Slováci na MS vo vodnom slalome jasne postúpili z kvalifikácie

Najrýchlejší v kvalifikácii slalomárov na divokej vode v Deep Creeku bol medzi singlistami Alexander Slafkovský.

Singlkanoista Alexander Slafkovský.(Zdroj: TASR)

DEEP CREEK. Na majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode sa v americkom Deep Creeku usilovala v kvalifikácii ako prvá slovenská trojica singlistov.

Už po úvodnom kole bolo zrejmé, že ich z tridsiatky postupujúcich nikto nevytlači a v druhom si pokojne mohli skúšať rôzne varianty. Alexander Slafkovský ukázal v 1. kole najrýchlejšiu jazdu (100,98) a veľa nechýbalo, aby čas stlačil aj pod 100 sekúnd.

Chanut vynechal 12. bránku

Na trati s 24 prekážkami, z toho už tradične 6-mi protiprúdnymi, mali niektoré známe mená aj problémy, trebárs Francúz Gargaud Chanut vynechal 12. bránku, s protestami za penalizáciu 50 sekúnd sa riešili Čech Gebas a Talian Cipressi. Slováci však riešiť nič vážne nemuseli a v podstate len potvrdili svoje unikátne postavenie v sezóne a prognózu najvážnejších kandidátov na medaily.

Matej Beňuš si ťukol na 3. bránke, prvú polovicu trate zvládol pomalšie, no v druhej pridal a skončil v 1. kole ôsmy (107,43). Bravúrne medzi bránkami ´štrikoval´ Alexander Slafkovský a najmä druhú časť trate mal perfektnú. Napodobnil ho Michal Martikán, aj keď v druhej časti trochu spomalil, a bezpečným spôsbobom sa zaradil medzi postupujúcich, keď po 1. kole figuroval na treťom mieste (104,28).

Slalomová trať na vrchole lyžiarskeho strediska v nadmorskej výške takmer tisíc metrov zatiaľ Slovákov svedčí. Známa je ich obľuba jazdiť na prírodných tratiach, alebo na takých, aké Deep Creek ponúka, s obrovskými balvanmi a s veľkou dávkou prírodnej divočiny.

Slafkovský sa na preteky tešil

Alexander Slafkovský pokojným vyváženým spôsobom naplnil svoje predsavzatie. "Veľmi som sa tešil už na normálne jazdenie v pretekoch, dôležité bolo nájsť si v koryte správnu stopu a správne sa triafať v nájazdoch."

Aj Michal Martikán si mohol po prvej jazde povedať, povinnosť som si splnil. "Žiadalo sa na niektorých miestach zvýšiť pozornosť, nejaké obavy som však pred nástrahami trate nemal. Pre nás sa preteky začínajú až vo finále, takže toto bola len akási povinná jazda."

V K1 mužov skončilo trio Slovákov na prelome štvrtej a piatej desiatky. Do piatkového popoludňajšieho semifinále postúpili Martin Halčin z 38. a Ján Šajbidor zo 40. miesta.

Individuálna súťaž kajakárov sa skončila v kvalifikácii pre Matúša Hujsu, ktorú obsadil prvú nepostupovú 41. priečku. Za čerstvým otcom a reprezentačným kolegom Šajbidorom zaostal o 57 stotín sekundy.

Kvalifikáciu K1 vyhral Francúz Boris Neveu. V C1 žien postúpila z prvej priečky do semifinále Češka Kateřina Hošková.