Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
Paralelný obrovský slalom | Sledujte naživo
Vlhová ide vyraďovaciu súťaž, v prvom kole ju vyzve Holanďanka

Lyžovanie: V Kirune triumf Vittoza, Sachenbacherovej a Šmigunovej, Bátory ôsmy

Kiruna 22. novembra (TASR) - Skvelý vstup do nového ročníka Svetového pohára FIS v behu na lyžiach sa v sobotňajších pretekoch na 10 km voľnou technikou ...

Kiruna 22. novembra (TASR) - Skvelý vstup do nového ročníka Svetového pohára FIS v behu na lyžiach sa v sobotňajších pretekoch na 10 km voľnou technikou vo švédskej Kirune podaril slovenskému reprezentantovi Ivanovi Bátorymu. Dlhoročná slovenská bežecká jednotka zabehla ôsmy najrýchlejší čas, pričom za sebou zanechala i víťaza minulého ročníka SP Švéda Pera Elofssona, či druhého Nóra Thomasa Alsgaarda a získala do hodnotenia SP 32 bodov.

Z víťazstva sa tešil Francúz Vincent Vittoz, ktorý bol o 23,3 s rýchlejší ako Bátory. Na ďalších dvoch priečkach sa umiestnili Taliani Pietro Piller-Cottrer a Fulvio Valbusa. Druhý Slovák Martin Bajčičák obsadil 58. priečku so stratou takmer poldruhaminúty na víťazného Francúza. Na čele priebežného poradia SP je so ziskom 110 bodov Nór Tor Arne Hetland, ktorý v Kirune skončil hneď za stupňami víťazov.

Bátory figuroval na korčuliarskej desiatke po úvodnom medzičase na méte 3,3 km na 9. mieste, keď na vedúceho Švéda Andersa Södergrena strácal deväť sekúnd. Na druhom medzičase (7,3 km) bol rodák z Uhorskej Vsi jedenásty, v závere však dokázal zrýchliť a vklínil sa medzi elitnú desiatku.

"S úvodnými pretekmi novej sezóny a s dosiahnutým umiestnením som spokojný, hoci sa musím priznať, že som mal určité obavy. Pred týždňom som totiž na kontrolných pretekoch za účasti talianskych a českých bežcov skončil na ôsmej priečke s pomerne veľkou stratou na najrýchlejších a to vo mne pred štartom v Kirune vyvolávalo nervozitu. Dôležité bolo, že som zachytil úvod a od úvodného medzičasu som sa pohyboval okolo desiateho miesta, v závere som ešte dokázal tempo vystupňovať a napokon z toho bola ôsma priečka. Lyže mi išli veľmi dobre, vďaka patrí aj našim servismanom," povedal v cieli Bátory a dodal: "Cením si, že som dokázal zdolať Čecha Lukáša Bauera, ktorý išiel hneď za mnou, i Elofssona s Alsgaardom. Škoda, že v poslednej zákrute pred cieľom ma trochu vynieslo a predo mňa sa dostal Talian Schwienbacher, ktorý sa niekoľko kilometrov viezol za mňou. Nebyť toho, mohol som skončiť o jednu priečku vyššie, pretože od siedmeho miesta ma delila jediná desatina."

Dvojnásobný obhajca titulu v SP Elofsson potvrdil svojim výkonom informácie o zdravotných ťažkostiach a skončil až na posledných bodovaných miestach (25.). Rýchlejší od suverénna minulých zím bol dokonca aj nórsky biatlonovo-bežecký obojživelník Ole-Einar Björndalen (18.).

V pretekech žien na 5 km voľne sa na stupeň víťaza postavili až dve pretekárky, Nemka Evi Sachenbacherová a Estónka Kristina Šmigunová. Tretia skončila ďalšia Nemka Claudia Künzelová. Slovenská reprezentantka Ľubomíra Kalinová skončila ďaleko od bodovanej tridsiatky a obsadila 62. priečku s časom o poldruha minúty horším ako víťazka.

Strieborná olympijská víťazka zo Salt Lake City Sachebacherová sa zároveň dostala na čelo rebríčka FIS so 129 bodmi. Obhajkyňa minulosezónneho prvenstva Nórka Bente Skariová, ktorá na korčuliarskej päťke skončila ôsma, v priebežnom poradí figuruje zatiaľ na 14. priečke.

Výsledky - muži - 10 km voľne:

1. Vincent Vittoz (Fr.) 23:59,9, 2. Pietro Piller-Cottrer (Tal.) +6,6, 3. Fulvio Valbusa (Tal.) +9,6, 4. Tor Arne Hetland (Nór.) +17,9, 5. Nikolaj Bolčakov (Rus.) +18,1, 6. Mattias Fredriksson (Švéd.) +20,4, 7. Markus Hasler (Licht.) +23,2, 8. Ivan BÁTORY (SR) +23,3, 9. Anders Södergren +23,7, 10. Magnus Ingesson (obaja Švéd.) +28,4....58. Martin BAJČIČÁK (SR) +1:24,1

Celkové poradie v SP:

1. Hetland (Nór.) 110, 2. Peter Larsson (Švéd.) a Vittoz 100, 4. Tobias Fredriksson (Švéd.) a Piller Cottrer obaja 80, 6. Valbusa (Tal.) 60, 7. René Sommerfeld (Nem.) 58, 8. Mikael Oestberg (Švéd.) 50, 9. Bolčakov a Haavard Bjerkeli (Nór.) ...16. Ivan BÁTORY (SR) 32

ženy - 5 km voľne:

1. Evi Sachenbacherová (Nem.) a Kristina Šmigunová (Est.) 13:39,7, 3. Claudia Künzelová (Nem.) +1,5, 4. Beckie Scottová (Kan.) +1,9, 5. Gabriella Paruzziová (Tal.) +6,5, 6. Anita Moenová (Nór.) +10,9, 7. Pirjo Manninenová (Fín.) +11,8, 8. Bente Skariová (Nór.) +13,3, 9. Riita Lassilová (Fín.) +13,7, 10. Samako Jokojamová (Jap.) +17,7....., 62. Ľubomíra KALINOVÁ (SR) +1:30,9.

Celkové poradie v SP: 1. Sachenbacherová 129 2. Paruzziová 125, 3. Šmigunová und Marit Björgenová (Nór.) obe 100, 5. Moenová 100, 6. Künzelová 92, 7. Vibeke Skofterudová 61, 8. Maj Helen Sorkmová 51, 9. Hilde Pedersenová (všetky Nór.) 50, 10. Scottová 50