Trenčín zdolal Nitru, v Košiciach padali góly až v nájazdoch

Sumáre zápasov 7. kola hokejovej extraligy.

Košičan Matúš Chovan (vľavo) a Jaroslav Kasík z Popradu.(Zdroj: SITA)

KOŠICE. Hokejisti majstrovských Košíc podľahli v 7. kole extraligy na domácom ľade popradu 0:1 po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil Paločko.

HC Košice - HK Poprad 0:1 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Rozhodujúci sam. nájazd premenil Paločko. Rozhodovali: Novák - Bednár, Smrek, vylúčení: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3475 divákov

Košice: Hylák - Cebák, Jánošík, Štrbák, Černák, Philipp, Drgoň, Macejko, Šeda - M. Bartánus, Kolena, Lapšanský - Sojčík, Češík, Spilar - P. Bartoš, Matúš Chovan, Stupka - Jenčík, Markuš, Hinďoš

Poprad: Kostúr - Kurali, Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Pitka, Makovský - Bartečko, Boltun, Matis - Kroták, S. Takáč, Paločko - Hvila, Paukovček, T. Sýkora - Marek Nagy, Mlynčár, Gápa

Stopäťdesiaty vzájomný zápas medzi Košicami a Popradom sa začal vo vysokom tempe, obidve mužstvá sa pokúšali o rýchle protiútoky, no strelecké príležitosti sa rodili iba sporadicky. S pribúdajúcimi minútami začali mať opticky navrch oceliari, vypracovali si niekoľko šancí, ale nepremenili ich. Oba tímy pozorne bránili stredné pásmo a súpera sa pokúšali napádať už pri rozohrávke.

Na začiatku druhej tretiny Košičania zatlačili, ale Kostúr sa prezentoval dvomi istými zákrokmi. Na opačnej strane vyskúšal Hylákovu pozornosť Boltun. V závere tretiny Sojčík netrafil odkrytú časť popradskej bránky.

Obe mužstvá hrali opatrne, pozorne bránili a pokúšali sa o rýchle kontry. Do vyložených príležitostí sa dostávali iba sporadicky. Blízko ku gólu boli Popradčania, keď sa Matis dostal v 48. minúte do brejku, ale Hyláka neprekonal. Už o dve minúty mal ďalšiu šancu Hvila, ale košický brankár znova podržal svoj tím.

Strelecké suchoty sa v riadnom hracom čase ani v predĺžení nepodarilo nikomu prelomiť. V nájazdoch o víťazstve hostí rozhodol v úvodnej sérii Kroták. Do bránky domácich sa postavil Marcel Melicherčík, ktorého prekonal aj Paločko. Hyláka potom prekonal Sýkora. Na strane domácich sa presadil iba Sojčík.

Hlasy trénerov

Anton Tomko, tréner HC Košice: "Bol to bojovný derby zápas. Na obidvoch stranách slávila úspech defenzíva, počas duelu bolo veľmi málo striel. Dobre sa vykrývalo stredné pásmo a obaja súperi sa ťažko presadzovali."

Milan Jančuška, tréner HK Poprad: "Víťazstvo je veľmi cenné, i keď iba za dva body. Po veľmi dlhej dobe sme vyhrali v Košiciach a veľmi sa z toho teším. Podali sme kolektívny výkon a zvládli sme to herne i takticky. Podržal nás brankár Matúš Kostúr."

Dukla Trenčín - HK Nitra 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 45. Melichárek (Kozák, Gašparovič), 63. Radivojevič (Petrovický, Lintner) - 23. Pupák (Štefanka). Rozhodovali: Stano Kacej, Stanzel, vylúčení: 2:2, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1538 divákov

Trenčín: Konrád Kozák, Bokroš, Novajovský, Andersons, Zošiak, Lintner, Habšuda Gašparovič, Nemec, Radivojevič Šišovský, Melichárek, Komínek Mikula, Petrovický, Rožník Hudec, Stantien, Pardavý Daniška

