Kližan po prehre: Berďo ma v druhom sete rozsekal, nemal som nárok

Slovenský tenista sa do semifinále dostal víťazstvom nad Rafaelom Nadalom, Tomáša Berdycha nezdolal ani na tretí pokus.

Martin Kližan v Pekingu nepostúpil do finále.(Zdroj: TASR/AP)

Tenis - ATP World Tour 500 v Pekingu - semifinále

Tomáš Berdych - Martin Kližan 6:4, 6:1 za 81 minút

BRATISLAVA. Slovenský tenista Martin Kližan si nezahrá vo finále dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 v čínskom Pekingu.

Po vyradení svetovej dvojky Rafaela Nadala sa kvalifikant už nepostaral o ďalšie prekvapenie a v sobotňajšom semifinálovom stretnutí prehral s Čechom Tomášom Berdychom nasadeným ako tretím za 82 minút 4:6, 1:6.

Berdych dominoval vo víťazných úderoch 24:12 a premenil 3 z 9 brejkových príležitostí. Kližan svoju jedinú možnosť na brejk nevyužil. Podstatný rozdiel bol aj v počte nevynútených chýb - z pohľadu Čecha 17:26.

Dvadsaťpäťročný Kližan prehral s o štyri roky starším finalistom Wimbledonu 2010 aj štvrtý vzájomný duel.

Najbližšie k víťazstvu proti tomuto súperovi bol tohto roku na US Open v New Yorku, kde v 2. kole podľahol tesne v piatich setoch. Kližanova bilancia proti hráčom z Top 10 svetového rebríčka je momentálne 3 víťazstvá - 7 prehier.

Berdycha čaká Djokovič

Súperom Berdycha vo finále bude v nedeľu svetová jednotka, Srb Novak Djokovič. Ten si poradil v prvom semifinále s Britom Andy Murraym 6:3, 6:4.

Zverenec Martina Damma Kližan v Pekingu získal 200 bodov do rebríčka a prémiu 129 000 USD. Zo súčasného 56. miesta v počítačovom poradí sa posunie na 41. priečku, dosiaľ najvyššie bol na 26. mieste. Na začiatku tejto sezóny mu patrila 108. pozícia.

V čínskej metropole vyhral Kližan päť zápasov vrátane dvoch v kvalifikácii. Pritom v 1. eliminačnom kole mal namále, keď proti neznámemu Číňanovi Sin Kaiovi (vtedy 944. v rebríčku) prehrával 4:6, 1:5 a odvrátil štyri mečbaly.

Aj na základe výborných výkonov v Pekingu si vybojoval právo štartu v hlavnej súťaži na turnaji ATP World Tour Masters 1000 Rolex v Šanghaji, na ktorý dostal tzv. špeciálnu výnimku.

Berdych sa teší na nedeľňajšie finále s Djokovičom. "Bude to pre mňa naozaj výnimočný deň. Nedeľa pre každého tenistu veľa znamená, lebo práve vtedy sú na programe finálové zápasy. Hrať proti svetovej jednotke je vždy niečím špeciálnym. Novak má opäť neuveriteľnú formu, v Pekingu ešte doposiaľ nenašiel premožiteľa. Pre mňa je to nová výzva. Budem sa snažiť predviesť svoj najlepší tenis a uvidíme, ako to dopadne," povedal Berdych pre oficiálnu stránku ATP.

Nemal nárok, neťukol si

"V konečnom dôsledku je jedno, či prehráte v treťom sete 6:7, alebo dvakrát 1:6, no vnútorne som z dnešného výsledku sklamaný. V prvom sete sme sa ťahali o každé moje podanie, boli tam zhody a výhody, zatiaľ čo Berďo si vyhrával svoje servisy oveľa ľahšie."

"Za stavu 3:3 som sa dostal k brejkbalu, no nevyužil som ho. To bola prvá a posledná šanca, ktorú mi súper dal. Potom už nebolo o čom. Berďo hral úplne uvoľnene a v druhom sete ma rozsekal. Nemal som nárok, ani som si neťukol."

"Čakal som, že po náročnom trojseťáku s Nadalom nebudem stopercentne fit. Na začiatku zápasu som sa navyše pošmykol a mal som potom problém s nohou, pri servise ma bolelo rameno. Berďo bol oddýchnutý, lepšie servoval a mal viac energie ako ja. Vyhral zaslúžene," povedal pre TASR Kližan.

Najlepší slovenský singlista vyslovil s celkovým vystúpením v Pekingu spokojnosť. "V čínskej metropole som odohral super turnaj. Postúpil som z kvaldy až do semifinále a 200 bodov mám doma, navyše som zdolal prvýkrát Rafu."

"Ide sa ďalej. Dúfam, že sa dám rýchlo dokopy a v Šanghaji na budúci týždeň opäť uhrám nejaký dobrý výsledok," dodal Kližan.

Kližan si vysoko váži najmä štvrťfinálový úspech, keď dokázal prvý raz v kariére zdolať Nadala. "Myslím si, že tento zápas môže byť pre mňa prelomový. Určite si z neho odnesiem veľa pozitívnych vecí. Keď sa na to pozriem spätne, mám na čom stavať. Bol to môj najlepší výkon," skonštatovala slovenská tenisová jednotka.

Online prenos

tenis_lipticka_15.jpg 6:1 - Tomáš Berdych v druhom sete dvakrát brejkol Martina Kližana a postúpil do finále, v ktorom sa stretne s Novakom Djokovičom, ktorý prešiel cez Andyho Murrayho.

tenis_lipticka_15.jpg 5:1 - Berdych mal za stavu 0:40 opäť k dispozícii tri brejkbaly, využil hneď prvý. Český tenista ide podávať na víťazstvo v zápase.

tenis_lipticka_15.jpg 3:1 - Martin Kližan prišiel druhýkrát v zápase o podanie. Zo stavu 0:40 sa síce dokázal dostať na 30:40, Berdych ale víťazným krížnym forhendom premenil tretí brejkbal.

I. set

tenis_lipticka_15.jpg 6:4 - Martin Kližan prehral prvý set. Slovenský tenista nezvládol pozíciu hráča podávajúceho na udržanie sa v zápase. Tomášovi Berdychovi stačilo na víťazstvo v prvom sete raz brejknúť súpera.

• Brejkbaly: 1/4 - 0/1

tenis_lipticka_15.jpg 4:4 - Berdych si v ôsmom geme vypracoval brejkbal, Kližan ho ale sebavedomou hrou odvrátil. Obaja hráči si stále držia podanie.

tenis_lipticka_15.jpg 2:2 - Vyzerá to, že Kližan nemá problémy s pohyblivosťou. S menšími problémami si cez zhodu podržal aj druhý servis.

tenis_lipticka_15.jpg 1:1 - Kližan musel pri vlastnom podaní odvrátiť dva brejkbaly. Zo stavu 15:40 sa ale dostal štyrmi bodmi v rade. V poslednej výmene však spadol, zrejme má poranený členok. Po pár minútach sa vrátil na kurt, ošetrili ho na stoličke pre čiarového rozhodcu.