Česi vyhrali v Turecku, Holanďania sa trápili s Kazachstanom

Čech Tomáš Rosický (v bielom) bojuje o loptu v zápase proti Turecku.
Čech Tomáš Rosický (v bielom) bojuje o loptu v zápase proti Turecku. (Autor: TASR/AP)
TASR|10. okt 2014 o 22:47

V boji o Euro 2016 zdolalo Taliansko Azerbajdžan, Chorváti uspeli v Bulharsku.

BRATISLAVA. Futbalisti Holandska zvíťazili v piatkovom súboji 2. kola kvalifikčnej A-skupiny EURO 2016 nad Kazachstanom 3:1. V tej istej skupine Česi triumfovali v Turecku 2:1 a na konte majú plný počet bodov.

Výber trénera Pavla Vrbu, ktorý v septembri na Letnej zdolal Holandsko 2:1, v Istanbule rýchlo prehrával. Na výborný center si naskočil Umut Bulut a na jeho hlavičku nemal Petr Čech nárok.

Hostia vyrovnali už v 15. minúte, keď tiež hlavou po rohu vyrovnal legionár istanbulského Besiktasu Tomáš Sivok. V druhom dejstve po peknej akcii Pavla Kadeřábka dostal hostí do vedenia Bořek Dočkal a výhru si už Česi ustrážili.

Gól Dočkala na 2:1.

Holanďania rozhodli až v závere

Holanďania po prvom polčase prehrávali 0:1 ponechytateľnej hlavičke Abdulina. Až po hodine hry vyrovnal Klaas-Jan Huntelaar a vzápätí dostal červenú kartu hosťujúci Džolchijev. To bronzový tím z MS v Brazílii v závere využil a ďalšie góly pridali Afellay a Van Persie.

Lídrom skupiny je Island, ktorý v Lotyšsku potrestal vylúčenie Arťjomsa Rudnevsa troma gólmi v druhom polčase a potvrdil výhru 3:0 nad Tureckom v prvom kole.

Tesné víťazstvo si pripísali aj Taliani proti hráčom Azerbajdžanu. Pri všetkom podstatnom v stretnutí bol domáci stopér Giorgio Chiellini, ktorý strelil oba góly mužstva z Apeninského polostrova a vsietil aj jediný gól súpera, keď v 75. min prekonal vlastného brankára Gianluigiho Buffona.

"Našťastie som o jedenkrát viac rozvlnil sieť v tej správnej bránke. Bol by som veľmi smutný, keby sme nevyhrali tento súboj. Vedeli sme, že to bude náročný zápas, a to sa aj potvrdilo. Mali sme šance na to, aby sme o jeho osude rozhodli oveľa skôr. Tento duel by nám mal slúžiť ako motivácia do budúcnosti. Ukázali sme v ňom charakter a entuziazmus," cituje UEFA.com slová stopéra Juventusu Turín.

A-skupina

Lotyšsko - Island 0:3 (0:0)

Góly: 66. Sigurdsson, 77. Gunnarsson, 90. Gislason, ČK: 59. Rudnevs

Holandsko - Kazachstan 3:1 (0:1)

Góly: 62. Huntelaar, 82. Afellay, 89. van Persie (z 11 m) - 17. Abdulin, ČK: 64. Džolchijev

Belgicko - Andorra 6:0 (3:0)

Góly: 31. a 34. de Bruyne (prvý z 11 m), 65. a 68. Mertens, 37. Chadli, 59. Origi,

Taliansko - Azerbajdžan 2:1 (1:0)

Góly: 44. a 82. Chiellini - 75. Chiellini (vlastný)

6. Malta 2 0 0 2 0:5 0

Domov»Futbal»Reprezentácie»Česi vyhrali v Turecku, Holanďania sa trápili s Kazachstanom