18. etapa Tour: Nibali nedal súperom šancu, Sagan má istotu

V celkovom hodnotení nevyhral Tour de France s takým obrovským náskokom, ako má teraz Nibali, nik od roku 1997.

Vincenzo Nibali sa teší z víťazstva v 18. etape.(Zdroj: TASR/AP)

18. etapa: Pau - Hautacam

Dĺžka: 145,5 km. Charakter: Horská. Najvyšší bod: 2115 m.n.m.

18. etapa: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 4:04:17 h, 2. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +1:10 min, 3. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +1:12, 4. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing obaja +1:15, 6. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +1:53, 7. Bauke Mollema (Hol.) Belkin, 8. Leopold König (ČR) NetApp-Endura obaja +1:57, 9. Haimar Zubeldia (Šp.) Trek Factory, 10. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar obaja +1:59,... 85. Peter Velits BMC Racing +24:39,... 88. Peter Sagan (obaja SR) Cannondale +26:29.

Celkové poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) 80:45:45 h, 2. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +7:10, 3. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +7:23, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +7:25, 5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +9:27, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +11:34, 7. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +13:56, 8. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +14:15, 9. Leopold König (ČR) NetApp - Endura +14:37, 10. Haimar Zubeldia (Šp.) Trek Factory +16:25,... 27. Peter Velits BMC Racing +1:18:27, 58. Peter Sagan (obaja SR) Cannondale +2:48:43.

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Cannodale 408 bodov, 2. Bryan Coquard (Fr.) Team Europcar 253, 3. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 217

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo 181, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 168, 3. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša 112

Súťaž do 25 rokov (biely dres): 1. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr 80:52:55 h, 2. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +2:17 min

Desať kilometrov pred cieľom sa zdvihol zo sedla, súperi akoby si ho ani nevšímali. Sami bojovali so stúpajúcou cestou.

Vincenzo Nibali sa ani neobzrel, nik z rivalov nemal šancu jeho tempo udržať. S veľkým náskokom vybojoval už štvrté etapové víťazstvo.

„Je úžasný, pritom ho nikto ani neprinútil ísť na hranice možností,“ hovorí trojnásobný víťaz Tour a spolukomentátor Eurosportu Greg Lemond.

Je v životnej forme

„Prišiel v životnej forme. Som si istý, že by ho nezdolali ani Contador či Froome, ak by tu boli,“ vravel športový riaditeľ tímu Astana Giusepe Martinelli.

Keď videl, že jeho zverenec sa cíti v poslednom stúpaní dobre, nechal rozhodnutie na ňom, či má zabojovať o víťazstvo.

„Etapu som chcel vyhrať kvôli tímovým kolegom. Dreli pre mňa. Patrí im moja vďaka. Dnes som nemyslel na celkové poradie,“ vravel v cieli víťaz. „Dúfam že v piatok bude pokojná etapa a potom nás čaká iba časovka.“

Súperov naháňa žralok

Nibaliho prezývajú žralok. Fanúšikovia si na internete už z jeho súperov robia žarty.

Veľký žralok s vycerenými zubami sa objavuje na fotografiách za chrbtom zadýchaných cyklistov v etapách.

Na inej fotografii je jeden z cyklistov v špeciálnej klietke pre potápačov proti žralokom. „Ver mi, toto je jediná možnosť, ako sa ubrániť pred útokmi Nibaliho,“ kričí na neho šéf.

Nič však nepomohlo

V celkovom hodnotení má Talian vyše sedemminútový náskok. Vo futbale je taký veľký rozdiel ako debakel 7:0. Počas Tour ho nik ani na chvíľu neohrozil. Keď chcel, súperom jednoducho ušiel.

Takým výrazným rozdielom vyhral naposledy Tour v roku 2002 Lance Armstrong. A tento výsledok pre doping nedávno navždy vyškrtli.

Predtým zvíťazil väčším rozdielom až v roku 1997 Jan Ullrich (9:09 min).

O druhú priečku bude ešte veľký boj. Troch jazdcov delí pätnásť sekúnd. „Nič ešte nie je isté. Je to veľmi malý rozdiel,“ hovorí Francúz Pinot, ktorý je aktuálne druhý.

