Portugalsko bez Ronalda prehralo s Albánskom, Nemci zdolali Škótov

Thomas Müller oslavuje gól proti Škótsku.
Thomas Müller oslavuje gól proti Škótsku. (Autor: TASR/AP)
TASR|7. sep 2014 o 19:54

Začala sa kvalifikácia na Euro. Rumunsko vyhralo v Grécku, Dánsko otočilo zápas s Arménskom.

BRATISLAVA. Futbalisti Albánska sa postarali o najväčšie prekvapenie úvodného hracieho dňa kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016, keď v Aveire zdolali v I-skupine domáce Portugalsko 1:0.

O prekvapujpcej výhre rozhodol po krásnom voleji premiérovým reprezentačným gólom Bekim Balaj z pražskej Slavie. Portugalsko nastúpilo na súboj bez svojej hviezdy Cristiana Ronalda a Nani, Pepe či Moutinho si nedokázali poradiť s prehustenou defenzívou súpera. Strela Balaja z 52. min bola pritom jedinou albánskou do priestoru bránky.

Balajov gól.

Fanúšikovia ich vysmiali

Portugalskí fanúšikovia v závere súboja spievali posmešné chorály a mávali bielymi kusmi látok. Domáci v prvom polčase prestrieľali súpera 9:0, priamo na bránku však smeroval jediný pokus.

V druhom polčase si Portugalci vytvorili viaceré šance, ale nevyhli sa ďalšiemu zaváhaniu po nevydarenom účinkovaní na svetovom šampionáte v Brazílii.

"Reakcia fanúšikov bola prirodzená. Musíme ju rešpektovať. Výsledok pre nás nie je dobrý, mali sme hru pod kontrolou, vytvorili sme si príležitosti na skórovanie. Inkasovali sme z jedinej šance súpera," povedal pre televíziu RTP tréner Portugalska Paulo Bento.

Domáci odchádzali z ihriska so sklonenými hlavami. V zápase počítali iba so ziskom troch bodov, nepripúšťali si prehru. Napriek tlaku v závere, z ktorého pramenilo aj brvno Hortu, sa im nepodarilo skórovať.

"Nemôžeme sa na nič vyhovárať. Náš výkon musí byť v ďalších zápasoch oveľa lepší. Dnes však už neexistujú ľahkí súperi a je jedno, či ide o Albánsko alebo iný tím," povedal stredopoliar Joao Moutinho. So spoluhráčmi bude mať možnosť odčiniť neúspech 14. októbra proti Dánsku. Informácie zverejnili goal.com, yahoo.com a uefa.com.

Nemci tesne vyhrali

Do kvalifikácie vstúpili víťazne úradujúci majstri sveta z Nemecka, ktorí v domácom prostredí zdolali Škótov 2:1. O oba nemecké góly sa postaral Thomas Müller.

Prvý Müllerov gól.

Druhý Müllerov gól.

Dáni otočili s Arménmi

Futbalisti Maďarska vstúpili do bojov domácou prehrou 1:2 so Severným Írskom. Hosťom sa v nedeľňajšom súboji v Budapešti podaril famózny obrat, keď od 75. minúty prehrávali po góle Priskina, no v záverečnej desaťminútovke dokázali dvakrát schladiť domáci tím.

Prekvapenie sa rodilo v Kodani, kde favorizované Dánsko napriek hernej prevahe prehrávalo s Arménskom, napokon však dvoma gólmi otočilo skóre na konečných 2:1.

Írsko sa v D-skupine ujalo vedenia v Gruzínsku gólom McGeadyho, no ešte v prvom polčase vyrovnal Okriašvili. Triumf Írska zariadil v 90. minúte dvojgólový hrdina zápasu McGeady.

Gibraltár prehral s Poľskom

Súťažný debut v ostrom zápase na medzinárodnej scéne absolvoval Gibraltár proti Poľsku a prehral hladko 0:7. Štyrmi gólmi sa blysol kanonier mníchovského Bayernu Robert Lewandowski.

Kvalifikácia EURO 2016 prebieha v revolučnom formáte. Na finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, bude o kontinentálny titul bojovať až 24 krajín.

Európska futbalová únia (UEFA) preto musela upraviť kvalifikačný systém a zaviedla nový koncept tzv. Týždňov futbalu (Weeks of Football - pozn.). Kvalifikačné zápasy sa budú hrať vo vymedzených asociačných termínoch od štvrtka do utorka.

Nemecko - Škótsko 2:1 (1:0)

Góly: 18. a 70. Müller - 66. Anya, ČK: 90.+4 Mulgrew (Škótsko)

Grécko - Rumunsko 0:1 (0:1)

Gól: 10. Marica (z 11 m), ČK: 53. Marica (Rumunsko)

Gól: 52. Balaj

Domov»Ďalšie športy»Portugalsko bez Ronalda prehralo s Albánskom, Nemci zdolali Škótov