17. etapa Tour: Vyhral Majka, Nibali si zvýšil náskok

V popredí sa dlho držal Peter Velits. Druhé miesto obsadil Giovanni Visconti.

Rafal Majka sa teší z víťazstva v 17. etape.(Zdroj: TASR/AP)

17. etapa Saint-Gaudens - Saint-Lary-Soulan Pla d'Adet

Dĺžka: 124,5 km. Charakter: Horská. Najvyšší bod: 1654 m.n.m.

Výsledky 17. etapy: 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo 3:35:23 h, 2. Giovanni Visconti (Tal.) Movistar +29 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +46, 4. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +46, 5. Alessandro de Marchi (Tal.) Cannondale +49, 6. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +52, 7. Fränk Schleck (Lux.) Trek Factory, 8. Bauke Mollema (Hol.) Belkin - obaja +1:12 min, 9. Nicolas Roche (Ír.) Tinkoff-Saxo +1:35, 10. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:35, ... 27. Peter Velits (SR) BMC Racing +5:25, 115. Peter Sagan (SR) Cannondale +23:42

Celkové poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) 76:41:28 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +5:26 min, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +6:00, 4. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +6:08, 5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +7:34, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +10:19, 7. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +11:59, 8. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +12:16, 9. Leopold König (ČR) NetApp - Endura +12:40, 10. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +13:15, ... 27. Peter Velits (SR) BMC Racing +53:48, 61. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:22:14

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 408 bodov, 2. Coquard (Fr.) 233, 3. Kristoff (Nór.) 217

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Majka (Poľ.) 149, 2. Nibali (Tal.) 118, 3. Rodríguez (Šp.) 112

Súťaž do 25 rokov (biely dres): 1. Pinot 76:47:28 h, 2. Bardet (obaja Fr.) +1:34 min


BRATISLAVA. Po Alpách dominuje Poliak Rafal Majka na cyklistickej Tour de France aj v Pyrenejách a v stredu vyhral 17. etapu, ktorá viedla zo Saint Gaudens na vrchol Pla d´Adet a merala 124,5 km.

Jazdec tímu Tinkoff-Saxo dosiahol svoje druhé víťazstvo na 101. ročníku Tour, predtým triumfoval v alpskej 14. etape.

Zostal prekvapený

Majka potvrdil v etape bodkované tričko najlepšieho vrchára. V závere zdolal v cieľovom stúpaní Taliana Giovanniho Viscontiho.

"Je neuveriteľné, že sa mi podarilo dosiahnuť druhé víťazstvo. Musím sa poďakovať celému tímu za veľkú podporu a pomoc."

"Snažil som sa dostihnúť vedúcich jazdcov, neskôr jazdiť za Rodríguezom a čakal som na rozhodujúcu chvíľu. V cieľovom stúpaní som nastúpil a zostal som prekvapený, že mi nik nestačil," povedal v prvej televíznej reakcii Rafal Majka.

Žltý dres si bez problémov v náročnom kopcovitom teréne najkratšej etapy ročníka udržal Talian Vincenzo Nibali, ktorý zvýšil svoj náskok na súperov v boji o celkové prvenstvo. V 17. etape obsadil 3. miesto.

Celkovo vedie o 5:26 min pred Španielom Alejandrom Valverdem, tretí Thibaut Pinot zaostáva o rovných 6 minút.

"Bola to veľmi nervózna etapa. Od začiatku sa išlo veľmi rýchlo a štyri stúpania za sebou skutočne boleli," povedal Nibali pre agentúru Reuters.

"Môj tím odviedol skvelú robotu. Vydýchol som si, pretože som sa tejto etapy trochu obával. Včera sa niektorí moji konkurenti prezentovali vo výbornom svetle, napríklad Movistar nastavil skutočne vysoké tempo. Pri takej intenzívnej etape, aká bola dnes, nikdy neviete, čo sa môže stať. Plán bol zostať pokojný a trpezlivý. Vyšlo to."

Sagan bodoval

V stredu jazdil aktívne slovenský cyklista Peter Velits, ktorý bol dlho s ďalšími jazdcami v úniku. V cieľovom stúpaní už nestačil na najlepších a napokon prišiel do cieľa s odstupom 5:25 min na 27. priečke.

Peter Sagan získal na rýchlostnej prémii body do súťaže o zelený dres, potvrdil v nej svoje vedenie a potom sa už sústredil len na to, aby prišiel do cieľa v časovom limite.

