Slovensko vyhralo nad Španielskom 2:1, rozhodol hlavou Stoch

Vľavo Juraj Kucka, vpravo Juanfran.
Vľavo Juraj Kucka, vpravo Juanfran. (Autor: TASR)
Sportnet|9. okt 2014 o 19:08

Slovensko prvýkrát v histórii vyhralo nad Španielskom. Španieli až do zápasu v Žiline v kvalifikáciách 8 rokov neprehrali.

Kvalifikácia ME 2016, Žilina, C-skupina:

Slovensko - Španielsko 2:1 (1:0)

Gól: 17. Kucka, 86. Stoch - 82. Alcacer, žlté karty: Kucka, Hubočan, Stoch, Gyömbér - Silva, Cazorla. Rozhodovali Holanďania Kuipers - van Roekel, Zeinstra, 9478 divákov

((f))

Stoch 2:1:

Alcacer 1:1:

Kucka 1:0:

Zostavy:

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Gyömbér, Kucka (83. Kiss) - Mak (60. Stoch), Weiss (54. Ďuriš) - Hamšík

Španielsko: Casillas - Juanfran (81. Cazorla), Pique, Albiol (58. Pedro Rodriguez), Alba - Busquets, Koke - Silva (71. Alcacer), Fabregas, Iniesta - Costa

Skvelá atmosféra v hľadisku a jeden z najlepších výkonov slovenských futbalistov v dejinách samostatnosti. V kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy zdolali Španielov 2:1. Hrali drzo, sebavedome, odvážne.

Prvý gól a zároveň najdôležitejší vo svojej kariére dal Kucka. Spravil salto a búrlivo oslavoval.

Lopta mu pri priamom kope ideálne sadla a tvrdá strela prekvapila legendárneho brankára Ikera Casillasa. Síce si na loptu siahol, no prepadla mu do brány. Gólu predchádzalo odvážne sólo Jána Ďuricu, ktorý priamy kop vybojoval.

V závere rozhodol hlavou striedajúci Stoch - najmenší na ihrisku. Prihrával mu ďalší náhradník Ďuriš.

Sedem defenzívnych hráčov

Pred vystúpením na ihrisko futbalistov privítal rachot a nadšenie, aké u nás už dávno nebolo.

Takmer všetci fanúšikovia skákali, aréna bola vypredaná. Iba v sektore hostí bolo poloprázdno. Ešte búrlivejšia atmosféra bola po zápase.

Tréner Ján Kozák nasadil zostavu bez klasického útočníka. Až sedem defenzívnych hráčov, z toho až tri defenzívne štíty. Na hrote útoku sa pohyboval Marek Hamšík.

((ff))

Taktika mu vyšla dokonale

„Proti tak silnému súperovi sa chlapci vypli k fantastickému výkonu. Plnili všetko, čo sme si povedali,“ povedal Kozák.

Slováci viac ničili súperovi hru, ako tvorili, no inú cestu proti talentovanejšiemu súperovi nemali. Plán však splnili precízne.

„Do poslednej chvíle sme na svoju šancu čakali a myslím, že to je zaslúžená výhra,“ dodal Kozák.

Najlepší strelec anglickej ligy Diego Costa sa nepresadil. „Vedeli sme, že sa so Španielmi nemôžeme rovnať v nejakej technickej hre a tomu sme podriadili všetko,“ povedal Škrtel. Práve on Costu bránil.

Technickejší Španieli podľa predpokladov dominovali v držaní lopty, no do šancí sa v prvom polčase nedostávali.

Naši sa snažili kúskovať hru. Hrali organizovane, disciplinovane bránili a dokázali i pohroziť.

Obranu dobre dirigoval kapitán Martin Škrtel a esá svetového futbalu tak dlho pôsobili bezradne.

Na tribúne sa z posledného hvizdu tešil aj Dušan Galis:

Naposledy Švédi

Slováci podali výkon na hranici svojich možností, nezaskočil ich ani vyrovnávajúci gól pár minút pred koncom.

Inak zvyčajne pokojný španielsky tréner Vicente del Bosque nervózne postával pri čiare. Španielov koučuje od roku 2008, ale až teraz prvýkrát v kvalifikácii prehral. Naposledy podľahli Švédom - pred ôsmimi rokmi.

„Je to obrovský výsledok a povzbudenie do ďalšej práce,“ povedal Škrtel.

Hamšík podal svoj najlepší výkon v národnom drese. Výborne sa pohyboval, rozdával lopty a takmer nekazil. Pridali sa však aj ostatní, heroický výkon podal napríklad Kucka.

Hrdinom zápasu bol brankár Matúš Kozáčik, ktorý zneškodnil vari tri čisté šance. „Vyrovnanie bolo nepríjemné, ale veril som, že ešte dokážeme dať,“ povedal Kozáčik.

Slováci odohrajú tretí zápas kvalifikácie už v nedeľu o 20.45 h na pôde Bieloruska.

Online:

Koniec. Španieli prehrali v kvalifikáciách MS či ME po dlhých 27 zápasoch až v Žiline!

