Hádzanárky v poslednom zápase prehrali najvyšším rozdielom

Simona Szarková. (Autor: TASR)
Andrej Kuzmány|17. dec 2014 o 11:47

Slovenské hádzanárky v hlavnej skupine nezískali ani bod.

Nemecko – Slovensko 36:22 (17:10)

Najviac gólov Nemecka: Huberová 6/2, Langová 6, Loerperová, Geschkeová a Schulzeová po 4.

Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Súlovská - Jakubisová 4, Trehubová 2/1, Beňušková, Czaniková 1, Dubajová 5, Súkenníková 3, Szarková 3, Rajnohová 2, Kertészová, Horňáková, Bíziková, Michnová 2, Blažeková.

Rozhodovali: Arntsenová a Röenová (obe Nór.), vylúčenia: 2:3, 7m hody: 4/4 - 1/1, 600 divákov.

ZÁHREB, BRATISLAVA. Dva zápasy pre chorobu vynechala. Vrátila sa v stretnutí so Švédskom. A bola najlepšou strelkyňou tímu.

Simona Szarková začala výborne aj v záverečnom zápase šampionátu. Slovenky však nezvládli najmä poslednú desaťminútovku prvého polčasu. Už po polhodine prehrávali o šesť gólov.

„Výsledok je trochu mätúci. Herne nie sme o toľko horší, ale zlyhávame v efektivite našej koncovky,“ hovoril po polčase v štúdiu RTVS hádzanársky tréner Tomáš Kuťka.

V druhom dejstve Nemky svoj náskok ešte zvýšili. Napokon vyhrali jasne 36:22.

Neubránili hru po krídlach

Proti Holandsku a Švédsku Slovenky zaostávali najmä v rýchlosti. Robili veľa technických chýb, nezastavili protiútoky súperiek.

Vo včerajšom stretnutí nedokázali ubrániť výbornú hru nemeckého tímu po krídlach. A skvelý výkon predvádzala brankárka Katja Schülkeová. Už v prvom polčase chytila viac ako polovicu striel.

„Nemky majú najlepšiu úspešnosť streľby z krídelných priestorov,“ varoval už pred začiatkom stretnutia expert Ján Hianík.

Nemkám sa pritom na tohtoročnom šampionáte príliš nedarilo. V predchádzajúcich piatich zápasoch zvíťazili iba v jedinom. Svoju silu však potvrdili v utorok – získali bod v dueli proti silnému Francúzsku.

Jakubisová najlepšia

Významný míľnik dosiahla skúsená Lýdia Jakubisová. Nemkám dala štyri góly. Stala sa novou slovenskou rekordérkou v počte dosiahnutých gólov na majstrovstvách Európy – spolu ich strelila 25. Prekonala Andreu Šalatovú, ktorá pred dvadsiatimi rokmi dala o štyri góly menej.

Slovenky ukončili šampionát treťou prehrou za sebou. V II. hlavnej skupine nezískali ani bod.

Keďže v súčte všetkých zápasov dosiahli horšie skóre ako Poľky, ktoré v I. hlavnej skupine rovnako nebodovali, na šampionáte obsadili dvanáste miesto.

V žrebe kvalifikácie na majstrovstvá sveta 2015 v Dánsku budú patriť medzi nenasadené tímy.

Žrebovanie kvalifikácie na budúcoročný svetový šampionát sa uskutoční v nedeľu v Budapešti.

Do semifinále ME postúpili hádzanárky Čiernej Hory, Nórska, Švédska a Španielska.

Konečné poradie ME na 10. až 16. mieste: 10. Nemecko, 11. Poľsko, 12. SLOVENSKO, 13. Chorvátsko, 14. Rusko, 15. Srbsko, 16. Ukrajina

Hlasy:

Dušan Poloz, tréner SR: "Dnes nám to nevyšlo, nenašli sme fyzické ani mentálne sily na dobrý výsledok. Chceli sme skončiť do vytúženého 11. miesta, ale od stavu 5:5 sa to pre nás vyvíjalo nepriaznivo a postupne sa strácala aj viera na zvrat vo vývoji stretnutia. Nevyšiel nám ani vstup do druhého polčasu a už sme súperovi nedokázali viac vzdorovať. Odohrali sme na záver najhorší zápas a to je škoda, ale šampionát hodnotím z našej strany ako obrovský úspech, keďže sme dokázali splniť cieľ a postúpiť zo základnej skupiny. Úscpech bol už to, že sme sa na ME vôbec dostali. Vyzdvihnúť nechcem nikoho, hrali sme stále ako tím."

