Slováci prehrali s USA 0:3, Švédi zdolali Rusov

Brankár USA Thatcher Demko vychytal pokus nášho Roberta Lantošiho.
Brankár USA Thatcher Demko vychytal pokus nášho Roberta Lantošiho. (Autor: SITA/AP)
TASR|29. dec 2014 o 21:40

S favoritom držali naši krok do 38. minúty, keď Godlu prekonal z veľkého uhla Milano.

USA - Slovensko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 38. Milano (Larkin), 43. Larkin, 55. Hayden (Carlo, Matthews).

Rozhodovali: Gofman (Rus.), Wehrli (Švajč.) - Lhotský (ČR), Mills (Kan.), vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 17:45, 8798 divákov.

Slovensko: Godla Hochel, Rosandič, Jaroš, Holenda, Pavúk, Bačik, Jendroľ - Cehlárik, Paulovič, Réway Skalický, Sukeľ, Koyš Šoltés, Rehák, Lantoši - Petráš, Kabáč, Bondra

USA: Demko - Butcher, Carlo, Hanifin, McCoshen, Werenski, DeAngelo, Collins - Tuch, Eichel, Motte - Schmaltz, Matthews, Wood - Fasching, Larkin, Milano - Louis, de Leo, Hayden

5. Nemecko 2 0 0 0 2 0:10 0

BRATISLAVA. Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali v treťom zápase v A-skupine juniorských MS v Montreale s USA 0:3.

K postupu do štvrťfinále potrebujú získať v záverečnom skupinovom vystúpení s Nemeckom (v stredu o 2.00 SEČ) aspoň bod.

Slováci, ktorým chýbal potrestaný obranca Erik Černák, od úvodu čelili jasnej streleckej prevahe súpera. Pozornou defenzívou však dokázali dlho eliminovať jeho útočnú silu a navyše sami hrozili z brejkov.

S favoritom držali krok až do 38. minúty, keď Denisa Godlu prekonal z veľkého uhla Sonny Milano. V tretej tretine Američania vystupňovali svoj tlak a víťazstvo ešte poistili gólmi Dylana Larkina a Johna Haydena.

Povedali po zápase

(zdroje IIHF, SZĽH, szh.sk):

Ernest Bokroš, tréner SR: "Za výkon v stretnutí proti Američanom sa určite nemusíme hanbiť, v dueli s veľkým favoritom sme ukázali solídnu hokejovú tvár. Naozaj nemôžem chlapcom skoro nič vyčítať, v defenzíve plnili veľmi zodpovedne taktické úlohy a dlho kládli odpor. Treba si uvedomiť, že sme hrali proti veľkým individualitám budúcnosti amerického hokeja, už s mnohými draftovanými mladíkmi. Áno, hokejisti USA nám svojou prepracovanou ofenzívou robili veľké problémy, ale inkasovali sme skôr náhodné góly a nie po chybách či prečísleniach.

Dostať tri góly je dosť, ale ako ukázal obraz hry na ľade, súper mal síce miestami dlho puk na svojich hokejkách, no veľa super šancí vzhľadom na početnosť striel nemal. Škoda, že sme v ofenzíve pôsobili dosť platonicky. Naši útočníci sa zatiaľ nedokážu dostatočne presadiť, nevedia prekvapiť. Verím, že sa predvedú zvýšenou produktivitou v utorkovom stretnutí proti Nemecku.

Tréneri i hráči oboch tímov si veľmi dobre uvedomujú, že prichádza deň 'D', v ktorom sa rozhoduje o splnenom cieli, ktorým je pre nás jednoznačne postup. Sú to nesmierne ťažké zápasy, v televízii sme videli, ako sa trápili Česi s Dánmi."

Matej Paulovič, útočník SR: "Nebolo to až tak fyzicky náročné, ako sme čakali. Musíme však dobre zregenerovať a nazbierať sily na zajtrajší dôležitý zápas s Nemeckom. Brankár Godla chytá vynikajúco, nemôžeme sa na neho vyhovárať. Bola to naša chyba, že si vo vlastnom pásme nepokryjeme hráčov. Vedeli sme, že Američania budú strieľať z každej pozície a že sa budú tlačiť do brány. Bohužiaľ, neudržali sme ich a dali nám z toho tri góly. Proti Nemcom musíme hlavne viac strieľať a tlačiť sa do brány. Tak si vybojujeme fauly aj presilovky. Keď budeme viac strieľať na bránu a nielen sa ťahať okolo mantinelu, tak dáme aj góly."

Denis Godla, brankár SR: "Chceli sme získať aspoň bod, ale jednoducho keď nedáte gól, ťažko na to pomýšľať."

