé roky sa ukázalo, že na prvé miesto v cieli by na vrchole 11,7 km dlhého kopca mal stačiť 30 až 40 sekundový náskok.

Favoriti sa zrejme budú šetriť na náročnejšie pyrenejské etapy.

Na papieri síce etapa nevyzerá najnáročnejšie. Nemožno však zabudnúť, že pred štyrmi rokmi na nej prišiel Andy Schleck pre technické problémy o žlté tričko.


Šprintérska prémia

Km 123,5 - Saint Girons

Horské prémie

Km 25,0 - Côte de Fanjeaux - 2,4-kilometrový stupák (4.9%) 4. kategórie

Km 71,5 - Côte de Pamiers - 2,5-kilometrový stupák (5.4%) 4. kategórie

Km 155,0 - Col de Portet-d'Aspet (1 069 m. n. m.) - 5,4-kilometrový stupák (6.9%) 2. kategórie

Km 176,5 - Col des Ares 6-kilometrový stupák (5.2%) 3. kategórie

Km 216,0 - Port de Balès (1 755 m. n. m.) - 11,7-kilometrový stupák (7.7%) - H-kategórie

Profil 16. etapy.

profil16.png

Mapa 16. etapy.

mapa17.png

Kliknite pre zväčšenie.

Celkové poradie Tour: 1. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) 66:49:37 h, 2. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +4:37 min, 3. Romain Bardet (Fr./AG2R) +4:50, 4. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +5:06, 5. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +5:49, 6. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +6:08, 7. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +8:33, 8. Leopold König (ČR/NetApp) +9:32, 9. Laurens ten Dam (Hol./Belkin) +10:01, 10. Pierre Rolland (Fr./Europcar) +10:48, ... 26. VELITS +45:33, 52. SAGAN +1:41:03

Bodovacia súťaž: 1. SAGAN 402 b, 2. Coquard 226, 3. Kristoff 217, 4. Marcel Kittel (Nem./Giant) 177, 5. Renshaw 153, 6. Greipel 143

Vrchárska súťaž: 1. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša) 88 b, 2. Rafal Majka (Poľ./Tinkoff-Saxo) 88, 3. Nibali 86, 4. Pinot 49, 5. Valverde 40, 6. Alessandro De Marchi (Tal./Cannondale) 38

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 14 894
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 371
 3. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 4 261
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 084
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 272
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 074
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 973
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 922
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 359
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 153

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

Neprehliadnite tiež

Svetová cyklistika má nového šéfa

Novým prezidentom Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sa stal Francúz David Lappartient.

Nestalo sa to takmer 30 rokov. Neapol v novej sezóne iba vyhráva

Futbalisti Neapola dokázali za päť minút otočiť zápas proti Laziu.

Serena Williamsová: Prezývali ma chlapom a vraveli, že dopujem

Americká tenistka nedávno porodila dcéru Alexis Olympiu Ohanian Jr.