Svendsen vyhral úvodné preteky, Fourcade minul šesť terčov

Fourcadovi preteky nevyšli.
Fourcadovi preteky nevyšli. (Autor: TASR/AP)
SITA|3. dec 2014 o 19:02

Nórsky biatlonista triumfoval pred Sergijom Semionovom z Ukrajiny, tretí skončil Čech Michal Šlesingr.

ÖSTERSUND. Nór Emil Hegle Svendsen sa stal víťazom stredajších vytrvalostných úvodných individuálnych pretekov biatlonového Svetového pohára. Na 20-kilometrovej trati vo švédskom Östersunde jasne dominoval vďaka čistej streľbe.

Svendsen dosiahol svoje 37. víťazstvo v rámci SP, ôsme vytrvalostné. Dvadsaťdeväťročný Nór potvrdil pozíciu favorita, v predchádzajúcej sezóne získal v tejto disciplíne malý glóbus.

Svedsen sa v Östersunde už pravidelne darí: vytrvalostné preteky vyhral v tomto švédskom centre štvrtýkrát v kariére, raz to bolo v rámci majstrovstiev sveta (2008).

Svendsen bol v stredu podvečer pod umelým osvetlením suverénny a zaslúžene triumfoval pred Sergijom Semionovom z Ukrajiny, ktorý zaostal o 1:17,6 min.

Veľký boj bol o tretie miesto, ktoré si napokon pripísal Čech Michal Šlesingr s odstupom 2:08,3 min. Preteky nevyšli obhajcovi prvenstva na 20 km z Östersundu 2013 i celkového víťazstva vo SP Martinovi Fourcadovi. Francúz so šiestimi netrafenými terčmi zaostal o priepastných 10:19,6 min a skončil až na 81. pozícii.

Zo štvorice Slovákov skončil najlepšie Tomáš Hasilla, ktorý za 40. miesto získal prvý bod do hodnotenia Svetového pohára. Matej Kazár prehral so Svendsenom o rovných sedem minút a skončil na 44. priečke. V deviatej desiatke sa umiestnili Martin Otčenáš a Miroslav Matiaško.

1. kolo SP v Östersunde (Švéd.)

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 53:25,6 (0 tr. minút), 2. Sergij Semionov (Ukr.) +1:17,6 (1), 3. Michal Šlesingr (ČR) +2:08,3 (1), 4. Erik Lesser (Nem.) +2:11,5 (1), 5. Fredrik Lindström (Švéd.) +2:15,1 (2), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +2:16,1,... 40. Tomáš Hasilla +6:51,8 (2), 44. Matej Kazár (obaja SR) +7:00,7 (4), 81. Martin Fourcade (Fr.) +10,19,6 (6), 86. Martin Otčenáš +11:06,3 (7), 87. Miroslav Matiaško (obaja SR) +11:16,2 (6)

Poradie v SP: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 60 bodov, 2. Sergij Semionov (Ukr.) 54, 3. Michal Šlesingr (ČR) 48, 4. Erik Lesser (Nem.) 43, 5. Fredrik Lindström (Švéd.) 40, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 38, ... 40. Tomáš Hasilla (SR) 1

Poradie v SP vo vytrvalostných pretekoch: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 60 bodov, 2. Sergij Semionov (Ukr.) 54, 3. Michal Šlesingr (ČR) 48, 4. Erik Lesser (Nem.) 43, 5. Fredrik Lindström (Švéd.) 40, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 38, ... 40. Tomáš Hasilla (SR) 1