Martikán vyhral Svetový pohár, Slovensko má troch v najlepšej štvorke

Michal Martikán je víťazom Svetového pohára 2014.
Michal Martikán je víťazom Svetového pohára 2014. (Autor: TASR)
TASR|16. aug 2014 o 13:23

Michal Martikán obsadil v sobotu v Augsburgu štvrté miesto, aj to mu však stačilo na celkové víťazstvo.

AUSBURG. Singlista Michal Martikán sa stal celkovým víťazom Svetového pohára slalomárov na divokej vode.

Vo finálovom 5. kole v nemeckom Augsburgu skončil síce štvrtý, no toto umiestenie mu stačilo na to, aby si udržal prvé miesto v konečnom hodnotení SP.

V Augsburgu bol zo slovenských singlistov v prvej trojke len Matej Beňuš na treťom mieste za Francúzom Gargaudom Chanutom a Britom Florencem.

Víťazom mohol byť Slafkovský

Na olympijský Eiskanal sa pozeral slovenský vodný slalom s nádejou, pretože práve v jeho perejách siahal až na tri celkové prvenstvá v SP. V sobotu sa pokúšali o tento triumf singlisti, najmä Michal Martikán, ktorý bol k nemu ako vedúci muž priebežného poradia najbližšie.

Na predposlednej protiprúdnej 21. bránke si vo finále ťukol Beňuš, čo bola dosť škoda, inak by jeho čas bol pod 100-sekundovou hranicou, a to by ho oprávňovali myslieť aj na víťazstvo. Za ním štartujúci Michal Martikán si zasa ťukol protiprúdnu osmičku a bola to podobná jazda ako Beňuša.

Maximálne úsilie vynaložil Alexander Slafkovský, pretože ak by zvíťazil, alebo skončil druhý, vybojoval by celkové prvenstvo v SP on na úkor Martikána. Jazda sa mu však nevydarila, navyše si ťukol pred cieľom do bránky, a tak sa z celkového triumfu mohol radovať Martikán.

Fakt, že prvýkrát v tejto sezóne neobsadil priečku medzi najlepšími tromi, vrátane ME, ho mrzieť nemusel, vo svojej kariére zvýšil počet celkových triumfov na päť (1998, 2000, 2001, 2006, 2014), slovenských zaokrúhlil na 30.

Dobrá príprava na MS

Štvrté miesto v samotných pretekoch by mohol Michal Martikán považovať aj za víťazstvo, pretože mu umožnilo nazbierať dostatočný počet bodov a v celkovom poradí SP si udržať vedenie.

"Takto mi to vyšlo, naozaj som ho potreboval, prvoradý bol postup do finále. Ako vždy na veľkých pretekoch to boli nejaké nervy, nič navyše, tak akurát. Svetový pohár som považoval za prípravu na tohtoročný vrchol, darilo sa mi, neustále som bol medzi prvými tromi, až na Augsburg. Určite to bola dobrá príprava na majstrovstvá sveta."

Kritika seriálu SP v minulosti často u Michala Martikána rezonovala. "Áno, kritizoval som ho a našťastie už niečo predstavitelia vypočuli, aj seriál sa rozšíril na päť kôl."

"Treba neustále hustiť do federácie a možno si jedného dňa každý uvedomí, že ich názory celý vývin brzdia. Preteky však mali svoju váhu a veľmi si tento triumf cením. To, že nejaké organizácie zaostávajú, to je vec iných ľudí, no konkurencia bola veľká a presadiť sa v nej nebolo jednoduché."

Pred septembrovými MS v americkom Deep Creeku potrénuje Michal Martikán doma v L. Mikuláši.

"Predpokladám, že budem mať na tréningy pokoj a už sa na ne teším. Do USA letí 7. septembra komplet celá reprezentácia, čiže desať dní pred šampionátom, nejaký čas na tréningy zostane, no pred takýmito pretekmi už nemožno nič dobiehať a niekedy je väčšia tréningová námaha možno aj na škodu. Treba formu doladiť a zvyknúť si na vodu. Boli sme tam nedávno, je to veľké plus, treba rešpektovať časový posun a trénovať už len jemne."

Z kajakárov nepostúpil nikto

V semifinále dosiahol Slafkovský najrýchlejší čas 100,11, a to sa ešte dotkol bránky, Martikán postúpil z deviatej priečky 102,79 (4) až s dvoma dotykmi, Beňuš z 10-tej 103,13 (2).

Pre slovenských singlistov bolo podstatné, že finále bolo bez Slovinca Savšeka, až 29. v semifinále, a tak im odpadol jeden veľký súper v boji o celkové prvenstvo v SP.

Z kajakárov zo semifinále nepostúpil nikto, na 11. mieste Šajbidor za najlepšou desiatkou zaostal len o 0,04 sekundy, 20. Halčin sa o ňu pripravil jedným dotykom na 8. bránke.

Slováci zakončili sobotu 3. miestom v súťaži hliadok 3xC1. Pred Martikána, Slafkovského a Rozmuša sa dostali Američania a Poliaci. V 3xK1 boli Šajbidor, Halčin a Hujsa klasifikovaní na 15. priečke.

Finálové výsledky

C1 m: 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 97,75 (0), 2. David Florence (Brit.) 98,57 (0), 3. Matej Beňuš 100,07, 4. Michal Martikán 100,74 (2), 5. Alexander Slafkovský (všetci SR) 102,33 (2) ...v semifinále 27. Karol Rozmuš 108,92 (4)

Konečné poradie SP: 1. Martikán (SR) 307, 2. Florence (V. Brit.) 292, 3. Beňuš 290, 4. Slafkovský 274, ...25. Rozmuš (všetci SR) 80

K1: 1. Sebastian Schubert (Nem.) 92,35 (0 tr. sekúnd), 2. Joseph Clarke (V. Brit.) 95,49 (0), 3. Mathieu Biazizzo (Fr.) 96,71 (4), ... 11. Ján Šajbidor , 20. Martin Halčin, 35. Matúš Hujsa (všetci SR) - nepostúpili zo semifinále

Konečné poradie v SP: 1. Sebastian Schubert (Nem.) 272 bodov, 2. Vít Přindiš (ČR) 249, 3. Hannes Aigner (Nem.) 231, ... 16. Martin Halčin 134, 28. Ján Šajbidor 95, 43. Matúš Hujsa 58, 59. Jakub Grigar (všetci SR) 27

C1ž: 1. Mallory Franklynová (V. Brit.) 114,73 (0), 2. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 120,75 (4), 3. Kateřina Hošková (ČR) 121,25 (2)

Konečné poradie SP: 1. Hošková 294, 2. Lawrenceová 281, 3. Franklinová (V. Brit.) 261

Hliadky

Muži

3xC1: 1. USA (F. Lefevre, Eichfeld, Lokken) 118,43 (2), 2. Poľsko 118,87 (6), 3. Slovensko (Martikán, Slafkovský, Rozmuš) 123,61 (8)

3xK1: 1. Francúzsko (Biazizzo, Combot, Neveu) 105,03 (2), 2. Nemecko 106,46 (2), 3. Švajčiarsko 107,37 (0), ... 15. Slovensko (Halčin, Šajbidor, Hujsa) 175,06 (62)

Ženy

3xC1: 1. Veľká Británia 175,18 (20), 2. Francúzsko 198,80 (60), 3. Nemecko 240,86 (68)

Domov»Ďalšie športy»Martikán vyhral Svetový pohár, Slovensko má troch v najlepšej štvorke