Sagan tretí raz v zelenom

Peter Sagan má v bodovacej súťaži už nedostihnuteľný náskok 155 bodov. Na obhajobu mu stačí prísť do cieľa v Paríži.

Tretím víťazstvom sa vyrovná napríklad Eddiemu Merckxovi či Džamolidinovi Abdužaparovovi. Tri­ a viackrát získali zelený dres na Tour de France iba siedmi cyklisti. Rekordérom je so šiestimi prvenstvami Nemec Zabel.

"Dnes som išiel do kopca celkom dobre. Astana však ťahala pelotón vysokým tempom a tak som si na Tourmalete našiel menšiu skupinku, ktorá išla pomalšie. Máme ešte dve etapy pre špurtérov."

"Zatiaľ som nezískal etapové víťazstvo, ktoré chcem. Dúfam, že sa mi to podarí. Tour je každý rok iná. Niektoré veci sa podaria, iné nie," povedal pre oficiálnu stránku pretekov Sagan.

Poliak Rafal Majka sa stal víťazom súťaže vrchárov.

Piatková etapa by opäť mala patriť šprintérom. Hoci pred cieľom je krátke stúpanie, do cieľa by mal prísť pelotón pohromade.

V sobotu je časovka.

Online prenos

Cieľ: Víťazom 18. etapy Tour de France sa stal Vincenzo Nibali. Druhý skončil Thibaut Pinot, tretí prišiel do cieľa Rafal Majka, ktorý si poistil bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Štvrtý finišoval Jean-Christophe Péraud, piate miesto obsadil Tejay van Garderen. Alejandro Valverde skončil desiaty s mankom 1:59 min na víťaza a vypadne z prvej trojky celkového hodnotenia. Druhé a tretie miesto momentálne patria dvom Francúzom - Thibautovi Pinotovi a Jeanovi-Christophovi Péraudovi.

1 km do cieľa: Vincenzo Nibali si suverénne ide po štvrté etapové víťazstvo na tohtoročnej Tour. Stíhajúca štvorica má naňho viac ako minútové manko.

2 km do cieľa: Van Garderen, Pinot a Péraud napokon dostihli Majku. Štvorica na vedúceho Nibaliho stráca viac ako minútu. Valverde má na štvoricu polminútové manko.

3 km do cieľa: Van Garderen, Pinot a Péraud takmer dostihli Majku, na prvého Nibaliho majú takmer minútové manko.

4 km do cieľa: Majku stíhajú Van Garderen, Pinot a Péraud, za ktorými jazdí Valverde. Majka znížil manko na Valverdeho na 30 sekúnd.

5 km do cieľa: Náskok Nibaliho na druhého Majku sa zvýšil o desať sekúnd. Nastúpil Tejay van Garderen, pozor si musí dať Alejandro Valverde.

6 km do cieľa: Druhý Majka predbehol Nieveho, na prvého Nibaliho má poľský cyklista 40-sekundové manko.

7 km do cieľa: Od pelotónu sa v záverečnom stúpaní odpútal Rafal Majka, ktorý bojuje o biely dres s červenými bodmi pre najlepšieho vrchára.

8 km do cieľa: Nibali predbehol aj doteraz prvého Nieveho a ide si po víťazstvo v 18. etape.

9 km do cieľa: Kadri odpadol, vpredu je už len Nieve. Nibali prefrčal okolo Hornera, na Nieveho má momentálne 34-sekundové manko.

10 km do cieľa: Pelotón pohltil De Marchiho a Huzarskeho. Vpredu idú už len Nieve a Kadri. Od pelotónu sa snažia odpútať Horner a Nibali.

11 km do cieľa: Vedúca dvojica sa rozpadla, Nieve sa odpútal od Kadriho.

osemnasta_2.jpg

12 km do cieľa: Do čela pelotónu ide tím Astana, ktorý bude pripravovať pozíciu pre Vincenza Nibaliho.

13,6 km do cieľa: Začalo sa dlhé stúpanie do cieľa na Montée du Hautacam s priemerným sklonom 7,8 %. Vedúca dvojica Kadri, Nieve má na pelotón náskok 1:28 min. Šesťčlenná skupina okolo Trofimovova má ma vedúcu dvojicu manko 1:06 min.