HK Nitra: Lakosil Jeriomenko, Milo, Kloz, Nádašdi, M. Novák, Ordzovenský, Guoth J. Ručkay, Kováčik, H. Ručkay, Bajtek, Štefanka, Pupák Piačka, Lelkeš, Mráz L. Novák, Slovák, Tománek

Domáci tím vstúpil do zápasu aktívnejšie, no poväčšine ho Nitra vytláčala do rohov klziska. Mužstvá sa pozorne bránili a veľa gólových šancí prvá tretina nepriniesla. V 4. min najskôr Šišovského dorážka neprenikla k Lakosilovi. Následne neuspel v dobrej pozícií Radivojevič.

V druhej polovici úvodnej tretiny mali prevahu hráči spod Zobora. Šance Kováčika, Štefanku a Bajteka pri veľkom tlaku Konrád do siete nepustil.

Zlepšenú hru hostia korunovali v 23. min. -v útočnom pásme sa puk odrazil pred Pupáka, ktorý prudkým príklepom trafil pravý horný roh trenčianskej bránky. Trenčania mohli vyrovnať po polovici zápasu. Nahodený puk najskôr zneškodnil Lakosil a uspel aj pri príležitosti Šišovského. Dukla mala v tých chvíľach viac z hry a v 34. min v prečíslení Rožník iba tesne minul bránku Nitry.

Trenčanom sa v záverečnej tretine podarilo vyrovnať. Po vyhranom buly od modrej čiary vystrelil Kozák a odrazený puk do bránky dorazil počas presilovky Melichárek. Potom sa hral hokej vysokej kvality šance sa striedali, ale riadny hrací čas rozhodnutie nepriniesol. Postaral sa oň až v predĺžení Radivojevič, keď využil presilovú hru.

hlasy trénerov

Roman Stantien, tréner Dukly Trenčín: "Odohrali sme solídny zápas. Z našej strany to bola klasika. Veľa sme sa narobili, aby sme strelili gól. Stále nám to tam nepadá. Dôraz stále nie je taký, aký by sme si priali. Brankár nás ale podržal a v predĺžení sme presilovku využili tak, ako sa má.

Andrej Kmeč, asistent trénera HK Nitra: "Chceli sme sa zamerať na bránenie stredného pásma a využívať protiútoky. Dali sme len jeden gól, hoci tých šancí sme mali oveľa viac. V predĺžení sme išli do oslabenia, čo dokázal súper využiť."

Piešťany - Žilina 7:4 (1:2, 4:2, 2:0)

Góly: 1. Konečný (Mišura, Klempa), 25. Mišura (Šedivý, Klempa), 29. Brňák (Pašek, Holovič), 36. Kutálek (Pašek), 38. Konečný (Šedivý, Mišura), 41. Šedivý (Mišura), 54. Pašek - 3. Haluza (Drevenák, Ďurkech), 9. Kanko (Šimko, Jelínek), 26. Šimko (Kanko, Krčula), 40. Homa (Heřman). Zmeny: od 41. Kosowski za Landsmana. Rozhodovali: Jura - Junek, Šefčík, vylúčení: 3:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 680 divákov

Piešťany: Rybár - Šedivý, Škadra, Brňák, Rais, Cuník, Krajčík, Bučka, Valjent - Konečný, Mišura, Klempa - Pašek, Holovič, Kutálek - Hamrák, Peško, Rapáč - Vaculín, Toman, Lichanec

Žilina: Landsman - Dlouhý, Moravec, Jelínek, Krčula, Ďurkech, Hertl, Jarab, Kadela - Procházka, Heřman, Horna
- Šimko, Novotný, Kanko - Drevenák, Haluza, Drábek - Kubiš, Valášek, Lipovský

Už po pár sekundách zachytil puk na modrej čiare Mišura, prihral medzi kruhy Konečnému a ten prestrelil Landsamana 1:0. O necelé dve minúty už bolo vyrovnané. Drevenák prenechal puk Haluzovi a ten prestrelil Rybára 1:1. V 9. minúte už dokonca Žilinčania viedli. Domáci prepadli v útočnom pásme a hoci súper prečíslenie 2 na 1 nevyužili, z druhej vlny korčuľujúci Kanko puk dorazil za Rybára.