Napokon na Majku stratil 23:42 min a obsadil 115. miesto, celkovo je 61. V bodovacej súťaži vedie jazdec Cannondalu o 175 bodov pred Francúzom Bryanom Coquardom.

Online prenos

Cieľ: Víťazom 17. etapy sa stal poľský cyklista Rafal Majka. Druhý skončil Giovanni Visconti. So 46 sekundovým mankom prišiel do cieľa Vincenzo Nibali, Talian si zvýšil náskok na čele celkového poradia o 49 sekúnd na Alejandra Valverdeho.

1 km do cieľa: Rafal Majka si užíva posledné stovky metrov dnešnej etapy.

2 km do cieľa: Od Viscontiho sa odpútal Majka a ide si po etapové víťazstvo.

3 km do cieľa: Nibali, Peraud a Durasek majú na vedúcu dvojicu (Majka, Visconti) poldruhaminútové manko. Tretí je s mankom 30 sekúnd Pierre Roland.

4 km do cieľa: Rafal Majka dobehol Viscontiho na čele pretekov. Vo svojej skupine nastúpil Vincenzo Nibali.

5 km do cieľa: V skupine okolo Nibaliho má problémy Valverde, ktorý zaostáva. Naopak, nastúpil Peraud. V čele sa od štvorčlennej skupiny odpútal Rafal Majka a útočí na Viscontiho.

6 km do cieľa: Od Rodrigueza sa odpútal v súboji o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára Rafal Majka a začlenil sa do skupiny, ktorá prenasleduje Viscontiho.

sedemnasta_3.jpg

7 km do cieľa: Na čele sa osamostatnil Visconti. Skupina, v ktorej je aj Peter Velits, má naňho manko cez 30 sekúnd.

8 km do cieľa: Vedúca štvorica sa rozdelila na dve dvojice. V čele sú Visconti a Roche. Skupina, v ktorej je aj Peter Veltis, má na vedúcich jazdcov manko 35 sekúnd.

10 km do cieľa: Začalo sa záverečné stúpanie na Montée de Saint-Lary Pla d'Adet, ktoré je zároveň aj cieľom dnešnej etapy. V čele je štvorčlenná skupina (Rolland, Visconti, Moinard, Roche), ktorá má na desiatku, v ktorej sa nachádza aj Peter Velits, 15-sekundový náskok. Poldruha minúty za nimi ide Romain Bardet, ktorý sa oddelil od skupiny okolo Vincenza Nibaliho (Valverde, Gadret, Kangert, Ten Dam, Péraud, Gastauer, Pinot, Jeannesson a Van Garderen - z elitnej desiatky chýba König). Peter Sagan sa neudržal v pelotóne.

17 km do cieľa: Kirijenka sa počas zjazdu neudržal vo vedúcej skupine, zrejme ho pohltí pelotón. Od pelotónu sa odpútal Romain Bardet.

19 km do cieľa: Po desaťkilometrovom klesaní príde výstup na záverečný kopec dnešného dňa - Montée de Saint-Lary Pla d'Adet (1 680 m. n. m.). Ide o 10,2 km dlhý stupák s priemerným sklonom 8,3-percenta.

sedemnasta_2.jpg

21 km do cieľa: Vasiľ Kirijenka si neudržal náskok, tesne pred vrcholom Col de Val Louron-Azet ho dostihla skupina, v ktorej sa nachádza aj Peter Velits. Víťazom tretej dnešnej horskej prémie sa stal Rodriguez, ktorý získal desať bodov do súťaže o bodkovaný dres. Vedúca skupina mala na vrchole predposledného dnešného kopca takmer trojminútový náskok na pelotón.

25 km do cieľa: V polovici kopca má Kirijenka na prenasledujúcu skupinu náskok už len vyše minúty. Medzitým niekoľko jazdcov, medzi nimi aj Peter Sagan, odpadlo od pelotónu.

29 km do cieľa: Na začiatku stúpania na Col de Val Louron-Azet má Kirijenka na čele 82-sekundový náskok na sedemnásťčlennú skupinu, v ktorej sa nachádza aj Peter Velits. Pelotón má momentálne na vedúceho jazdca etapy viac ako päťminútové manko.

