AKTUALIZOVANÉ 16:56

Fourcade vo Švédsku jasne vyhral preteky na 10 km, medzi ženami vyhrala Eckhoffová

Šprint vyhral úplne jednoznačne o 28 sekúnd pred Čechom Moravcom.

Martin Fourcade.Martin Fourcade.(Zdroj: TASR/AP)

ÖSTERSUND. Francúz Martin Fourcade vyhral biatlonový šprint mužov pred Čechom Ondřej Moravcom a Slovincom Jakovom Fakom.

Po streleckom zlyhaní v úvodných vytrvalostných pretekoch novej sezóny (až 81. miesto) 26-ročný Fourcade v šprinte na 10 km potvrdil svoju extratriedu.

Dvojnásobný olympijský víťaz zo Soči predviedol bezchybnú streľbu a v súčinnosti s najlepším behom zvíťazil s náskokom 28,3 s pred Čechom Ondřejom Moravcom.

Pre Fourcada je to už 32. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v kariére a utvoril si ním výbornú východiskovú pozíciu pred nedeľňajšími stíhacími pretekmi.

Zo štvorice slovenských reprezentantov sa podarilo zabodovať iba Matejovi Kazárovi, ktorý s jednou chybou na strelnici obsadil 25. priečku.

Miesto v nedeľňajšej stíhačke pre 60 najlepších zo šprintu si vybojoval vďaka 44. pozícii Tomáš Hasilla.

Martinovi Otčenášovi patrila v konkurencii 102 biatlonistov v cieli 73. priečka a skúsenosti vo Svetovom pohári zbierajúci Michal Šima skončil deväťdesiaty siedmy.

Ženské preteky boli tesné

Nórska reprezentantka v biatlone Tiril Eckhoffová sa prvý raz v kariére stala víťazkou pretekov Svetového pohára. Vyhrala o 4,6 s pred Češkou Veronikou Vítkovou napriek tomu, že na strelnici netrafila jeden z terčov v stoji.

Tretia skončila vo vyrovnaných pretekoch obhajkyňa veľkého glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá zaostala za víťazkou o 7,6 s.

Z kvarteta Sloveniek sa do bodovanej štyridsiatky tesne zmestila Janka Gereková, ktorá napriek slabšej streľbe a trom nepresným položkám obsadila 39. miesto. K 18 bodom za 23. miesto z úvodných vytrvalostných pretekov teraz pridala ďalšie dva.

Účasť v nedeľňajších stíhacích pretekoch si vybojovala aj Terézia Poliaková, ktorá skončila na 48. priečke. Sestry Fialkové sa v 99-členej konkurencii zaradili na 67. (Paulína) a 93. miesto (Ivona).

Rýchlostné preteky na 10 km - muži:

1. Martin Fourcade (Fr.) 24:46,6 min (0 trest. okruhov), 2. Ondřej Moravec +28,3 (0), 3. Jakov Fak (Slovin.) +28,7 (0), 4. Michal Šlesingr (ČR) +38,9 (0), 5. Jevgenij Garaničev (Rus.) +45,0 (0), 6. Anton Šipulin (Rus.) +48,1 (1),...

25. Matej Kazár +1:32,8 (1), 44. Tomáš Hasilla +2:10,1 (1), 73. Martin Otčenáš +3:13,9 (3), 97. Michal Šima (všetci SR) +5:24,6 (4)

Poradie vo Svetovom pohári (po 2 z 25 plánovaných pretekov): 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 96 bodov, 2. Michal Šlesingr (ČR) 91, 3. Ondřej Moravec (ČR) 83, 4. Erik Lesser (Nem.) a Ole Einar Björndalen (Nór.) po 72, 6. Sergij Semionov (Ukr.) 67,...40. Matej Kazár 16, 54. Tomáš Hasilla (obaja SR) 1

Poradie vo SP v rýchlostných pretekoch (po 1 z 10 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 60 bodov, 2. Ondřej Moravec (ČR) 54, 3. Jakov Fak (Slovin.) 48, 4. Michal Šlesingr (ČR) 43, 5. Jevgenij Garaničev (Rus.) 40, 6. Anton Šipulin (Rus.) 38,... 25. Matej Kazár (SR) 16

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km:

1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 21:35,5 min (1 trestný okruh), 2. Veronika Vítková (ČR) +4,6 (0), 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +7,6 (2), 4. Dorothea Wiererová (Tal.) +9,4 (0), 5. Daria Domračevová (Biel.) +9,5 (1), 6. Vaľ Semerenková (Ukr.) +25,8 (0),...

39. Janka Gereková +1:54,3 (3), 48. Terézia Poliaková +2:06,5 (1), 67. Paulína Fialková +2:35,3 (2), 93. Ivona Fialková (všetky SR) +4:27,2

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (po 1 z 10 plánovaných): 1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 60 bodov, 2. Veronika Vítková (ČR) 54, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 48, 4. Dorothea Wiererová (Tal.) 43, 5. Daria Domračevová (Biel.) 40, 6. Vaľ Semerenková (Ukr.) 38,... 39. Janka Gereková (SR) 2

Poradie vo Svetovom pohári (po 2 pretekoch z 25 plánovaných): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 102 bodov, 2. Daria Domračevová (Biel.) 100, 3. Tiril Eckhoffová (Nór.) 96, 4. Veronika Vítková (ČR) 94, 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) 86, 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) 70, ... 34. Jana Gereková 20