Zápas bez obrán pokračoval aj v druhej tretine. V 25. minúte domáci vyrovnali, keď Šedivého nahodený puk tečoval Mišura 2:2. Ani nie po minúte však Šimko unikol a Žilina opäť viedla. V 28. minúte domáci znova vyrovnali, keď sa k Brňákovi so šťastím dostal puk počas presilovky.

V 36. minúte už domáci viedli, Dušan Pašek našiel spoza bránky nekrytého Kutáleka a ten zvrátil stav stretnutia. O dve minúty už bol zásluhou Konečného rozdiel dvojgólový, ale so sirénou Žilinčania znížili - v čase 39:59 prekonal Rybára Horna.

Hostia nasadili do tretej časti brankára Kosowského, ktorému ale vydržalo čisté konto iba 57 sekúnd. Piešťany si už potom výhru postrážili.

Roman Sýkora, tréner Piešťan: "Hrali sme o odlepenie sa zo spodku tabuľky. Začiatok sme mali výborný. Myslel som si, že nás to nabudí, ale bohužiaľ, chybami sme ponúkli hosťom šance. Našťastie sme dokázali na začiatku tretej tretiny streliť rýchly gól a zápas dotiahnuť do víťazného konca."

Jozef Zavadil, tréner Žiliny: "Dostali sme rýchly gól, no stav sme otočili a chlapci sa zbláznili, vyleteli dopredu, nestíhali sa vracať. V obrane sme mali chaos a som strašne sklamaný z prístupu hráčov. Chcú hrať na extraligovej úrovni, ale niektorí z nich ako keby si mysleli, že majú v zostave miesto isté."

MHC Mountfield Martin - HKM Zvolen 2:5 (1:5, 1:0, 0:0)

Góly: 10. Galamboš (Varga, Ďatelinka), 37. Markovič (a, Ďatelinka) - 2. Bortňák (Hebar), 3. Jurík (Chovan, Popovič), 8. Škvaridlo (Hraško, Chovan), 12. Síkela (Bortňák, Hebar), 16. Hraško (Chovan). Rozhodovali: J. Konc Korba, Rovenský, vylúčení: 5:5, presilovky: 1:2, oslabenia 0:0, 3000 divákov.

Martin: J. Čech (10. Dzubina) - Matejka, Ďatelinka, Dvořák, Kolba, Tupý, Brcko, Jurášek, Fillo - T. Varga, Galamboš, J. Markovič - Illo, Fujerík, A. Themár - Suja, T. Klíma, O. Jokeľ - L. Klíma, Pokrivčák, Finsterle

Zvolen: Šimko - Juraško, Bagin, L. Pokovič, Hraško, Pichnarčík, Dervarič - Puliš, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Síkela, Bortňák, Hebar - Čanky, Fekiač, Martin Ďaloga

Súboj druhého so štvrtým sa začal nečakane. Domáci zaspali úvod a Zvolenčania sa poľahky dostali do vedenia už po 95 sekundách, keď Hebarov pokus ešte Čech vyrazil, ale na Bortňákovu strelu už nestačil. O 49 sekúnd viedli hostia už 2:0, keď sa presadil Jurík.

Na ľade ako keby bolo len jedno mužstvo. Hostia si s Martinom robili, čo chceli a v 8. minúte viedli už 3:0, keď Škvaridlo tečoval strelu Hraška. Domácim nepomohol ani oddychový čas, ani výmena brankára po treťom góle, keď Čecha nahradil Dzubina.

Až v 9. minúte nápor hostí prerušil Galamboš, keď najskôr trafil žŕdku, potom nepremenil trestné strieľanie za nedovolené vyhodenie puku Bagina rukou z bránkoviska, ale do tretice už trafil a v 10. minúte znížil. To však bolo zo strany domácich všetko. Aj v ďalších minútach bolo na ľade iba jedno mužstvo a Zvolen vyhral prvú tretinu 5:1.

