Slovan: Perniš - Čikoš, Hudák, Gorosito, Jablonský - Kolčák, Štefánik - Žofčák (62. F. Ďuriš), Milinkovič (72. Halenár), Kubík (57. Gašparovič) - Peltier

Young Boys Bern - Sparta Praha 2:0 (0:0)

Góly: 76. Hoarau (z 11 m), 90.+4 Steffen

Bern: Mvogo - Hadergjonaj, Vilotič, von Bergen, Lecjaks - Steffen, Gajič (89. Rochat), Sanogo, Nuzzolo (63. Zarate) - Kubo (82. Bertone) - Hoarau

Sparta: Štěch - Kadeřábek, Holek, Brabec, Costa (81. Schick) - Mareček - Dočkal, Hušbauer (86. Bednář), Matějovský, Krejčí - Přikryl (60. Konaté)

3. Sparta 6 3 1 2 11:6 10
4. Slovan 6 0 0 6 1:20 0

* - postup do šestnásťfinále

Z Neapola od nášho redaktora PAVLA SPÁLA

NEAPOL. Vyplazil jazyk, oboma rukami sa chytil za uši - spravil svoj typický rituál a oslavoval. Stredopoliar Marek Hamšík pokoril bratislavský Slovan aj v druhom vzájomnom zápase Európskej ligy.

Prihral a dal gól

Kapitán SSC Neapol v Slovane vyrastal, ale vôbec ho nešetril. Skôr naopak. Už v šiestej minúte prihrával na gól Belgičanovi Mertensovi, ktorý bol s výškou 164 centimetrov najmenším hráčom zápasu. Potom dal náš reprezentant gól.

Hamšík zarmútil slovanistov už aj predtým na Pasienkoch, keď takisto dal gól a na druhý asistoval.

Pred zápasom čelil Slovák kritike, talianske médiá rozoberali, že nie je v najlepšej forme.

Kapitán Slovana Igor Žofčák vyhlásil, že verí, že sa ani proti nim nechytí. Poriadne sa však zmýlil. Hamšík patril medzi najaktívnejších na ihrisku. Tvoril hru. Rozdával finálne prihrávky.

Tretí gól Neapolčanov pridal Kolumbijčan Duván Zapata. Slovan sa snažil, zopárkrát vystrelil, ale zápas ukázal markantný rozdiel medzi tímami. Neapol bol úspešnejší v počte striel na bránu ­9:1, i strelecky celkovo 19:8.

Tréner Slovana Jozef Chovanec celý zápas postával v čiernom obleku smutne pri postrannej čiare. So založenými rukami a bezradne kýval hlavou.

Slovenský majster ukončil pôsobenie v Európskej lige - bez bodu a väčšinou pôsobil, akoby bol v súťaži iba nedopatrením.

Slovan – najslabší zo 64 tímov Európskej ligy

Šesť zápasov, šesť prehier, jeden gól a hrozivé skóre 1:20. Slovan potvrdil, že bol nielen tímom s najnižším rozpočtom, ale aj najslabším v Európskej ligy.

Neapolčania boli rýchlejší, taktickejší, technickejší, vyspelejší i kompaktnejší. Jasne dominovali aj v držaní lopty. Slovan takmer nebol nebezpečný, nevytvoril si výraznejšiu šancu. Taliani hrali miestami v tréningovom tempe.

Neapolu za víťazstvo pribudne na konto dvestotisíc eur, v skupine získal trinásť bodov. Celkovo zarobili na prémiách od UEFA deväťstotisíc eur, Slovan nezískal nič.

Taliansky tím, ktorému sa v domácej Serii A nedarí, podľa predstáv neprehral už desať súťažných zápasov za sebou.

Gigantický štadión San Paulo bol síce poloprázdny, ale tí najvernejší, čo prišli, robili poriadny rachot. Spievali chorály, neprestali celý zápas. Slovanistov prišla povzbudiť vari dvadsiatka priaznivcov. Pôsobili, akoby sa netrápili, skôr sa bavili. Viacerí sa povyzliekali do pol pása. Spievali a tancovali.

Jozef Chovanec, tréner Slovana: "Mali sme do poslednej chvíle problémy so zložením zostavy. Ešte pred zápasom sa okrem už známych maródov necítili komfortne ani Peltier s Halenárom, aj preto sme boli limitovaní z hľadiska možností na striedanie. Prejavil sa rozdiel v kvalite oboch mužstiev. My sme mali len náznaky šancí, ale práve vo finálnej fáze nám chýbala potrebná kvalita na to, aby sme vyťažili viac. Európsky futbal ide rýchlo dopredu a nás čaká veľa práce, aby sme tento vývoj zachytili."

