Holanďanka vedie svetový šprint

Holandská šprintérka Dafne Schippersová vyhrala na európskom šampionáte oba individuálne šprinty. S dvoma zlatými medailami sa stala najúspešnejšou účastníčkou podujatia. Na dvojstovke vedie svetové tabuľky pred Jamajčankami, Američankami a Afričankami. P

Dafne Schippersová pôsobí skromne.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Dvojstovku bežala v Zürichu mladá, 22-ročná Schippersová za 22,03 sekundy. Je to najlepší čas Európanky od roku 1995, vtedy šprintovala pod 22 sekúnd legendárna Francúzka Marie-José Pérecová.

Historické tabuľky nášho kontinentu sú skutočne archaické. Pred šprintérkou z Utrechtu je sedem Nemiek, Češka Kratochvílová a Ruska Privalovová z minulého storočia. Predtým zvíťazila Schippersová na stovke za 11,12 s.

V tejto disciplíne vedie európske tabuľky spolu s Francúzkou Soumeréovou – 11,03 s. Tá čas zabehla v zürišskom rozbehu, Holanďanka tesne pred ME v Glasgowe.

Nespokojná s časom na 100 m

Dvojstovkový víťazný čas Schippersovej (22,03 s) je dokonca najlepší v tomto roku na svete. Pred kompletnou elitou Jamajčaniek, ktoré mali prestížne Hry Britského spoločenstva národov, Američaniek, Afričaniek.

Fešná Dafne, terč fotoreportérov nielen na športových podujatiach, ale aj z módnych magazínov, nemala medzi behmi na sto a dvesto metrov ani deň prestávky na oddych. Stovka sa bežala pri zlom počasí a takmer dvojmetrovom protivetre. Dafne bola nespokojná. „Je krásne vyhrať, ale ten čas je zlý. Na nič sa nevyhováram, chcela som aspoň raz bežať pod 11 sekúnd,“ hovorila Schippersová pre oficiálnu stránku šampionátu.

Skvelá dvojstovka

Šprint na 200 m vyhrala s priepastným náskokom 0,43 s pred Britkou Williamsovou. „Je neuveriteľné viesť v polovici augusta svetové tabuľky na šprintérskej trati. O takom čase sa mi ani nesnívalo,“ povedala po súťaži.

„Dve zlaté medaily sú veľkým úspechom pre mňa i moju krajinu. Ako šprintérka sa cítim dobre. Na sústredení zistil tréner, že behám rýchlo, tak rozhodol – budeš šprintovať,“ vysvetľovala po tom, ako sa vyplakala na stupni víťazov.

Šprint aj viacboj

Holanďanka, ktorá začínala v utrechtskom klube Hellas s atletikou ako deväťročná, bola vlani na majstrovstvách sveta bronzová v sedemboji. Jej osobný rekord 6545 bodov by znamenal v Zürichu striebro, iba o šesť bodíkov za víťaznou Francúzkou Djimouovou. V juniorských kategóriách vyhrala všetko, čo sa dalo. Je zlatá z MS 2010, ME 2011 vo viacboji, na ME do 23 rokov (2013) bol prvá v šprinte na 100 m. Má už seniorské striebro z ME 2012 v štafete na 4 x 100 m.

Odmieta porovnanie s Blankersovou

Holanďania začali Dafne ihneď porovnávať s jej legendárnou krajankou Fanny Blankersovou-Koenovou, podľa väčšiny ankiet najlepšou atlétkou vôbec. Tá vyhrala na OH 1946 štyri zlaté, viac pre nahustený program nestihla. O štyri roky vyhrala na ME tri zlaté (100 m, 200 m a 80 m prek.), striebro má z šprintérskej štafety.

„Nepreháňajte,“ odpovedala na snahy prirovnať ju k legende.

Schippersová stále nevie, či jej hlavnou disciplínou budú šprinty, alebo viacboj. „Neviem, vo viacboji mám azda väčšiu šancu získať zlato na olympiáde. Iste ho párkrát skúsim. K šprintom ma ťahá srdce,“ rozmýšľala pre holandský denník Algemeen Daglbad.

Nechytila kolík

Holanďanky neboli bez šancí ani v šprintérskej štafete. Schippersová mala bežať druhý úsek. Rozbehla sa, lapala rukou hore-dolu, ale kolík od kolegyne Ghafoorovej nechytila, spadol na zem. Hrdinka šampionátu bežala asi desať metrov, aby skončila v slzách smútku.

„Teraz idem s priateľom na dovolenku. Život je zvláštny, skvelý šampionát sa skončil pre mňa smutne. Iste budem bežať na mítingoch Diamantovej ligy v Zürichu i Bruseli so snahou šprintovať stovku pod 11 sekúnd,“ hovorila na záver.