Cyklisti stúpajú na posledný náročný kopec tohtoročnej Tour.

28 km do cieľa: Tímu Movistar taktický zámer nevyšiel, pred záverom zjazdu ho pelotón dobehol. Hlavná skupina jazdcov má momentálne na vedúcu dvojicu Kadri, Nieve viac ako trojminútové manko.

37 km do cieľa: Valverde sa v zjazde pripojil k tímovým kolegom, ktorí ho počkali. Valverde zatiaľ Nibalimu utiekol o dvadsať sekúnd.

41 km do cieľa: V zjazde sa od pelotónu (aj Vincenza Nibaliho) odpútal Alejandro Valverde, druhý muž celkového poradia.

osemnasta_1.jpg

50 km do cieľa: Víťazom horskej prémie na vrchole Tourmaletu sa stal pred Blel Kadri. Druhý skončil Mikel Nieve. Body za tretie až piate miesto si rozdelili Trofimov, De Marchi a Huzarski.

Cyklistov čaká dlhý (30 km) technický zjazd a následne 13,6 kilometrov dlhé stúpanie do cieľa na Montée du Hautacam s priemerným sklonom 7,8 %.

54 km do cieľa: V stúpaní na Tourmalet sú na čele Nieve a Kadri, na prenasledovateľov majú náskok 38 sekúnd.

55 km do cieľa: Medzi cyklistami, ktorí odpadli od pelotónu, sa ocitol aj Peter Sagan. Pridal sa k desiatke, v ktorej sa nachádzajú aj Martin, Kwiatkowski, Greipel, Kittel, Gallopin či Degenkolb.

etapa1.jpg

60 km do cieľa: Skupina lídrov sa v kopci rozbila. Vpredu je osamotený Sylvain Chavanel, stíha ho dvojica Nieve - Kadri. Náskok je stabilne okolo štyroch minút.

65 km do cieľa: Tento rok je mimoriadne úspešný zatiaľ pre Francúzov. V celkovom hodnotení je v prvej päťke trojica domácich: 3. Pinot, 4. Peraud, 5. Bardet. Predtým sa niečo podobné na Tour podarilo Francúzom v roku 1965. (2. Poulidor, 4. Anglade, 5. Lebaube)

66 km do cieľa: Náskok lídrov klesá k trom minútam.

85 km do cieľa: Coquard znížil stratu na Petra Sagana na 155 bodov. Únik o chvíľu začne stúpať na Tourmalet. Náskok pred pelotónom je 3:58 minúty.

90 km do cieľa: Skupina v úniku sa rozdelila. Blíži sa šprintérska prémia. Coquard chce na nej získať všetkých 20 bodov.

Na to aby si Francúz udržal čo i len teoretickú šancu na úspech, musel by byť dnes v cieli do jedenásteho miesta. Inak stačí Petrovi Saganovi prísť do Paríža a je istým víťazom.

102 km do cieľa: Col du Tourmalet je vôbec prvý priesmyk, ktorý na Tour organizátori použili. Prvý raz to bolo v roku 1910. Cyklisti vtedy ani poriadne nevedeli, čo ich čaká. Traduje sa historka, že prvý jazdec, ktorý vytlačil bicykel až hore zakričal na organizátorov: "Ste vrahovia. Chcete nás snaď zabiť."

Dnes je pomník tohto jazdca Octava Lapizea kúsok pod vrcholom.

Tento rok je Tourmalet na trase Tour už po 83. raz. Žiadny iný kopec ani priesmyk nie je s Tour častejšie spojený.

etapa.jpg

113 km do cieľa: V úniku je 20-členná skupina. Jej náskok je 4 minúty. V úniku je aj druhý muž bodovacej súťaže Francúz Coquard, ktorý chce zrejme zabojovať na šprintérskej prémii.

Veľmi silným vrchárom v úniku je Španiel Mikel Nieve a môže dnes zvíťaziť.

145 km do cieľa: Vincenzo Nibali je už pätnásty deň v žltom drese. Má veľký náskok pred druhým v poradí Španielom Valverdem 5:26 minúty.

