Prológ Tour de Ski vyhrali Björgenová a Cologna, Bajčičák bol na 49. mieste

Prológ Tour de Ski vyhrala Nórka Marit Björgenová.
Prológ Tour de Ski vyhrala Nórka Marit Björgenová. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|3. jan 2015 o 11:49

Nórske bežkyne na lyžiach obsadili v prológu 9. ročníka Tour de Ski prvé štyri priečky.

OBERSTDORF. Nórske bežkyne na lyžiach ovládli sobotňajší prológ 9. ročníka prestížnej série Tour de Ski, keď v nemeckom Oberstdorfe obsadili prvé štyri priečky. Na 3,2 km dlhej trati voľnou technikou suverénne triumfovala líderka Svetového pohára Marit Björgenová, ktorá bojuje o svoje premiérové celkové víťazstvo na Tour de Ski.

Prológ mužov na 4,4 km vyhral Švajčiar Dario Cologna, trojnásobný víťaz Tour de Ski. Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil 49. miesto, jeho krajan Peter Mlynár skončil na 72. priečke.

Bez Procházkovej

Björgenová viedla na dvojkolovom okruhu s prevýšením 40 metrov od prvého medzičasu a konkurentkám napokon nadelila viac ako desať sekúnd.

Jej náskok na čele Tour de Ski podčiarklo bonusových 15 sekúnd za prvenstvo v etape. Dosiahla čas 7:53,0 h, s odstupom na ňou skončili krajanky Heidi Wengová (+10,7), Ragnhild Hagaová (+12,2) a obhajkyňa z vlaňajška Therese Johaugová (+13,2). Slovensko nemá na Tour de Ski medzi ženami zastúpenie, Alena Procházková dala prednosť príprave v talianskom stredisku Livigno.

"Je to pre mňa úspešný štart, potvrdila som dobrú formu. Odbehla som podľa predstáv a v rýchlom tempe oba okruhy, takže som spokojná," povedala Björgenová.

Bajčičák vystupňoval tempo

Trojnásobný olympijský šampión Cologna sa od úvodu držal v popredí a v druhej polovici pretekov už nenašiel konkurenta. Do prvej desiatky sa zmestili až traja Rusi, na štarte ale chýbal ich líder a víťaz Tour de Ski zo sezóny 2012/2013 Alexander Legkov.

Bajčičák mal pomalší štart, tempo však v druhom okruhu stupňoval. Na 1,8 km bol ešte tretí od konca s výrazným mankom vyše 24 sekúnd a v polovici pretekov mu patrila až 89. pozícia. Na treťom medzičase bol už 55. a vďaka vydarenému finišu sa zmestil do prvej päťdesiatky na 49. miesto (+34,6).

Tour de Ski pokračuje v nedeľu, keď je na programe stíhačka na 10 km žien a 15 km mužov klasickou technikou.

Výsledky Tour de Ski

Prológ žien voľnou technikou (3 km): 1. Marit Björgenová 7:53,0 min, 2. Heidi Wengová +10,7 s, 3. Ragnhild Hagová +12,2, 4. Therese Johaugová (všetky Nór.) +13,2, 5. Nicole Fesselová (Nem.) +13,5, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +15,1

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 11 z 28 pretekov): 1. Marit Björgenová 899 bodov, 2. Therese Johaugová 568, 3. Ingvild Flugstad Östbergová 510, 4. Heidi Wengová (všetky Nór.) 507, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) 354, 6. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 335

Poradie v Tour de Ski (po 1. zo 7 etáp): 1. Björgenová 7:38,0, 2. Wengová +15,7, 3. Hagaová +22,2, 4. Johaugová +28,2, 5. Fesselová +28,5, 6. Östbergová +30,1, 7. Bjornsenová +34,0, 8. Stephenová +34,9, 9. Thomasová +35,0, 10. Kowalczyková +35,3

Prológ mužov voľnou technikou (4,4 km): 1. Dario Cologna (Švaj.) 9:54,2 min, 2. Calle Halfvarsson (Švéd.) +5,0, 3. Petter Northug (Nór.) +5,5, 4. Iľja Černousov (Rus.) +7,0, 5. Marcus Hellner (Švéd.) +8,2, 6. Jevgenij Belov (Rus.) +8,5,... 10. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +11,9,... 49. Martin Bajčičák +34,6,... 72. Peter Mlynár (obaja SR) +48,2.

Poradie v Tour de Ski (po 1. zo 7 etáp): 1. D. Cologna 9:39,2, 2. Halfvarsson +10,0, 3. Northug +15,5, 4. Černousov +22,0, 5. Hellner +23,2, 6. Belov +23,5, 7. Larkov +24,0, 8. Baumann +26,6, 9. Manificat +26,8, 10. Sundby +26,9..., 49. Bajčičák +49,6, 72. Mlynár +1:03,2

Poradie v SP (11 z 28): 1. Sundby 557, 2. Finn Haagen Krogh (Nór.) 505, 3. Halfvarsson 421, 4. Northug 321, 5. D. Cologna 269, 6. Didrik Tönseth (Nór.) 258, 7. Sjur Röthe (Nór.) 253, 8. Paal Golberg (Nór.) 250, 9. Alexej Petuchov (Rus.) 221, 10. Niklas Dyrhaug (Nór.) 218

Ďalší program Tour de Ski

Nedeľa 4. januára, 2. etapa: Oberstdorf (Nem.) - ženy - 10 km klasickou technikou s hendikepovým štartom (11.00), muži - 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom (12.00)

Utorok 6. januára, 3. etapa: Val Müstair (Švaj.) - šprint mužov a žien voľnou technikou - finále (13.15)

Streda 7. januára, 4. etapa: Toblach (Tal.) - muži - 10 km klasickou technikou (13.00) a ženy - 5 km klasickou technikou (15.30)

Štvrtok 8. januára, 5. etapa: Toblach (Tal.) - muži - 35 km voľnou technikou s hendikepovým štartom a ženy - 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom (15.30)

Sobota 10. januára, 6. etapa: Val di Fiemme (Tal.) - muži - 15 km klasickou technikou s hromadným štartom (13.00) a ženy - 10 km klasickou technikou s hromadným štartom (15.45)

Nedeľa 11. januára, 7. etapa: Val di Fiemme (Tal.) - beh na 9 km s hendikepovým štartom hore zjazdovkou Alpe Cermis - muži (12.00) a ženy (13.30)

Domov»Zimné športy»Prológ Tour de Ski vyhrali Björgenová a Cologna, Bajčičák bol na 49. mieste