90. min: Kozáčik podržal našich pri rohových kopoch hostí. V nadstavenom čase pekne vybojoval loptu Stoch, ktorý získal cenné sekundy pre našich, konečne sme aj zaútočili.

86. min: Stoch po centri Ďuriša strelil hlavičkou popod nohy Casillasa gól na 2:1!

82. min: Vyrovnané. Gól strelil striedajúci Alcacer. Následne strieda Kucku Kiss.

78. min: Protiútok našich nedopadol dobre, škoda. Kucka záver akcie pokazil. Costa si následne opäť vylámal zuby na Kozáčikovi. Rohy sú 3:14, držanie lopty 33 % ku 67 %.

77. min: Ďalší roh Španielov, Fabregasovu loptu do vápna opäť chytil Kozáčik, nik z hostí tak nezakončil. Škrtel v ďalšej útočnej snahe Španielov zrušil Costu.

72. min: Po dlhom čase sme v útoku. Rohový kop v podaní Stocha však druhý gól nepriniesol.

70. min: Nič nové v Žiline. Dva slovenské obranné valy čakajú na útočné akcie hostí, ktorí si zatiaľ nevedia dať rady. Prihrávajú si loptu nakrátko, Fabregas opäť neuspel vnútri šestnástky.

63. min: Najväčšia hviezda Slovákov Kozáčik presne prečítal center Fabregasa, poľahky ho schoval do náručia.

60. min: Španieli dusia Slovákov. Nedokážeme dlhšie podržať loptu. Ján Kozák preto strieda. Stoch prichádza namiesto Maka.

58. min: Na trávniku je piaty hráč FC Barcelona. Ofenzívny hráč Pedro Rodriguez vystriedal obrancu Albiola. Strely na bránu sú už 3:6.

54. min: Prvé striedanie v zápase. Odchádza Vladimír Weiss, prišiel Michal Ďuriš.

47. min: Skvelý Kozáčik zachránil našich od vyrovnania. Zlikvidoval šancu Iniestu. O tri minúty vychytal Kozáčik aj Fabregasa, hlavička z následného rohu skončila po teči vedľa a kope sa ďalší roh. Španieli mali potom ešte jednu šancu, ale gól nedali.

Prvý polčas sa skončil, strely na bránu boli 3:3, mimo bránu 0:4.

44. min: Kozáčik zachránil Slovákov od vyrovnania. Vytiahol dva zákroky proti Piquemu.

43. min: Španieli získali územnú prevahu, tlačia našich do hlbokej obrany, avšak šance naši dnešní hostia zatiaľ nemajú. Len tak ďalej Slováci. David Silva dostáva žltú kartu. Predtým ju videli len naši hráči Kucka a Hubočan.

37. min: Iniesta z hranice šestnástky pekne vystrelil, Kozáčik vyrazil loptu na roh, Fabregas ho však zahral zle. Pekarík to dnes na Iniestu mimochodom celkom vie.

28. min: Akciu Costu smerom na Škrtela v šestnástke píska Kuipers ako útočný faul. Trochu sme si vydýchli.

22. min: Po rohovom kope pred Juanfranom v poslednej chvíli odkopol loptu Gyömbér.

20. min: Slováci sú v eufórii, pohľadnú kombináciu ukázali Kucka s Weissom.

17. min: Slovensko dalo gól! Štandardku z azda 25 metrov zahral Weiss, ktorý loptu priťukol Kuckovi. Jeho tvrdú strelu do stredu brány Casillas neudržal v rukách a Slovensko vedie 1:0! Štandardku, ktorá predchádzala gólu, vybojoval sólom cez polovicu ihriska Ďurica.

14. min: Ďalšia španielska šanca, Iniesta ale technickou strelou spoza šestnástky minul Kozáčikovu bránu. Po každej španielskej šanci sa novinárskym sektorom ozýva vášnivý španielsky komentátor.

13. min: Na druhej strane mali obrovskú šancu Španieli, Costovej hlavičke chýbali centimetre. Costa tak stále gól v národnom drese Španielska nedal. Sme radi.

11. min: Slováci sa prvýkrát v zápase na dlhší čas dostali k lopte a hneď z toho bola veľká šanca. Makova strela mohla priniesť Slovákom vedenie, Casillas však skvele zasiahol. Akciu vymyslel Hamšík, centroval Pekarík, Makov volej bol krásny, ale bezgólový.

8. min: Weissovi to dnes na Juanfrana, finalistu Ligy majstrov z tímu Atletica, ide. Škoda prihrávky, ktorá nenašla Hamšíka.

6. min: Holandský rozhodca Kuipers odpískal ďalší faul Slovákov, opäť trochu úzkostlivo. Hamšík získal loptu, ale Španieli ju našim rýchlo vzali.

Zápas sa začal, atmosféra na vypredanom žilinskom štadióne je výborná. Prvý Fabregasov útok naši zastavili úspešne.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slovensko vyhralo nad Španielskom 2:1, rozhodol hlavou Stoch