Sonny Milano, útočník USA: "Mali sme množstvo striel, ale v prvých dvoch tretinách nám to tam vôbec nepadalo. Naďalej sme bojovali a našťastie sme potom strelili ešte dva góly."

Jack Eichel, kapitán USA: "Už sa teším na duel s Kanadou. Vždy je to veľký boj, ale aj množstvo zábavy. Máme pred sebou náročných 60 minút a víťazstvo určite len tak nepustia z rúk."

Online:

60. min: V závere zápasu prekonal Godlu aj Hayden, z uhla pomedzi betóny. Zápas sa skončil, strely na bránku boli 45:17.

57. min: Vylúčenie Eichela sme nepotrestali, Američania veľkú časť z oslabenia strávili v našom obrannom pásme.

54. min: Godla dvakrát perfektne vychytal skvelé kombinácie Američanov, Slováci v tretej tretine vyslali len jednu strelu na bránku Demka.

Alex Tuch a Slováci Matej Paulovič a Denis Godla. FOTO - SITA/AP

48. min: Slováci sa naďalej bránia, Američania vládzu, hoci hrali s Nemcami len deň dozadu, Slováci mali deň voľna.

43. min: USA tlačilo našich ku bránke a zaslúžene vedie 2:0. Aj Larkin prekonáva Godlu takmer z nulového uhla.

Začína sa tretia tretina, strely na bránku sú po druhej 31:14.

38. min: Američania idú do zaslúženého vedenia, Milano ušiel našej obrane a z veľkého uhla prekonal Godlu.

36. min: Dlho sa hralo bez prerušenia, naši sa ťažko dostávali von z obranného pásma a Motte nastrelil žŕdku Godlovej bránky.

30. min: Polovica riadneho hracieho času je za nami, Slováci držia krok s USA aj korčuliarsky, a aj preto zatiaľ držíme výborný stav 0:0.

25. min: Američania zrýchlili hru, vytvárajú si viacero šancí, ale Godla je zakaždým pripravený. Na druhej strane mohol dať gól sám na brankára Lantoši, ale koncovku pokazil.

21. min: Cehlárik sám pred bránkou nedal čistú šancu, stále je to 0:0.

Prvá tretina sa skončila, naši umne súpera ubránili. Strely na bránku sú 10:3 pre USA.

15. min: Vylúčený bol Američan Eichel, šancu mal Réway, ale nedal. Podobne pochodil aj Sukeľ tri minúty pred koncom tretiny, mohli sme vyhrávať.

11. min: Naši prežili oslabenie pri vylúčení Holendu, ktorý vyhodil puk z obranného pásma mimo klziska. USA vyložené šance nemalo.

7. min: USA malo prvú vážnu šancu, jeho hráč však netrafil odkrytú Godlovu bránku.

5. min: V prvej päťminútovke sa Američania do svojho povestného úvodného tlaku nedostali, naši s nimi hrajú vyrovnanú partiu.

USA sme naposedy v tejto vekovej kategórii zdolali pred 6 rokmi vo štvrťfinále MS 5:3. Odvtedy sme s nimi 4-krát prehrali, zakaždým vysoko (3:7, 1:6, 3:9 a 3:6).

V bránke SR stojí hrdina zo zápasu s Fínskom Denis Godla. Začíname.

USA i Rusko si už v predstihu zabezpečili postup do štvrťfinále.

Česi vyrovnali tri minúty pred koncom

TORONTO. Českí hokejisti do 20 rokov zvíťazili v pondelkovom dramatickom stretnutí B-skupiny juniorských MS v Toronte nad Dánskom 4:3 po predĺžení a zachovali si tak nádej na postup do štvrťfinále.

Zverenci trénera Miroslava Přerosta mali však namále - v závere prehrávali so severanmi 2:3 a tento výsledok by ich posielal do bojov o udržanie v elitnej kategórii.

V 57. minúte ich spasil vyrovnávajúcim gólom Dominik Kubalík a v úvode predĺženia zariadil triumf ČR útočník Bostonu Bruins David Pastrňák.

Česi tak majú v tabuľke rovnaký počet bodov ako Dáni a lepší vzájomný zápas, o postupujúcom rozhodnú záverečné vystúpenia v základnej skupine. Dáni hrajú so Švajčiarmi a Česi s Rusmi.

B-skupina (Toronto):

Česko - Dánsko 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 11. Štencel, 25. Košťálek, 57. Kubalík, 62. Pastrňák - 4. Eller, 38. Bjorkstrand, 47. Asperup

Švédsko - Rusko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Góly: 11. a 47. Forsling, 51. Holmström - 35. a 44. Leščenko