Federer nevidí vo finále US Open favorita, dnes hrajú Nišikori s Čiličom

Do špičky sa tlačia mladší hráči, ale 33-ročný Federer odmieta, že by to mal byť koniec hráčov silnej štvorice, kam patria aj Nadal, Djokovič, Murray.

Kei Nišikori je prvým ázijským tenistom vo finále grandslamu. Jeho súperom bude Marin Čilič.(Zdroj: TASR/AP)

Finalisti US Open

• Kei Nišikori (11. v ATP) vyhral 5 turnajov. Výška 178 cm, hmotnosť 68 kg. Hrá pravou rukou, obojručný bekhend.
  • Marin Čilič (16.) vyhral 11 turnajov. Výška 198 cm, hmotnosť 82 kg. Hrá pravou rukou, obojručný bekhend.
  • Finále sa hrá v pondelok o 23.00 SELČ.

NEW YORK, BRATISLAVA. Ani Novak Djokovič, ani Roger Federer. Dvaja najvyššie nasadení tenisti nepostúpili do finále US Open, v sobotňajšom semifinále prekvapujúco prehrali s mladšími a v rebríčku nižšie postavenými súpermi.

V zápase o titul na poslednom grandslame roka si tak v pondelok zahrajú 24-ročný Japonec Kei Nišikori a o rok starší Chorvát Marin Čilič. Pre oboch je to na turnaji veľkej štvorky finálová premiéra.

Prišli nové mená

Od roku 2004 sme si na grandslamoch zvykli na prvenstvá Rogera Federera, Rafaela Nadala a neskôr aj Novaka Djokoviča, Andyho Murrayho. Len sem-tam sa medzi nich dostal iný hráč a znova sa všetko vrátilo do starých koľají.

Teraz sú však noví obaja finalisti. Je to koniec panovania hráčov tejto silnej štvorice?

„Novinári to písali už po januárovom titule Stana Wawrinku na Australian Open,“ cituje New York Times švajčiarskeho tenistu po semifinále. „A dobre vieme, čo sa potom stalo vo finále Roland Garros a vo Wimbledone.“

Na parížskej antuke to bola záležitosť dvojice Nadal - Djokovič, na londýnskej tráve hrali v záverečnom zápase Djokovič - Federer.

Čilič hrá svoj najlepší tenis

Rekordér so sedemnástimi grandslamovými titulmi 33-ročný Federer útočil na US Open na ďalšie prvenstvo a po prehre s Čiličom bol sklamaný. Nezískal ani set.

„Dnes som predviedol najlepší tenis svojej kariéry,“ vyhlásil chorvátsky dlháň, ktorého najväčšou zbraňou bolo prudké podanie.

Zahral 13 es a na víťazné fiftíny premenil až 87 percent loptičiek po svojom prvom podaní.

Štrnásty nasadený hráč turnaja Čilič vlani v New Yorku chýbal, odpykával si trest za užitie zakázanej dopingovej látky. Je prvým Chorvátom vo finále grandslamového turnaja od roku 2001, keď vo Wimbledone s voľnou kartou triumfoval jeho dnešný tréner Goran Ivaniševič.

Skvelá správa pre Japonsko

„Pred mojím prvým semifinále na grandslamovom turnaji som bol trochu nervózny, ale veril som si, a to mi pomohlo,“ opísal svoje pocity Nišikori pre server ATP.

„Rozohral som sa a podal som veľmi dobrý výkon. Hral som agresívne, nečakal som na loptičku, ale aktívne som si chodil po body. Bol to môj tenis. Vyhrať nad svetovou jednotkou je úžasný pocit.“

Jedenásty hráč svetového rebríčka zdolal v priebehu piatich dní troch hráčov top 10. V pondelok si poradil so šestkou Milosom Raonicom z Kanady, o dva dni neskoršie zdolal v ďalšom päťsetovom maratóne štvorku Stana Wawrinku zo Švajčiarska a teraz aj Djokoviča. Fyzicky sa cítil dobre.

Nišikori je prvým ázijským tenistom vo finále grandslamu. Po US Open sa vráti do prvej desiatky renkingu.

„Hoci sa semifinále končilo v čase, keď v Japonsku boli štyri hodiny ráno, verím, že v mojej rodnej krajine pozeralo zápas veľa ľudí.“

Nišikori od štrnástich rokov žije a trénuje v Amerike v Bollettieriho akadémii v Bradentone na Floride. Od vlaňajška ho trénersky vedie bývalá svetová dvojka Michael Chang.

„Pre Japonsko je to skvelá správa,“ povedal Djokovič, ktorý aj po US Open zostane svetovou jednotkou. Prehru zobral športovo. „Nišikori je na okruhu ATP už niekoľko rokov, mal viacero úspešných výsledkov. Ale hrať vo finále grandslamu je niečo úplne iné.“

Nišikori vedie 5:2

Nišikori má s Čiličom aktívnu bilanciu vzájomných zápasov 5:2. Tento rok s ním vyhral obidva súboje - na harde v Brisbane aj na antuke v Barcelone.

„Vo finále nevidím žiadneho favorita,“ vravel päťnásobný víťaz tohto turnaja Federer. „Kei hrá v New Yorku vo výbornej forme a Marin takisto. Naozaj neviem, kto by mohol vyhrať. Treba si to pozrieť.“