34 km do cieľa: Cyklisti o chvíľu začnú stúpať na tretiu dnešnú horskú prémiu prvej kategórie. Nachádza sa na vrchu Col de Val Louron-Azet v nadmorskej výške 1 580 m. n. m. Stúpanie je dlhé 7,4 km s priemerným sklonom 8,3-percenta.

sedemnasta_1.jpg

41 km do cieľa: Jednoznačným víťazom druhej dnešnej horskej prémie a prvým mužom na Col de Peyresourde sa stal Vasiľ Kirijenka. Do súťaže o bodkovaný dres si pripísal desať bodov. Jeho súčasný držiteľ Majka skončil tretí za Rodriguezom.

45 km do cieľa: Od skupiny stíhajúcej Kirijenku sa oddelili Roche a Herrarda. Na Bielorusa ale majú dvojminútové manko.

47 km do cieľa: Na čele sa usadil Kirijenka, na ktorého má 19-členná skupina prenasledovateľov viac ako dvojminútové manko. Pelotón na vedúceho jazdca stráca takmer štyri minúty. Kirijenka je približne v polovici stúpania na Col de Peyresourde.

50 km do cieľa: V skupine hlavných favoritov sa po prvom stúpaní dokázal udržať aj Peter Sagan. Dobre sa ukazuje aj Peter Velits, ktorému vyhovuje rýchlejšie tempo.priebeh_2_res.jpg

60 km do cieľa: Čelná šestica má pred skupinou prenasledovateľov okolo dvadsať sekundový náskok. Hlavný pelotón s Nibalim sa pozadu nachádza o minútu a štvrť.

Prvú vrchársku prémiu dňa vyhral Rodriguez.

70 km do cieľa: Celkový líder poradia Vincenzo Nibali si všetko kontroluje na čele pelotónu v spoločnosti dvoch tímových kolegov. Na čele pretekov je momentálne štvorica: Joaquim Rodriguez, Rafal Majka, Durašek a Alessandro De Marchi.

85 km do cieľa: Vedúca skupinka si udržuje tempo, od pelotóna má náskok zhruba minútu.

95 km do cieľa: Hranicou prvej rýchlostnej prémie prešiel ako prvý Blel Kadri, ktorý získal do bodovacej súťaže dvadsať bodov.

115 km do cieľa: Pred pelotónom utiekli s dvadsať sekundovým náskokom jazdci: Sergio Paulinho (Tinkoff), Blel Kadri (AG2R), Tom-Jelte Slagter (Garmin), Yukiya Arashiro, Cyril Gautier (Europcar), Jens Voigt (Trek), Nicolas Edet (Cofidis) a Martin Elmiger (IAM).

priebeh_1_res.jpg

Celkové poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) 73:05:19 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +4:37 min, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +5:06... 28. Peter Velits (SR) BMC Racing +49:09, 56. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:59:18

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 402 bodov, 2. Coquard (Fr.) 226, 3. Kristoff (Nór.) 217

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Majka (Poľ.) 89, 2. Rodríguez (Šp.) 88, 3. Nibali (Tal.) 86

Na cyklistov v stredu náročné pyrenejské kilometre. Etapa zo Saint Gaudensu do Saint Lary Pla d´Adet síce meria len 124,5 km, ale na pelotón čakajú štyri náročné stúpania s cieľovým najvyššej kategórie.

"Myslím si, že zajtrajšok bude dosť ťažký a asi aj najhorší deň na Tour," priznal Sagan, ktorého potešila aj správa zo Slovenska.

Mapa 17. etapy.

mapa177.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Profil 17. etapy.

profil17.png

Profil záveru etapy.

poslednykm_r6017.jpg

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 13 551
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 4 658
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 274
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 101
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 375
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 004
 7. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 958
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 926
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 365
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 178

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

ŠPORT

Bora upokojuje fanúšikov: Sagan je v poriadku a má veľkú motiváciu

Môže získať tretí titul majstra sveta.

Neprehliadnite tiež

Svetová cyklistika má nového šéfa

Novým prezidentom Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sa stal Francúz David Lappartient.

Nestalo sa to takmer 30 rokov. Neapol v novej sezóne iba vyhráva

Futbalisti Neapola dokázali za päť minút otočiť zápas proti Laziu.

Serena Williamsová: Prezývali ma chlapom a vraveli, že dopujem

Americká tenistka nedávno porodila dcéru Alexis Olympiu Ohanian Jr.