Čínski šachisti prvýkrát vyhrali olympiádu, medzi ženami uspeli Rusky

Slovenskí šachisti počas olympiády.
Slovenskí šachisti počas olympiády. (Autor: TASR)
TASR|14. aug 2014 o 15:40

Slovenské tímy ešte hrajú svoje zápasy. Mužom zatiaľ patrí 45. miesto, ženám 21. priečka.

TROMSÖ. Víťazmi 41. Šachovej olympiády v nórskom Tromsö sa prvýkrát v histórii stali Číňania, ktorí na najvyššom stupienku vystriedali Arménsko.

Rozhodnutie padlo v záverečnom 11. kole, v ktorom Čína zdolala Poľsko 3:1 a stala sa prvou ázijskou krajinou, ktorá získala Pohár Hamiltona-Russella určený pre víťaza open kategórie.

Doterajším maximom Číňanov bolo striebro z olympiády 2006 v Turíne. Druhí skončili Maďari a bronz patrí Indii. V ženskej kategórii získali Rusky už tretiu zlatú medailu v rade, za nimi sa na pódiu umiestnili Číňanky a Ukrajinky.

Slováci obstali solídne

Na najväčšom šachovom podujatí obstáli solídne oba slovenské výbery. Muži ako 36. nasadený tím v zložení Ján Markoš, Ľubomír Ftáčnik, Peter Michalík, Tomáš Petrík a Tamás Petényi (kapitán Ján Plachetka) skončili na 37. mieste v konkurencii 177 tímov.

Predovšetkým však potešili výkony ženského družstva (18. nasadené) v zostave Eva Repková, Zuzana Štočková, Júlia Kočetková, Veronika Maslíková, Veronika Gažíková (kapitán Igor Štohl), ktoré v 136-člennom štartovom poli obsadilo konečnú 17. priečku.

Prísľubom do budúcnosti boli výkony talentovaných "náhradníkov" Tamása Petényiho a Veroniky Gažíkovej, slušný turnaj odohrali Zuzana Štočková, Júlia Kočetková a Tomáš Petrík, avšak príliš sa nedarilo hráčom na prvých šachovniciach Jánovi Markošovi a Eve Repkovej. Pred dvoma rokmi v Istanbule skončili Slováci na 30. mieste, ich kolegyne boli 22.

Muži mali vydarený vstup do turnaja, keď zdolali Jamajku 3,5:0,5 a po tuhom boji aj Rakúsko (2,5:1,5). Nasledovala však séria troch kôl bez výhry, ktorá odštartovala výsledkom 1:3 proti Rumunsku. Vo 4. kole remizovali Slováci s Čile 2:2 a následne podľahli Švajčiarsku 1:5,2:5.

Libanon bol ľahkým súperom (3,5:0,5), ale s Fínmi dokázali Markoš a spol. iba remizovať 2:2. Slabučkú Guatemalu zdolali suverénne 4:0 a poradili si aj so Škótskom 2,5:1,5.

V 10. kole však Slovensko podľahlo Brazílii 1,5:2,5 a bolo zrejmé, že umiestnenie v najlepšej dvadsiatke sa rozplynulo. V poslednom kole remizovali Slováci s Lotyšskom 2:2.

Slovenky na úvod zdolali Sýriu kontumačne 4:0, Čile dovolili uhrať len pol bodu (3,5:0,5) a Rakúšankám jeden (3:1). Vo 4. kole si Štohlove zverenky zahrali na prvom stole s Iránom, s ktorým už mali jednu nepríjemnú skúsenosť z Istanbulu.

Kvalita perzského družstva sa naplno ukázala aj v opakovanej konfrontácii, keď Irán vyhral totožne 3,5:0,5. V 5. kole si Slovenky poradili s Izraelom 3:1, tým istým výsledkom ich však následne zdolali silné Francúzky.

Nasledovala remíza 2:2 s Bieloruskom a výhra 4:0 nad družstvom sluchovo postihnutých združených pod hlavičkou ICCD. V 9. kole zdolali po tuhom boji Srbsko 2,5:1,5 a atakovali najlepšiu desiatku, no prišla prehra 1,5:2,5 s Bulharskom. V poslednom kole víťazstvo 2,5:1,5 nad Kanadou znamenalo posun do najlepšej dvadsiatky.

