Rosberg zvíťazil v Brazílii, Hamiltonovi stačí v Emirátoch druhé miesto

Rosberg zvíťazil pred Hamiltonom.
Rosberg zvíťazil pred Hamiltonom. (Autor: SITA/AP)
SITA|9. nov 2014 o 18:49

Tretí skončil na okruhu Interlagos Felipe Massa s mankom viac ako 40 sekúnd.

SAO PAULO. Nico Rosberg prerušil takmer štvormesačné čakanie na víťazstvo vo formule 1 a triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Brazílie na okruhu Interlagos.

Nemecký pilot zavelil do boja o majstrovský titul a v predposlednom podujatí zdolal svojho tímového kolegu z Mercedesu Lewisa Hamiltona o 1,4 sekundy.

Dvadsaťdeväťročný Rosberg dosiahol piate víťazstvo v tejto sezóne a ôsme v kariére. Predtým sa naposledy tešil z úspechu 20. júla na domácej VC Nemecka.

Rozhodne sa v Abú Zabí

Rodák z Wiesbadenu v Brazílii dominoval, okrem pretekov vyhral kvalifikáciu aj všetky tri tréningy. Prví dvaja jazdci získali pre Mercedes jedenáste double v tomto roku.

Tretie miesto na Interlagose obsadil domáci pretekár Felipe Massa z Williamsu, za Rosbergom zaostal o viac ako 40 sekúnd.

"Som veľmi spokojný s celým víkendom. Bol som schopný útočiť a znížiť odstup na Lewisa," znela prvá Rosbergova reakcia na stupňoch víťazov. "V Abú Zabí budem jazdiť rovnako, dúfam, že sa zlepším. Dnes som pre chybu stratil trochu času, ale ide o všetko," doplnil Hamilton.

O novom majstrovi sveta sa definitívne rozhodne v záverečných pretekoch sezóny o dva týždne v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, kde sa budú udeľovať dvojnásobné body.

Hamilton vedie pred Rosbergom o 17 bodov a na zisk druhého titulu v kariére mu stačí, aby pri prípadnom triumfe nemeckého kolegu skončil na druhom mieste.

Hamilton zaváhal

Víťaz kvalifikácie Rosberg si po štarte bez problémov udržal vedúcu pozíciu pred Hamiltonom a zakrátko mal pred ním viac ako sekundový náskok. V 8. a 9. kole zamierili piloti Mercedesu do boxov, Brit sa po svojej zastávke zaradil za Nemca. Piloti sa po prezutí pneumatík trápili s ich prehrievaním, predovšetkým pravej prednej.

Líder pretekov Rosberg sa pobral druhýkrát k mechanikom v 27. kole. Hamilton medzitým ešte na starých gumách zaváhal, stratil cenný čas a po ich výmene zaostával za svojím kolegom o viac ako sedem sekúnd. V 40. kole Ricciardo odstúpil pre problémy s ľavou prednou nápravou.

O desať kôl neskôr absolvoval poslednú zastávku v boxoch Rosberg, kolo na to aj Hamilton. Výsledkom bolo udržanie prvého miesta zo strany Nemca s priebežným náskokom približne jednej sekundy. Ten Rosbergovi zostal až do konca a napokon zvíťazil.

Výsledky - Veľká cena Brazílie

1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 1:30:02,555 h, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +1,457 s, 3. Felipe Massa (Braz.) Williams +41,031, 4. Jenson Button (V. Brit.) McLaren +48,658, 5. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull +51,420, 6. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +1:01,906 min

Poradie MS (po 18 z 19 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 334 bodov, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 317, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 214, 4. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 159, 5. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 157, 6. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 156

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 651 bodov - istý titul, 2. Red Bull 373, 3. Williams 254, 4. Ferrari 210, 5. McLaren 161, 6. Force India 127

Domov»Formula 1»Rosberg zvíťazil v Brazílii, Hamiltonovi stačí v Emirátoch druhé miesto