Vlček s Kohlovou sa stali kajakármi roka, najlepším kanoistom je Rusnák

Vlček sa v počte titulov majstra sveta stal najúspešnejším Slovákom v histórii.

Erik Vlček (vľavo) a Juraj Tarr (vpravo) obsadili 4. miesto v kategórii Kolektív roka v ankete Športovec roka 2014. Teraz skončili na prvých dvoch pozíciách v ankete o najlepšieho kajakára roka.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Najlepším slovenským kajakárom za rok 2014 sa stal so ziskom 129 bodov Erik Vlček. Zvíťazil pred Jurajom Tarrom (118) a Petrom Gellem (111).

Vlček získal vlani na MS v Moskve v K2 zlatý double. S Tarrom triumfovali na kanáli v Krylatskom na olympijskom kilometri i na 500 m trati. A na ME v Brandenburgu skončil slovenský tandem na 1000 m na bronzovej priečke.

Vlček sa v počte titulov majstra sveta stal najúspešnejším Slovákom v histórii. Celkovo získal už deväť zlatých medailí. O jeden cenný kov prekonal doterajšieho rekordéra Michala Riszdorfera (8-3-3).

Dokopy doteraz získal na svetových šampionátoch štrnásť medailí (9-2-3) - šesť prvenstiev vybojoval so štvorkajakom a tri v dvojkajaku.

V historických svetových tabuľkách sa medzi kajakármi zaradil v medailovej bilancii na 5. miesto. V spoločnej tabuľke s kanoistami je na 8. priečke. Lídrom je Maďar György Kolonics s bilanciou 15-9-4.

S Tarrom boli aj Posádkou roka

"Prvé miesto by sme si zaslúžili obaja s Jurajom, lebo sedíme v jednej lodi. Bola to veľmi úspešná sezóna. Nestáva sa často, aby niekto získal na MS dve zlaté medaily," hovoril Vlček.

"Rozbiehali sme sa pomalšie. Na prvom Svetovom pohári sme síce vybojovali medailu, ale potom sme trochu upadli. Pred MS sme sa začali opäť štverať hore, no do Moskvy sme nešli s veľkými očakávaniami. Samých nás prekvapilo, že sme vyhrali kilometer aj päťstovku."

Víťazstvo Erika Vlčeka s Jurajom Tarrom na 1000 m na MS v Moskve.

Spokojnosť so sezónou vyslovil aj Juraj Tarr.

"Mohli sme to ešte vyšperkovať a vyhrať dve disciplíny na ME, no to by už bolo asi moc. Dva tituly sú pre nás motiváciou do ďalších rokov. V tejto sezóne sú prioritou MS v Miláne, kde si chceme vybojovať miestenku na OH 2016 v Riu de Janeiro."

Vlček s Tarrom si na slávnostnom galavečeri odniesli aj cenu pre Posádku roka (72 bodov).

Najlepším kanoistom Rusnák

Na druhom mieste skončil mladý slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek, Viktor Demin, ktorý získal na ME v Brandenburgu svoju prvú seniorskú medailu - striebro v K4 na 1000 m. Na MS obsadil 5. miesto.

Na treťom mieste skončila mladá K2 v zložení Denis Myšák, Tibor Linka. Na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov vo Francúzskom Mantes en Yvelines si v K2 na 500 m vybojovali striebornú medailu.

Titul najlepšieho kanoistu patrí znovu Matejovi Rusnákovi (81 bodov). Druhé miesto obsadil Rastislav Kohút (43), tretí bol Ľubomír Hagara (41).

Rusnák obsadil v Moskve v C1 na 1000 m celkové 14. miesto, v C1 na 5000 m bol štvrtý. Na ME v Brandenburgu to v C1 na 1000 m dotiahol do A-finále. V ňom obsadil 6. miesto. V C1 na 5000 m skončil na 6. priečke.

Na akademických majstrovstvách sveta v Minsku získal v C1 na 500 m bronzovú medailu, v C1 na 1000 m dopádloval na 5. mieste.

Medzi kajakárkami vyhrala Kohlová

Najlepšou kajakárkou sa rovnako ako vlani stala Martina Kohlová (76 bodov). Na druhom mieste skončila Ivana Kmeťová (51), na treťom Lucia Mištinová (18).

Kohlová na MS v Moskve spoločne s Ivanou Kmeťovou obsadili v K2 na 200 m 6. miesto, na ME v Brandenburgu skončila zverenka Filipa Petrlu v K1 na 200 m na 8. mieste, v K2 na 200 m spoločne s Ivanou Kmeťovou na 9. priečke.

Vystúpenie Kohlovej s Kmeťovou na 200 m na ME v Brandenburgu.

Najväčšími minulosezónnymi úspechmi Kohlovej sú medaily zo Svetových pohárov s Ivanou Kmeťovou - v Račiciach bronz a v Szegede striebro v K2 na 200 m.

"Uplynulá sezóna bola dvojaká. Na jej začiatku sme získali dve medaily zo Svetových pohárov, čo sa nám podarilo po troch rokoch a nakoplo nás to. Na ME sa mi ako jedinej podarilo trikrát postúpiť do A-finále," hodnotila pre TASR Kohlová.

"Na MS nám s Ivkou chýbalo trochu šťastia. Mali sme ťažké semifinále a nepodarilo sa nám dostať do boja o medaily. Teraz sa budeme snažiť o to, aby sme na MS v Miláne postúpili do A-finále a mohli tak bojovať o miestenku na olympiádu."

Juniorom dominuje Rebro

Najlepším juniorom je Eduard Rebro, ktorý na MEJ a pretekárov do 23 rokov vo Francúzskom Mantes en Yvelines skončil v K2 na 200 m spoločne s Danielom Szokolom na 6. mieste.

Kategória Tréner roka sa vyhlasuje bez poradia. Do trojice najlepších sa dostali Peter Likér (tréner Vlčeka s Tarrom), Radovan Šimočko (tréner v Dukle Trenčín) a Felix Masár (tréner ŠKP Bratislava, ktorý sa stará o slovenskú K4).