Na Tour pokračuje 166 cyklistov, 32 v predchádzajúcich etapách odstúpilo.


Posledná horská etapa je príležitosťou pre cyklistov v celkovom poradí vylepšiť si umiestnenie. Osemnásta etapa je podobne ako stredajšia veľmi krátka. Má 145,5 km a sú na nej dve stúpania - Col du Tourmalet a Hautacam.

Cesta do lyžiarskeho strediska Hautacam je zase jedna z najťažších v Pyrenejach. Stúpanie je šestnásť kilometrov dlhé a má priemerný sklon 7,8 %, no v hornej časti sú úseky s vyše desiatimi percentami.

Podobne ako v stredu má aj dnes šancu na úspech únik. Favoriti si budú šetriť sily na záverečné stúpanie.

Pre mnohých je to vôbec posledná možnosť posunúť sa, alebo získať čas pred sobotňajšou časovkou. Zaujímavý bude boj o druhú a tretiu priečku, kde sú veľmi malé rozdiely.

V súťaži o najlepšieho vrchára má už takmer isté víťazstvo Poliak Rafal Majka. Ohroziť ho môže iba Joaquim Rodriguez, no stráca 37 bodov.

Zelený dres dnes môže získať Peter Sagan. Jeho náskok pred etapu bol 175 bodov, v posledných štyroch etapách je maximálny bodový zisk 190.

Šprintérska prémia

- nachádza sa v Trébonse na 61,5 kilometri

Horské prémie

Km 28,0 - Côte de Bénéjacq - 2,6 kilometrový stupák 3. kategórie s priemerným sklonom 6,7 %

Km 56,0 - Côte de Loucrup - 2 kilometrový stupák 3. kategórie s priemerným sklonom 7 %

Km 95,5 - Col du Tourmalet (2 115 m. n. m.) Souvenir Jacques Goddet - 17,1 kilometrový stupák H-kategórie s priemerným sklonom 7,3 %

Km 145,5 - Montée du Hautacam (1 520 m. n. m.) - 13,6 kilometrový stupák H-kategórie s priemerným sklonom 7,8 %

Mapa 18. etapy.

mapa18.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Profil 18. etapy.

profil18.png

Záver 18. etapy.

zaver.png

Celkové poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) 76:41:28 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +5:26 min, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +6:00, 4. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +6:08, 5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +7:34, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +10:19, 7. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +11:59, 8. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +12:16, 9. Leopold König (ČR) NetApp - Endura +12:40, 10. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +13:15, ... 27. Peter Velits (SR) BMC Racing +53:48, 61. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:22:14

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 408 bodov, 2. Coquard (Fr.) 233, 3. Kristoff (Nór.) 217

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Majka (Poľ.) 149, 2. Nibali (Tal.) 118, 3. Rodríguez (Šp.) 112

Súťaž do 25 rokov (biely dres): 1. Pinot 76:47:28 h, 2. Bardet (obaja Fr.) +1:34 min

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 3. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 5. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 6. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 7. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 8. Leto nekončí!
 9. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 10. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 707
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 335
 3. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 329
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 796
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 293
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 208
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 113
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 081
 9. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 846
 10. Leto nekončí! 680

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že to si urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

Neprehliadnite tiež

Kozák na kvalifikačné zápasy proti Slovinsku a Anglicku nominoval aj dvoch nováčikov

V nominácii sú traja brankári, deviati obrancovia, desiati stredopoliari a dvaja útočníci.

Nechápem, prečo ľudia v príprave nadávajú, tvrdí slovanista Viedenský

Viedenský má patriť k elitným centrom Slovana. Jeho cieľom je play-off KHL i olympiáda.

Česi chcú zorganizovať MS v roku 2023, majú záujem sa prispôsobiť aj Slovákom

Okrem Prahy by mohlo šampionát hostiť mesto, ktoré bude blízko slovenským hraniciam.

O účasť v hlavnej fáze US Open zabojujú piati Slováci, Kližan medzi nimi nie je

V hlavnej fáze turnaja sa s istotou predstavia štyria slovenskí tenisti.