Lýdia Jakubisová, najlepšia strelkyňa SR na turnaji: "Nie sme zvyknuté na sériu šiestich zápasov s kvalitnými súpermi v priebehu necelých dvoch týždňov. Prvé tri duely nám vyšli famózne, ďalšie tri by som najradšej vymazala. Nechceli sme to zabaliť, žiaľ, nič nám dnes nevyšlo. Zahadzovali sme šance, súpera sme postavili na koňa a už to nešlo. Som trochu sklamaná z výsledkov vo štvrťfinálovej skupine, ale treba si zo všetkého zobrať to pozitívne. Nemrzí ma ani tak vysoká prehra ako to, že budeme pri žrebe až v druhom koši."

Lucia Súkenníková, krídelníčka SR: "Mrzí ma vysoká prehra. Akoby nám došli sily a nemakali sme ako v iných zápasoch. Nebol to výkon podľa mojich predstáv. Nedokázali sme sa tak ako v iných zápasoch dostať naspäť, keď sme prehrávali výraznejším rozdielom. Momentálne som sklamaná, ale snáď ešte príde radosť z toho, čo sme na turnaji dosiahli. Je škoda, že sme nezvládli posledný cieľ na ME a to byť pri žrebe MS medzi nasadenými."

Tatiana Trehubová, spojka SR: "Išla som do zápasu s chuťou, ale nepremenila som nejaké šance a už tam bola nervozita. Škoda tohto výsledku, pretože to bol posledný zápas a chceli sme na palubovke nechať všetko."

Online

60. min. Zápas sa skončil. Najlepšou strelkyňou Slovenska bola Dubajová s piatimi gólmi.

59. min. Bude to najvyššia prehra hádzanárok na majstrovstvách Európy.

56. min. Nemku Langovú museli po faule Klaudie Michnovej odniesť z palubovky. Nemky hrajú presilovku.

48. min. Nemecký tréner pri vysokom náskoku dáva príležitosť aj hráčkam z lavičky.

43. min. Vysoká prehra by pre Slovenky znamenala, že do kvalifikácie o majstrovstvá sveta sa nedostanú medzi nasadené tímy. Na ME zrejme obsadia celkovú dvanástu priečku. Poľky majú v I. skupine rovnako nula bodov, no lepšie celkové skóre.

35. min. Tatiana Trehubová dáva prvý gól v zápase. Desiaty na turnaji.

32. min. Nemky začali druhý polčas zostra, premenili dva bleskové útoky a kráčajú k víťazstvu.

31. min. Nemky mali v prvom polčase 5-percentnú úspešnosť streľby, slovenské hádzanárky ju mali pod 40 percent.

30. min. Tréner Poloz pri útoku zapája aj brankárku pri rozohrávke akcií. Nemky však pohodlne vedú o sedem gólov.

27. min. Nemky zvyšujú skóre.

19. min. Trehubovej sa nevydaril ďalší strelecký pokus, Slovenky dávajú šancu Nemkám zvýšiť. Ich prechod do útoku je plynulejší a rýchlejšie zakončujú akcie.

14. min. Tatiana Trehubová v dobrej pozícii neskórovala, Nemky vyrovnali skóre.

13. min. Dvojminutové vylúčenie na slovenskej strane. Nemky sú v útoku oveľa nebezpečnejšie a vedia rýchlo zakončiť.

8. min. Slovenky po dobrom vstupe majú možnosť dvojminútovej presilovej hry a môžu zvýšiť vedenie.

Zápas sa začal.Favoritom sú Nemky, hoci sa im šampionát príliš nevydaril. "Nemky síce pôsobia nemastným-neslaným dojmom, ale sú nesmierne silným tímom," hovoril tréner Sloveniek Dušan Poloz o súperovi.

Nemecký tím v utorok prvýkrát zabodoval vo štvrťfinálovej fáze, keď remizoval s Francúzskom 24:24, pričom o víťazstvo prišiel v záverečných sekundách.

"Nemecko nie je vôbec slabý súper. Dáme do toho všetko a verím, že nejaký bod získame," poznamenala stredná spojka Monika Rajnohová a jej spoluhráčka Simona Szarková k najbližšiemu protivníkovi dodala: "Nemky sú dosť vysoké. Budeme musieť nájsť nejakú cestu, ako sa cez ne presadiť."

Ďalšie výsledky - I. skupina: Poľsko - Rumunsko 19:24 (9:11), Španielsko - Dánsko 29:22 (15:12), Maďarsko - Nórsko 29:25 (15:11).

II. skupina: Švédsko - Čierna Hora 29:30 (18:13), Holandsko - Francúzsko 18:20 (9:7).

6. SLOVENSKO 5 5 106:146

Domov»Halové športy»Hádzaná»Hádzanárky v poslednom zápase prehrali najvyšším rozdielom