Slováci sú po prehre v Rumunsku bez šance na postup na ME

S bilanciou 0-4 patrí Slovákom v tabuľke F-skupiny posledná štvrtá priečka.

Zľava: hráč Slovenska Milan Žiak a hráč Švédska Martin Pahlmblad počas zápasu F-skupiny kvalifikácie ME 2015, Pezinok, 17. august.(Zdroj: SITA)

SIBIU. Basketbalisti neuspeli ani vo svojom štvrtom vystúpení v kvalifikácii ME a po ďalšej prehre ich šanca postúpiť na finálový turnaj Eurobasket 2015 definitívne zhasla.

Zverenci trénera Milana Černického nestačili v rumunskom Sibiu na domáci výber a prehrali 86:90.

V ďalšom zápase ich v nedeľu 24. augusta o 18.00 SELČ v Pezinku čaká líder skupiny Lotyšsko.

F-skupina - 4. kolo:

Rumunsko - Slovensko 90:86 (38:43)

štvrtiny: 14:18, 24:25, 23:24, 29:19

Najviac bodov: Gutoaia 20, Nicoara 20, Paul 14 - Jašš 17, Miloševič 15, Sedmák 14.

Slováci v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi opäť nastúpili v odlišnej základnej zostave, keď nedoliečeného Dorazila nahradil pod košom Kuffa. Lepší vstup do stretnutia mali domáci, ktorí sa rýchlo ujali vedenia 8:4. Černického zverenci však kontrovali sériou 9:0, po piatich minutách hry potom vyhrávali 15:10. Následne však hostia zaznamenali hluchú trojminútovku bez bodu, čo využili Balkánci a znížili na 14:15. Skóre prvej štvrtiny na 14:18 uzavrel kapitán SR Kozlík. Druhé dejstvo odštartovali Rumuni piatimi košmi za sebou a postupne viedli 24:20, 28:25 a potom aj 31:29. Slováci potom zabrali v obrane, súpera donútili k trom stratám lopty za sebou a po dvoch trestných hodoch Miloševiča a dvoch košoch Kuffu ich náskok narástol na rozdiel šiestich bodov. Po trojke Mrviša bolo už 41:33 v prospech hostí, čo bol dovtedy najvyšší rozdiel v skóre. Domáci do polčasovej prestávky dokázali znížiť manko na prijateľný rozdiel piatich bodov (38:43).

Po zmene strán bolo skóre vyrovnané do stavu 49:48. Následne sa Slováci prezentovali sériou 15:2, osem bodov - z toho dve trojky - zaznamenal Jašš. Po ofenzívnom uragáne viedli hostia 63:51 a mali našliapnuté k prvému triumfu v kvalifikácii. Nezvládli však záver tretej a úvod štvrtej štvrtiny, keď Rumuni po ich chybách dokázali stratu dohnať. Osem minút pred koncom svietil na ukazovateli skóre stav 68:68 a záver sľuboval drámu. Slováci však zbytočne znervózneli, keď za prvých päť minút štvrtej časti hry dokázali nastrieľať iba päť bodov. V následných útokoch zaznamenali stratu lopty Miloševič a Sedmák, čo využili Balkánci a sériou siedmich bodov otočili na 81:74. Hosťom v tých momentoch prestala ísť streľba z väčších vzdialeností, keď minuli posledných sedem trojkových pokusov. Vytúžené víťazstvo Černického zverencov napokon nepriniesol ani záverečný tlak, Rumuni si už tesný náskok ustrážili a napokon triumfovali 90:86.