Tenis-DC: Francúzsko - Rusko 1:1 po prvom dni finále Davisovho pohára - SÚHRN

TASR|29. nov 2002 o 20:37

Paríž 29. novembra (TASR) - Po prvom dni finálového stretnutia 91. ročníka Davisovho pohára tenistov na antuke 15-tisícovej parížskej hale Bercy je ...

Paríž 29. novembra (TASR) - Po prvom dni finálového stretnutia 91. ročníka Davisovho pohára tenistov na antuke 15-tisícovej parížskej hale Bercy je stav medzi obhajcom trofeje Francúzskom a Ruskom nerozhodný 1:1.

V úvodnej dvojhre zdolal Marat Safin (3. v Entry rebríčku) za 2:58 h francúzsku dvojku Paul-Henriho Mathieua (36.) v troch setoch 6:4, 3:6, 6:1 a 6:4. Stratu domácich vyrovnal Sébestien Grosjean (17.), ktorý za 2:02 h vyhral nad Jevgenijom Kafeľnikovom presvedčivo 7:6 (3), 6:3 a 6:0.

Safin potvrdil v prvej dvojhre úlohu favorita, hoci iba 20-ročný mladík zo Štrasburgu s ním mal pred zápasom aktívnu bilanciu 1:0, keď ho zdolal v tomto roku v Moskve. Debutant v Davisovom pohári Mathieu bol ruskej jednotke rovnocenným partnerom najmä v prvej polovici zápasu. Safin ťažil hlavne z výborného podania (zahral celkove 19 es), v siedmej hre úvodného setu získal prvý brejk v zápase a náskok si už udržal. Druhý set sa stal po brejku v druhej hre korisťou francúzskeho tenistu, ale potom už v parížskej hale jednoznačne dominoval 22-ročný moskovský rodák. Ten viedol vo štvrtom sete už 5:2, ale prvý mečbal nevyužil po vlastnej dvojchybe. Mathieu koncovku ešte zdramatizoval, na zvrat však už nemal sily. Obaja tenisti urobili v zápase viac ako 50 nevynútených chýb.

Rusi prvýkrát v histórii vyhrali úvodnú dvojhru finálového zápasu, pri svojich dvoch predchádzajúcich neúspešných pokusoch v rokoch 1994 a 1995 vždy prehrávali 0:1. Ich radosť však neznásobil Kafeľnikov, ktorý vzdoroval domácej jednotke Grosjeanovi iba v prvom sete - rozhodlo sa až v tajbrejku a Francúz ho vyhral 7:3. V ďalších dvoch setoch už na dvorci dominoval 24-ročný domáci hráč, ktorý vyrovnal vzájomnú bilanciu s o štyri roky starším súperom na 3:3. Rodák z Marseille veľmi dobre podával (12 es), ťažil z agresívnej nátlakovej hry, vďaka ktorej dominoval jasne aj v štatistike víťazných úderov (40:19). Kafeľnikov v závere nezvládol nepriaznivý vývoj a záverečný set prehral zahanbujúco 0:6. Prvýkrát od roku 1998 tak jeden z aktérov finále Davisovho pohára prehral set na nulu...

Grosjean bol po vyrovnaní stavu na 1:1 mimoriadne spokojný. "Nastúpil som na dvorec za nepriaznivého stavu a to nikdy nie je jednoduché. Našťastie to dopadlo dobre, pretože som začal aktívne a súpera som chcel zlomiť aj psychicky. Prvé dva sety boli dosť náročné, v treťom už Jevgenij úplne odišiel," povedal Grosjean. Kapitán Forget priviedol vlani Francúzov k deviatemu titulu a rád by tento úspech zopakoval: "Verím, že vyhráme, aj keď to bude veľmi ťažké. Rozhodujúca bude asi sobotňajšia štvorhra, tá o mnohom napovie," naznačil možný vývoj šéf francúzskeho tímu.

"Je to moje prvé daviscupové finále v kariére, takže som šťastný, že som doň vstúpil víťazstvom," povedal po prvom zápase Safin. "Hrať za svoju krajinu je úplne iný pocit zodpovednosti. Hral som celkom dobre, hoci som mal aj kus šťastia. Bude to náročný víkend, ale verím, že s úspešným koncom pre nás. Psychicky som na tom výborne a sám som prekvapený, že po takej ťažkej sezóne ma tenis stále baví," dodal víťaz US Open z roku 2000 a súčasná svetová trojka. Tomu v hľadisku tlieskal okrem 1500 ruských priaznivcov aj bývalý prezident Ruska Boris Jeľcin, ktorý sedel hneď vedľa francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca. Francúzi bojujú o svoje jubilejný desiaty triumf v prestížnej súťaži, Rusi sa zo zisku "šalátovej" misy netešili ešte ani raz.

V sobotu je na programe od 14.00 h štvorhra, do ktorej nehrajúci kapitán Guy Forget predbežne nominoval Nicolasa Escudého s Fabricom Santorom, jeho kolega na ruskej lavičke Šamil Tarpiščev zasa dvojicu Kafeľnikov, Safinom. V nedeľu od 13.00 h by sa najskôr mali stretnúť tímové jednotky Grosjean - Safin a na záver dvojky Mathieu -Kafeľnikov.

finále 91. ročníka Davisovho pohára:

Francúzsko - Rusko 1:1 po prvom dni

Paul-Henri Mathieu - Marat Safin 4:6, 6:3, 1:6, 4:6

Sébastien Grosjean - Jevgenij Kafeľnikov 7:6 (3), 6:3, 6:0

mp

Domov»Tenis»Tenis-DC: Francúzsko - Rusko 1:1 po prvom dni finále Davisovho pohára - SÚHRN