Uhrali predpokladané výsledky

"O jednu priečku sme preskočili naše nasadenie, takže je to celkom fajn. Pred súťažou som si povedala, že umiestnenie v najlepšej dvadsiatke bude dobrý výsledok, v Top 10 fantázia. Na to však bolo potrebné, aby sa nám darilo viac vpredu, no Eve Repkovej to veľmi nešlo."

"Naopak, veľmi kvalitne zahrali obe Veroniky (Maslíková a Gažíková - pozn.), ja som zahrala priemerne. Je to najlepší výsledok za posledné štyri olympiády, takže to vnímame pozitívne."

"Švajčiarsky systém je veľmi zradný, škoda zápasu s Iránom a tesnej prehry s Bulharskom, ale zasa sme dostali prijateľnejšieho súpera v poslednom kole," povedala pre TASR Štočková, ktorá uhrala individuálnych 6,5 bodu.

Prezident Slovenského šachového zväzu (SŠZ) Martin Huba vyjadril spokojnosť s účinkovaním družstiev za polárnym kruhom.

"Šachová olympiáda je veľmi ťažký turnaj v oboch kategóriách. Medzi mužmi súťažilo 177 družstiev a medzi ženami 136. Stále sú medzi nimi silné krajiny bývalého Sovietskeho zväzu a veľmi rázne vystupuje do popredia Ázia, o čom svedčí aj historicky prvé zlato Číňanov a bronz pre Indiu v mužskej kategórii ako aj striebro Číňaniek medzi ženami."

"Naši chlapci skončili jedno miesto za nasadením. Dúfali sme v troška lepší výsledok, ale open turnaj je tak trocha lotéria. Veľmi dobre zahral Tomáš Petrík, samozrejme aj naša legenda Ľubo Ftáčnik si uhral svoj tradičný výsledok. Čo sa týka dievčat, skončili o miesto vyššie ako boli nasadené. Obe naše družstvá si tak uhrali predpokladané výsledky."

"Trocha sme dúfali, že sa ženy prebojujú do prvej desiatky, ale konkurencia bola naozaj veľmi silná. Vyzdvihol by som výkony Julky Kočetkovej a Zuzky Štočkovej. Teší ma, že do budúcnosti môžeme počitať s talentovanou Veronikou Gažíkovou."

Historicky najúspešnejšou krajinou šachových olympiád zostáva neohrozene bývalý ZSSR, ktorý neuveriteľných 18-krát vyhral zlato a iba raz skončil na striebornom stupni. Štafetu po ňom prevzalo Rusko s taktiež úchvatnou bilanciou 6-3-1.

Ďalšia Svetová šachová olympiáda sa v roku 2016 uskutoční v hlavnom meste Azerbajdžanu - Baku. Na kongrese Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE) padol aj verdikt, kto usporiada 43. edíciu olympiády v roku 2018. Bude to gruzínske Batumi, ktoré v hlasovaní uspelo na úkor Kapského Mesta.

Toms Kantans - Tomáš Petrík 0:1

konečné poradie: 1. Čína 19 (8-3-0), 2. Maďarsko 17 (7-3-1), 3. India 17 (7-3-1) ..., 37. SR 13 (5-3-3)

ŽENY

Kanada - SR 1,5:2,5

Yuanling Yuan - Eva Repková 1:0

Natalia Khoudgarianová - Zuzana Štočková 0:1

Alexandra Botezová - Júlia Kočetková 0:1

Qiyu Zhou - Veronika Maslíková 0,5:0,5

konečné poradie: 1. Rusko 20 (10-0-1), 2. Čína 18 (8-2-1), 3. Ukrajina 18 (8-2-1) ..., 17. SR 15 (7-1-3)

2014 (Tromsö): 1. Rusko, 2. Čína, 3. Ukrajina

Domov»Ďalšie športy»Čínski šachisti prvýkrát vyhrali olympiádu, medzi ženami uspeli Rusky