Motivovaný Hamilton sa v Maďarsku pokúsi o rekord

Britský pilot formuly 1 na Hungaroringu vyhral štyri razy zo siedmich štartov. Päťrkát tu ešte nik nezvíťazil.

Lewis Hamilton.(Zdroj: FOTO - TASR/AP)

BUDAPEŠŤ. Formula 1 sa v rýchlom slede po týždni presunie z Nemecka do Maďarska, kde je na okruhu Hungaroring neďaleko Budapešti na programe v poradí jedenásta veľká cena tejto sezóny.

Po pretekoch čaká na jazdcov takmer mesačná letná prestávka.

Vyrovnal Schumachera

Minuloročné prvenstvo v Maďarsku obhajuje Lewis Hamilton z Mercedesu, ktorý tu vyhral už štyrikrát a vlani vyrovnal rekord Michaela Schumachera. Britský majster sveta z roku 2008 príde psychicky posilnený, keďže na uplynulej VC Nemecka obsadil tretie miesto, pričom štartoval až z 20. pozície pre haváriu v kvalifikácii.

"Maďarská veľká cena bola pre mňa vždy špeciálna. Vyhral som tu štyri razy zo siedmich pokusov, štyrikrát som štartoval z pole position a vlani som tu dosiahol svoje prvé víťazstvo vo farbách Mercedesu. Hungaroring je okruh, ktorý praje agresívnym pilotom, ako som ja. Možno mi sedí viac ako ostatným," povedal Hamilton pre oficiálne stránku svojho zamestnávateľa.

Skvelá Bottasova séria

Aktuálny líder poradia jazdcov Nico Rosberg sa určite nebude iba prizerať snaženiu svojho kolegu a bude chcieť stáť na najvyššom stupni na pódiu. V Nemecku vyhral systémom štart - cieľ, dosiahol štvrté víťazstvo v ročníku, tretie z ostatných piatich pretekov. V celkovom hodnotení vedie pred Hamiltonom o 14 bodov.

V ostatných troch pretekoch zažiaril Valtteri Bottas z tímu Williams, ktorý sa vždy objavil na pódiu. V Rakúsku bol tretí, vo Veľkej Británii druhý a naposledy v Nemecku opäť druhý.

Fínsky jazdec sa vďaka tomu vyšvihol v rebríčku na piate miesto pred úradujúceho a štvornásobného majstra sveta Sebastiana Vettela.

"Vieme, že to nie je priaznivý okruh pre náš monopost, ale pracujeme na získaní väčšej priľnavosti v zákrutách a mali by nám pomôcť aj pripravené vylepšenia. Dôležitá bude kvalifikácia, pretože nie je ľahké predbiehať. Do Maďarska chodí mnoho fínskych fanúšikov, takže to bude akoby domáca veľká cena," vyhlásil Bottas pre williamsf1.com.

Nedeľňajšie preteky sú na programe tradične o 14.00 h, sobotňajšia kvalifikácia sa začne v tom istom čase.

Poradie MS (po 10 z 19 pretekov): 1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 190 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 176, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 106, 4. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 97, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 91, 6. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 82

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 366 bodov, 2. Red Bull 188, 3. Williams 121, 4. Ferrari 116, 5. Force India 98, 6. McLaren 96.