Fialková má striebro, Češky neštartovali, predbehla ju Ruska

Na snímke slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach Barbora Klementová (vľavo) a Andrej Segeč počas odovzdávky v šprinte miešaných družstiev. (Autor: TASR)
TASR|28. jan 2015 o 11:14

Biatlonista Michal Šima skončil na 7. mieste, Michal Kubaliak na dvanástom.

ŠTRBSKÉ PLESO. Slovenská biatlonistka Paulína Fialková získala na 27. Svetovej zimnej univerziáde už svoju tretiu medailu. V stredajších stíhacích pretekoch na 10 km skončila v Osrblí druhá za víťaznou Ruskou Jevgenijou Pavlovovou.

Študentka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici tak k bronzu z nedeľňajších vytrvalostných pretekov na 15 km a k zlatu z utorkového šprintu pridala v stredu striebro.Tretie miesto obsadila ďalšia Ruska Kristina Smirnovová.

Češky Landová a Puškarčíková , známe z úspešnej štafety vo Svetovom pohári, v stredu na trať nevybehli.

Univerziádu si užíva

Fialková sa veľmi radovala zo striebra, aj keď ju mnohí pasovali na zlato. "Ja som šťastná, v Osrblí každý deň, vychádza mi všetko, len na prvej položke to dnes nebolo dobré, ale to sa stáva."

Všetky tri medaily má už vo vlastníctve. "Pekná zbierka, pred univerziádou som si ich pozrela a veľmi sa mi páčili, aj som si povedala, že by sa zišlo ich mať doma vo všetkých leskoch."

Medaily značne motivujú. "Aj do seriálu Svetového pohára, ak mi vyjde streľba, aj bežecký výkon ma podrží, som o tom presvedčená. Dnes som nebola nervózna, mala som rany hore, upravila som si mieridlá a druhá položka už bola dobrá, žiadnu chybu som neurobila. Doma je doma, zo všetkých stredísk sa mi tu súťaží najlepšie a ja si univerziádu užívam."

Biatlon vyhrali Rusi

Rus Jurij Šopin a jeho krajania Jaroslav Ivanov a Maksim Burtasov medailovo ovládli v biatlonovom Osrblí stíhacie preteky na 12,5 km.

Snažili sa aj Slováci, pre Michala Šimu bolo odmenou siedme miesto (+2:07,2), Michal Kubaliak dofinišoval na 12. priečke (+2:43,5).

Na trať vyštartovala na základe výsledkov v šprinte ako prvá trojica Rusov, za nimi sa medzera zväčšila po tom, čo zo štartovnej listiny odbudol Čech Krčmář.

V slnečnom počasí si po prvej streľbe ležmo dvaja slovenskí lídri poradia prehodili, Kubaliak netrafil piaty terč a keďže Šima nezakolísal, patrilo mu priebežné 8. miesto, Kubaliakovi 12-te. Na čele neustále skejtovala trojica Rusov, po druhej ležke v nezmenenom poradí.

Michal Šima po siedmom mieste: "Som rád, že som sa posunul dopredu, mohlo to byť aj piate miesto, nebyť chyby na poslednom terči. V stojke sa kus trápim aj na tréningoch, no s výkonom som spokojný. Trať môžem len pochváliť, bežalo sa mi výborne. Ten posledný výstrel ma dosť mrzí, už som sa videl na trati, asi som mierenie urýchlil."

Michal Kubaliak oproti Šimovi netrafil dvojnásobne viac. "Minul som štyrikrát, dokopy to nie je až tak veľa, no v kontaktnom športe sa už medzera ťažko dobieha. V desiatke som mohol skončiť, aj v päťke, len lepšie triafať. Aj Mišo Šima si zaslúžil lepšie umiestenie, tiež mu v stojke mohli padnúť všetky terče."

Behy ovládli Rusky a Rusi

Ruská bežkyňa na lyžiach Oxana Usatovová triumfovala v stredajších pretekoch na 5 km klasicky na 27. Svetovej zimnej univerziáde.

Z dvojice slovenských reprezentantiek sa na Štrbskom Plese viac darilo Barbore Klementovej, ktorú klasifikovali v cieli na 39. priečke s takmer dvojminútovou stratou na víťazku.

Klementová mala od rána bolesti brucha, ktoré sa napokon podpísali aj pod jej výkon. "Lyže išli dobre, ale ja som sa necítila dobre. V úvode trate sa to ešte dalo, no postupne mi začali odchádzať nohy a záver bol dosť náročný," uviedla Klementová.

Segečová, ktorá sa na trať vydala so štartovým číslom 26, si pochvaľovala servis lyží ako i ideálne poveternostné podmienky.

"Lyže išli parádne. Servis bol super, sme spokojné. Podmienky boli najideálnejšie, slnečné počasie a dobre vymrznuté trate," konštatovala 43. Segečová.

Segeč ochorel

Absolútnym triumfom ruských bežcov na lyžiach sa skončili stredajšie preteky na 10 km klasicky na 27. Svetovej zimnej univerziáde. Zvíťazil Andrej Feller pred krajanmi Artemom Nikolajevom a Valerijom Gontarovom.

Z pätice slovenských reprezentantov sa na Štrbskom Plese najviac darilo Erikovi Urgelovi, ktorý obsadil 16. miesto.

"Podmienky boli super, nemôžeme sa sťažovať. Báli sme sa, že začne snežiť, ale vydržalo to, takže aj maz a lyže všetko išlo. S výkonom som spokojný, na trati som zo seba vydal všetko," prezradil Urgela.

Lídrom slovenského tímu mal byť aj v týchto pretekoch Segeč, ale choroba, ktorá ho trápila už pred začiatkom univerziády, sa prejavila práve na 10-kilometrovej trati a napokon z toho bola 27. pozícia.

Výsledky:

Beh - 5 km klasicky - ženy:

1. Oxana Usatovová (Rus) 13:09,5, 2. Anastasia Slonovová (Kaz.) +18,1, 3. Lilia Vasilievová (Rus.) +21,9,... 39. Barboba Klementová +1:52,1, 43. Eva Segečová (obe SR) +2:06,1

10 km klasicky - muži:

1. Andrej Feller 19:27,7, 2. Artem Nikolajev +0,8, 3. Valerij Gontar (všetci Rus.) +10,1, ..., 16. Erik Urgela +1:31,1, 27. Andrej Segeč +1:58,1, 53. Rudolf Michalovský +2:39,4, 61. David Brünn +2:53,3, 65. Michal Polačko (všetci SR) +3:16,5

Biatlon - stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Jurij Šopin 30:25,5 ( tr. okr.), 2. Jaroslav Ivanov +1,5 (1), 3. Maksim Burtasov (obaja Rus.) 42,6 (3), 4. Vincent Mathieu (Fr.) 1:29,6 (1), 5. Oleg Kolodijčuk 1:52,1 (1), 6. Stanislav Peršikov (obaja Rus.) 1:52,2 (3), 7. Michal Šima 2:07,2 (2), ...12. Michal Kubaliak 2:43,5 (4), 27. Henrich Lonský 6:38,8 (7), 30. René Bevelaqua 7:54,5 (3), nedobehol Juraj Valenta (všetci SR) -okruh

stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Jevgenija Pavlovová (Rus.) 30:45,1 min (2 trestné okruhy), 2. Paulína Fialková (SR) +38,2 s (3), 3. Kristina Smirnovová (Rus.) +1:45,8 min (2)