Rafael Benítez (tréner SSC Neapol): "Výsledok dnešného duelu vnímam pozitívne, no mohli sme dať viac gólov. Hamšíkov výkon bol dobrý, na hracej ploche bol veľkým prínosom. Európska liga je náročná súťaž a musíme nasadzovať tých správnych hráčov. Pred nedeľňajším zápasom v Miláne proti AC sme si posilnili sebadôveru v našu kvalitu. Musíme sa však vyvarovať chybám."

Dries Mertens (stredopoliar SSC Neapol a autor jedného gólu): "Víťazstvo ma teší, ale stále musíme na sebe pracovať. Verím, že na dnešný výsledok nadviažeme aj v nedeľu v ligovom súboji v Miláne proti AC."

Online prenos a góly

90.+3 min - Zápas sa skončil. Slovan napokon nezískal v I. skupine Ligy majstrov ani bod. Po šiestich prehrách má skóre 1:20.

90. min - Slovan dohrá zápas v oslabovke o jedného hráča. Tréner Chovanec už využil všetky tri striedania, a tak nemal kým nahradiť Lestera Peltiera, ktorý má svalové zranenie.

75. min - Neapol strelil gól. Zapata sa pretlačil cez Štefánika, následne sa lopta dostala za šestnástku, odkiaľ sa centrom Ghoulama vrátila na Zapatu, ktorý poslal domácich do trojgólového vedenia. Slovan tak má v Európskej lige tento rok skóre 1:20.

62. min - Slovanisti ustupovali Mertensovi dovtedy, kým sa nedostal do streleckej pozície. Jeho pokus spoza šestnástky ale Perniš vytlačil na roh.

60. min - Tempo hry je oproti prvému polčasu pomalšie, vidíme aj menej šancí. Keď sa aj jeden z tímov dostane k súperovej bránke, skončí sa to napríklad ako teraz - nepresnou Čikošovou strelou.

53. min - Slovan sa v úvode druhého polčasu oveľa častejšie dostáva na polovicu Neapola, šancu si však ešte nevypracoval.

48. min - Zapatovu strelu Hudák tečoval do protipohybu Perniša, ktorý by ju nemal šancu chytiť, lopta však skončila vedľa bránky hostí. Zakrátko sa na ľavej strane Mertens "jasličkami" presadil cez Žofčáka, jeho lob skončil nad Pernišovou bránkou.

46. min - Začal sa druhý polčas.

I. polčas

45.+1 min - Skončil sa prvý polčas. Domáci boli jasne lepším tímom a hostia môžu byť radi, že zatiaľ prehrávajú len dvojgólovým rozdielom. Neapol v posledných desiatich minútach trochu spomalil, Slovanu však nič nedovolil.

32. min - Perniš si dnes zachytá. Najprv vyrazil Mertensovu strelu, z dorážky to následne skúšal Zapata.

30. min - Slovan sa prvýkrát v zápase dostal k strele. Spoza šestnástky to skúsil Štefánik, lopta ale išla priamo na domáceho brankára Andújara.

27. min - Na polovici ihriska stratil loptu Milinkovič. Získal ju Hamšík, ktorý vysunul Callejóna, ten sa ale v šestnástke dostal do uhla a trafil bočnú sieť bránky hostí.

24. min - Po Mertensovej kolmej prihrávke sa do šance dostával Callejón, sklzom ho však zastavil stopér Slovana Gorosito.

16. min - Neapol strelil gól. Hamšík vybojoval priamy kop, fauloval ho Kolčák. Zahral ho Mertens na svojho kapitána Hamšíka, ktorý cez Jablonského tečoval loptu k pravej žrdi Pernišovej bránky.

12. min - Po rohu sa k strele dostal nikým nepokrytý Maggio, na šťastie hostí ale prudkou strelou trafil do priestoru, kde stál pripravený Perniš.

10. min - Ďalšia šanca domácich. Zapatovu strelu najskôr obrana Slovana zblokovala. Následne sa k lopte dostal znovu, tentokrát prestrelil Pernišovu bránku.

6. min - Neapol strelil gól. Domácim sa podarilo skórovať v úvode zápasu proti súperovi, ktorý od začiatku nedôrazne bránil. Hamšík posunul loptu voľnému Mertensovi, ktorý technickou strelou spoza šestnástky poslal domácich do vedenia.

1. min - Zápas sa začal. Slovan doňho vstúpil s prívlastkom najslabšieho tímu jesene v Európskej lige. Bez získaného bodu má skóre 1:17.