Hostia v 2. tretine poľavili, domáci pridali, snažili sa, ale strelecky sa im nedarilo. Až v 37. minúte znížil v presilovke Markovič. Tretia tretina sa už len dohrávala. Martinčania síce mali viac z hry, ale v útoku sa nevedeli presadiť.

Daniel Babka, tréner Martina: "Zápas poznačila prvá tretina, ktorá vyšla hosťom dokonale, kým od nás bola najslabšia v tejto sezóne. Od druhej tretiny sme sa zlepšili, vypracovali sme si aj šance, ale v koncovke nám chýbali ľahkosť a sebavedomie. Spravili sme veľa chýb, ktoré súper využil."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Dnes sme predviedli najmä v prvej tretine excelentný výkon. Stretnutie sme vyhrali zaslúžene, výborne chytal Šimko, ubránili sme viac oslabení. Hráčov musím pochváliť, že aj keď sme hrali na tri päťky, udržali sme po celý zápas vysoké tempo."

HC´05 B. Bystrica - HK 36 Skalica 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 14. Kudrna (Luža, Hudec), 29. Kudrna (Kafka, Nicastro), 39. Handlovský (Kafka, Preisinger), 58. Montgomery (Handlovský, Preisinger). Rozhodcovia Baluška - Holienka, Tvrdoň, vylúčení 3:8, navyše Rosandič (B. Bystrica) 5+DKZ za hru vysokou hokejkou, presilovky 2:0, v oslabení 0:0, 1300 divákov.

Banská Bystrica: Wiikman - Nicastro, Montgomery, Jaborník, Rosandič, Luža, Bambúch, Predajniansky, Biro - M. Hudec, Kytnár, Kudrna - Kafka, Preisinger, Handlovský - Róth, Block, Matoušek - Lamper, Zigo, Bendík

Skalica: P. Romančík - Nechala, Grndling, I. Jankovič, Mikéska, Krejčiřík, P. Horváth, Popela - Jabrocký, R.
Školiak, Stloukal - Vaškovič, Romančík, Méry - J. Jurík, Štumpf, Bezúch - Bene, Dvonč, Rejžek

Domáci kráčali s istotou k víťazstvu a vôbec sa nezaoberali tým, že hrali prvýkrát v extralige na breznianskom štadióne. Od začiatku si vytvorili tlak a mali to aj jednoduché, pretože čelili súperovi, ktorí nevedel, čo robiť. Skaličania sa zamerali na obranu, prakticky z nej nevychádzali a čiastočne sa im táto defenzíva vyplatila.

V prvej tretine inkasovali len jeden gól z hokejky Kudrnu, ktorý sa zrodil v 14. min po kombinácii s Lužom a Hudecom. Kudrna sa postaral v druhej tretine aj o ďalší gól, no pri ňom už úradoval videozáznam a riešil jeho zdvihnutú hokejku pri tečovaní puku. Gólom do šatne, v poradí tretím, si v 39. min už Bystričania zažiadali o tri body.

V tretej tretine sa prakticky dohrávalo, jasné víťazstvo Bystričanov prikrášlil strelou od modrej v 58. min v presilovke Montgomery, navyše nepremenil trestné strieľanie v 45. min Handlovský.

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice: "Pre nás dobré stretnutie, začali sme aktívne, vytvorili si tlak a len vďaka skalickému brankárovi bol stav 1:0. Potom sme si komplikovali situáciu, vymýšľali, ubránili sme sa však päťminútovej presilovke, boli sme lepší a konečne sme uhrali víťazstvo na nulu."

Štefan Mega, tréner Skalice: "Opäť sme nedali gól, chýbajú nám lídri v obrane i v útoku, mladí nemajú svoj vzor. Stále sa trápime, vyzdvihol by som len brankára Romančíka, ktorý podal vynikajúci výkon."