Neznámy Američan prekvapil favoritov a vyhral zjazd v Santa Caterine

Američan Travis Ganong zdolal v Santa Caterine všetkých favoritov.
Američan Travis Ganong zdolal v Santa Caterine všetkých favoritov. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|28. dec 2014 o 13:29

Američan Travis Ganong vyhral zjazd Svetového pohára pred Rakúšanom Mayerom a Talianom Parisom.

SANTA CATERINA. Americký lyžiar Travis Ganong prekvapujúco vyhral skrátený zjazd Svetového pohára v talianskom stredisku Santa Caterina. O deväť stotín predstihol olympijského šampióna Rakúšana Matthiasa Mayera a slávil premiérový triumf v prestížnom seriáli. Tretí skončil so stratou 21 stotín domáci Talian Dominik Paris.

Líder celkového poradia SP i priebežnej klasifikácie zjazdu Kjetil Jansrud sa nezmestil do najlepšej desiatky a skončil až sedemnásty. Nór však zvýšil svoj náskok pred obhajcom veľkého glóbusu Rakúšanom Marcelom Hirscherom.

Ganong mal doposiaľ na konte iba jediné pódiové umiestnenie, keď v marcovom zjazde v nórskom Kvitfjelli skončil tretí. Na trati Deborah Compagnoniovej však prekvapil všetkých favoritov, keď skvele zvládol najmä spodnú časť.

Skrátená trať

Štart pretekov posunuli organizátori na nižšiu úroveň pre silný vietor v pôvodnom mieste začiatku. Zjazdári preto absolvovali skrátenú trať približne o 20 sekúnd.

"Predviedol som superjazdu a som šťastný. V tréningu to nebolo ono, ale preteky mi vyšli perfektne. Dosiahnuť taký úspech je dlhodobý proces. Jeho súčasťou sú tvrdá práca a vytrvalosť. Potom príde sebadôvera a lepšie výsledky. Na víťazstvo je však treba, aby všetky okolnosti do seba zapasovali a to sa dnes stalo v mojom prípade," uviedol víťaz pre ORF.

Výsledky

Zjazd SP: 1. Travis Ganong (USA) 1:32,42, 2. Matthias Mayer (Rak.) +0,09, 3. Dominik Paris (Tal.) +0,21, 4. Otmar Striedinger (Rak.) +0,45, 5. Romed Baumann (Ŕak.) +0,67, 6. Hannes Reichelt (Rak.) +0,78, 7. Josef Ferstl (Nem.) +0,82, 8. Johan Clarey (Fr.) +0,90, 9. Didier Defago (Švajč.) +0,98, 10. Peter Fill (Tal.) +1,05

Poradie v hodnotení zjazdu (po 4 z 10 pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 294 bodov, 2. Dominik Paris (Tal.) 220, 3. Travis Ganong a Steven Nyman (obaja USA) po 191, 5. Guillermo Fayed (Fr.) 170, 6. Matthias Mayer (Rak.) 161

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 14 z 37 plánovaných pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 624 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 576, 3. Dominik Paris (Tal.) 405, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 349, 5. Fritz Dopfer (Nem.) 344, 6. Hannes Reichelt (Rak.) 331,... 102. Adam Žampa (SR) 12

Domov»Zimné športy»Neznámy Američan prekvapil favoritov a vyhral zjazd v Santa Caterine