Velez-Zuzulová skončila vo Flachau piata, len desať stotín za druhým miestom

Veronika Velez-Zuzulová dosiahla vo Flachau najlepší výsledok sezóny.
Veronika Velez-Zuzulová dosiahla vo Flachau najlepší výsledok sezóny. (Autor: TASR/AP)
TASR|13. jan 2015 o 22:25

Slovenka zaznamenala najrýchlejší čas druhého kola. Útočila z dvanásteho miesta.

FLACHAU. Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová dosiahla najlepší výsledok v tejto sezóne Svetového pohára. V nočnom slalome v rakúskom Flachau obsadila piate miesto.

Na víťaznú Švédku Fridu Hansdotterovú stratila 71 stotín sekundy. A do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísala ďalších 45 bodov. V 2. kole pritom dosiahla suverénne najrýchlejší čas.

"Sú tu nádherné preteky. Krásna večerná atmosféra. A po dvoch druhých miestach sa mi tu podarilo konečne vyhrať," povedala v nemeckom prenose Eurosportu víťazka.

Tretej Američanke Shiffrinovej prekazila vo Flachau víťazný hetrik. Druhá Slovinka Mazeová si vďaka zisku 80 bodov upevnila vedenie v celkovom poradí SP.

Dôležité bolo dôjsť do cieľa

Bodovala aj ďalšia Slovenka Petra Vlhová, ktorá obsadila 17. pozíciu (+2,64). Barbara Kantorová nepostúpila do 2. kola.

Velez-Zuzulová v prvom kole prešla tri bránky opatrne, potom už pokračovala v rytme. Prvé dva medzičasy ju posúvali do prvej päťky s jasným náskokom na olympijskú víťazku a majsterku sveta Američanku Mikaelu Shiffrinovú.

Jeden oblúk však nasadila príliš nízko pod bránku a táto chyba jej vzala istotu až do konca jazdy. Po prvom kole bola na 12. mieste so stratou 1,22 na vedúcu Hansdotterovú.

"Bolo to už pomerne rozbité, na trati boli diery. V spodnej časti som to trochu viac podržala, lebo som chcela najmä dôjsť do cieľa. V tejto chvíli je to pre mňa najdôležitejšie, lebo v posledných dvoch rokoch vo Flachau som preteky nedokončila," povedala v cieli 1. kola Velez-Zuzulová.

Len desať stotín za druhou

V druhom naplno demonštrovala, že dynamický svah vo Flachau jej vyhovuje. Po dojazde do cieľa išla na čelo s výrazným náskokom pred Švédkou Charlotte Saefvenbergerovou.

Najrýchlejší čas kola napokon znamenal posun na piatu priečku. Na druhú Slovinku Tinu Mazeovú stratila iba desať stotín, na tretiu Američanku Mikaelu Shiffrinovú osem.

Vďaka piatemu miestu sa vrátila späť do žrebovanej pätnástky, pretože v renkingu predtým klesla až na 17. miesto. Po utorku je trinásta, čo znamená, že na MS ju budú žrebovať v skupine 8-15.

"Toto umiestnenie ma veľmi potešilo. Nemohlo prísť v lepšom čase ako pred majstrovstvami sveta. Môj cieľ bol dostať sa späť do najlepšej pätnástky slalomového rebríčka, čo sa mi podarilo splniť," hovorila po pretekoch pre agentúru SITA Velez-Zuzulová.

Vlhová s druhým najlepším výsledkom kariéry

"Verím, že ma to naštartuje do druhej polovice sezóny. Boli to veľmi vyrovnané preteky, v ktorých som to v druhom kole pustila naplno a dosiahla najlepší čas, takže ma to teší o to viac."

Vlhová v 1. kole vyťažila v daných podmienkach na postupne sa rozbíjajúcej trati veľa, aj keď na Hansdotterovú stratila 1,75 s. V 2. kole zvládla hornú časť trate, kde veľa pretekárok pred ňou vypadlo.

Vo Svetovom pohári bodovala tretíkrát v kariére. A vždy v Rakúsku. Jej maximom zostáva 11. priečka zo Semmeringu 2012, vlani v decembri v tirolskom Kühtai skončila osemnásta.