Sagan bude mať ťažšiu cestu za zeleným dresom, na Tour zmenili bodovanie

Peter Sagan vyhral tento rok bodovaciu súťaž, aj keď nezvíťazil v žiadnej etape. Preto robia organizátori Tour zmeny.

Peter Sagan bude mať o rok na Tour de France náročnejšiu pozíciu.(Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ. Peter Sagan to bude mať na ceste za štvrtým zeleným dresom najlepšieho cyklistu v bodovacej súťaži na Tour de France ťažšie.

Spolu s trasou ročníka 2015 zverejnili organizátori aj zmeny v hodnotení, ktoré zvýhodňujú víťazov rovinatých etáp.

Takých bude v programe budúcoročných pretekov deväť.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Tour 2015 bude iná. Začne v Holandsku, vyvrcholí na obávanom kopci

Sagan dominoval až príliš

Riaditeľ Tour Christian Prudhomme priznal, že ich motivovala Saganova dominancia v uplynulých troch ročníkoch.

Slovák naposledy ovládol súťaž bez toho, aby vyhral čo len jednu etapu. Stačili mu body za popredné umiestnenia v cieli a v šprintérskych prémiách.

Od roku 2012, keď si Sagan prvý raz obliekol zelený dres, platilo, že víťaz rovinatej etapy získal 45 bodov, druhý v cieli 35, tretí 30 a zvyšných dvanásť jazdcov postupne 26, 22, 20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2 body.

Po novom sa zvýraznia rozdiely medzi prvými troma cyklistami. Víťaz berie 50 bodov, druhý 30, tretí 20, cyklisti od štvrtého po pätnáste miesto 18, 16, 14, 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

"Urobili sme úpravy v bodovacej súťaži. V etapách, kde je takmer isté, že sa skončia hromadným špurtom, odmeníme víťaza vyšším počtom bodov. Chceme tým dostať späť do hry čistých špurtérov," uviedol riaditeľ pretekov pre výber trasy Thierry Gouvenou.