Šéfovi košického maratónu chýbajú naši bežci

Na snímke štart Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach 6.októbra 2013.
Na snímke štart Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach 6.októbra 2013. (Autor: TASR)
Peter Fukatsch|3. okt 2014 o 11:35

Košický Medzinárodný maratón mieru považuje za súčasť kultúrneho dedičstva Slovenska. Bežal ho osemnásťkrát, od roku 1993 mu šéfuje. Branislav Koniar má 55 rokov.

"Približne z 30 percent ho tvoria príspevky od účastníkov, 10 percent nám dá mesto a v menšej miere i ďalšie verejné zdroje," hovorí SME o rozpočte šéf Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach Branislav Koniar.

Bude v niečom spomienkový ročník na prvý košický maratón z roku 1924 odlišný od posledných?

„Určite v rozsahu sprievodných aktivít i v množstve významných gratulantov, ktorí do Košíc zavítajú. Počas celého roka sa naša komunikácia niesla v duchu jubilea 1924 – 2014. Venovali sme mu dve veľké prezentácie v Berlíne a Londýne, tiež v Krakove, Prahe a ďalších mestách. Špecializované zahraničné médiá priniesli rozsiahle materiály z histórie maratónu i aktuálne novinky z diania v Košiciach. Tešíme sa, že sa podarilo vydať knižnú publikáciu i tomu, že do Košíc prichádza skutočná generalita svetového maratónu. Včera priletela šéfka najstaršieho svetového maratónu vôbec v Bostone (pravidelne od roku 1896) Joann E. Flaminio. Ďalším zaujímavým menom je Evangelos Papapostolou, riaditeľ maratónu v Aténach, ktorý sa beží v novembri na klasickej trati z mestečka Marathon. Cieľ je v Aténach na úchvatnom štadióne vybudovanom v antickom štýle pre prvé novodobé olympijské hry v roku 1896. Tento beh však nemá pravidelnú líniu ako trebárs náš. Bol síce prvý, ale neráta sa ako najstarší.“

Najstarší európsky maratón prešiel viacerými zmenami, zlepšeniami. Rátate v budúcnosti s ďalšou inováciou?

„Myslím si, že inovačný prístup je v našej práci dlhodobo zjavný. Okrem toho, že nás rutinná práca neuspokojuje. Práve rôzne väčšie či menšie zlepšenia, zmeny sú cestou, ako tomuto projektu zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť. Ak sa pozrieme na viaceré iné odvetvia v slovenskom športe, mnohým, bohužiaľ, chýbajú nápady. Klesá záujem, chýbajú diváci i záujem médií. Špirála sa točí smerom dolu. Preto verím, že maratón v Košiciach bude v nastúpenom trende pokračovať. Je to výzva. Je stále čo zlepšovať a meniť.“

Najčastejšia slovenská veta pri organizovaní kultúrnych, športových podujatí je: Chýba nám viac peňazí. Koľko chýba vám, aby ste mohli urobiť podujatie úplne podľa vašich predstáv?

„Je to veľmi relatívne. Maratón v Košiciach je možno príkladom situácie, na ktorú sa hodí okrídlené ,veľa muziky za málo peňazí’. Myslím si, že práve naším zlepšovaním, ale i veľkou obetavosťou ľudí ponúkame veľmi pestré a kvalitné predstavenie. Byť v desiatke najlepších maratónov Európy podľa kvality športových výkonov a mať k dispozícii na odmeny a hospitality program približne 80 000 eur je toho dôkazom. Ak by bolo viac prostriedkov, asi by sme si mohli objednávať na kľúč viac služieb a nemuseli ich nahrádzať inými, veľmi prácnymi riešeniami. Ak by sme náš rozpočet v kapitole Elite Athletes (svetoví bežci) dokázali zvýšiť trebárs 1,5­násobne na 200­tisíc eur, trúfnem si povedať, že môžeme útočiť na časy 2:03 h – 2:04 h, čo by znamenalo, napríklad vo futbalovom vyjadrení, také klopanie na finále Ligy majstrov. Ideme však krok za krokom. Sme v polohe takmer 25-ročnej finančnej stability, zdravého rastu, kreditu u našich partnerov, účastníkov i verejnosti. To má väčšiu hodnotu než umelo a dajme tomu jednorazovo zvýšený rozpočet.“

Aký je váš rozpočet?

„Približne z 30 % ho tvoria príspevky od účastníkov, 10 % nám dá mesto a v menšej miere i ďalšie verejné zdroje. Zvyšok vykrývajú sponzori. Na druhej strane naše analýzy hovoria, že

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Šéfovi košického maratónu chýbajú naši bežci