Hirscher je suverénnym víťazom v Söldene, Žampa nepostúpil

Marcel Hirscher.
Marcel Hirscher. (Autor: TASR/AP)
TASR|26. okt 2014 o 13:53

Posledný víťaz Svetového pohára vstúpil do novej sezóny triumfom. Adam Žampa obsadil 41. priečku.

SÖLDEN. Rakúšan Marcel Hirscher suverénne ovládol úvodný obrovský slalom 49. ročníka Svetového pohára alpských lyžiarov.

Obhajca veľkého krištáľového glóbusu Hirscher ukončil deväť rokov trvajúce rakúske čakanie na víťazstvo v tradičnej ľadovcovej ouvertúre Svetového pohára. V roku 2005 ovládol Sölden legendárny Hermann Maier.

Hirscher zvíťazil s obrovským náskokom 1,58 sekundy pred Nemcom Fritzom Dopferom, na tretej priečke skončil Francúz Alexis Pinturault (+2,06).

Slovenský reprezentant Adam Žampa so štartovým číslom 43 sa neprebojoval do druhého kola, za lídrom Hirscherom zaostal v 1. kole o 5,10 s a obsadil 41. priečku. Na postup mu chýbalo 1,15 s.

Hirscher tak ukončil trojročnú nadvládu Teda Ligetyho v Söldene, Američan skončil v nedeľu až desiaty.

Obhajca malého glóbusu v tejto disciplíne z minulej zimy figuroval po úvodnom kole na 2. mieste so stratou 19 stotín na vedúceho domáceho favorita, no v druhom kole doplatil na chybu pri prechode do záverečnej plochej pasáže.

"Vstup do sezóny je veľmi dôležitý a preto som veľmi šťastný, že som vyhral s takým výrazným náskokom, navyše pred domácim publikom. Môže sa začať veľká párty," vyznal sa pre televíznu stanicu Eurosport Hirscher.

Svetový pohár alpských lyžiarov pokračuje v strede novembra vo fínskom stredisku Levi, kde je na programe ženský (15.11.) a mužský slalom (16.11.).

Obrovský slalom mužov v Söldene - výsledky: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:28,09 min (1:14,52-1:13,57), 2. Fritz Dopfer (Nem.) +1,58 (1:15,04-1:14,63), 3. Alexis Pinturault (Fr.) +2,06 (1:15,40-1:14,75), 4. Benjamin Raich (Rak.) +2,07, 5. Victor Muffat Jeandet (Fr.) +2,14, 6. Davide Simoncelli (Tal.) +2,29, 7. Marcus Sandell (Fín.) +2,67, 8. Thomas Fanara (Fr.) +2,85, 9. Roberto Nani (Tal.) +3,00, 10. Ted Ligety (USA) +3,02, ... 41. Adam ŽAMPA (SR) nepostúpil do 2. kola