Slovensko prehralo s Talianskom 1:2, Országh: Chalani dostali facku

Tréner Vladimír Országh na striedačke počas zápasu turnaja Euro Ice Hockey Challenge Slovensko - Taliansko vo Viedni. (Autor: TASR)
Sportnet|5. feb 2015 o 17:46

V slovenskom drese absolvovali reprezentačný debut deviati hráči vrátane brankára Melicherčíka.

Olympijský tím SR - Taliansko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Góly: 29. Černák (Rosandič, Preisinger) - 46. Tudin (Kostner), 53. Ihnačák (Di Casmirro, Ansoldi). Rozhodovali: Erd - Johnston, Kaspar (všetci Rak.), vylúčenia: 4:1 na 2 min, navyše Skalický (SR) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 300 divákov

SR: Melicherčík - Bokroš, Trška, Černák, Rosandič, Brejčák, Holenda, Macejko, Pokovič - Rác, Kytnár, Lapšanský - Kudrna, Preisinger, Bakoš - Sýkora, Galamboš, Gašparovič - Skalický, Hrnka, Zuzin

Taliansko: Bernard - Helfer, Borgatello, Sullivan, Trivelatto, Willeit, Hofer, Rampazzo, Hofer - Caletti, Ihnacak, Ansoldi - Frei, Di Casmirro, Gander - Felicetti, Tudin, Kostner - Demetz, Morini, Goi

Rakúsko - Slovinsko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 10. Iberer, 13. Fischer, 38. Komarek, 46. Hundertpfund - 25. Pretnar, 56. Vidmar

VIEDEŇ. Slovenský hokejový tím do 25 rokov prehral v úvodnom vystúpení na turnaji Euro Ice Hockey Challenge vo Viedni s Talianskom tesne 1:2.

V slovenskom drese absolvovali reprezentačný debut až deviati hráči vrátane brankára Marcela Melicherčíka.

Skóre otvoril Erik Černák, ktorého nenápadná strela od modrej čiary zapadla za chrbát Andreasa Bernarda. Sedemnásťročný obranca skóroval pri svojom prvom reprezentačnom štarte medzi dospelými.

Mladý slovenský výber tesný náskok neudržal, v 53. minúte zariadil triumf Talianov Brian Ihnacak, syn niekdajšieho reprezentanta Petra Ihnačáka.

V 17. vzájomnom zápase s Talianskom si tak Slováci pripísali štvrtú prehru, na konte majú aj 12 víťazstiev a jednu remízu pri celkovom pozitívnom skóre 72:41.

Druhý zápas na turnaji odohrá mužstvo vedené trénermi Vladimírom Országhom a Milanom Jančuškom v piatok 6. februára o 15.30 h proti Slovinsku, v sobotu 7. februára hrá s domácim Rakúskom (17.00).

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh, tréner SR: "Prvá tretina bola taká oťukávacia, chalani hrali prvýkrát spolu v tomto zložení. V druhej dvadsaťminútovke sme si vytvorili tlak, dobre sme korčuľovali, kombinovali a mali šance, súpera sme k ničomu nepustili. V tretej sme ale prestali korčuľovať, vylúčenia nás vyviedli z tempa. Chalani dostali facku, zistili, že ak nebudú aktívni a prestanú hrať, tak ani nad Talianmi sa nevyhráva."

Erik Černák, debutant a autor jediného gólu SR: "Celý zápas sme boli oveľa lepší ako Taliani. Mali sme veľmi veľa šancí, ktoré sme nevyužili, nastrelili sme pár tyčiek. Taliani prakticky nemali čisté šance, v druhej tretine vyslali na nás iba dve strely, tam sme to mali zlomiť a zápas by sme v kľude dohrali. Skórovať pri prvom štarte v seniorskej reprezentácii je slušný pocit."

Andrej Kudrna, útočník SR: "Vyhrávali sme a mali sme to vo svojich rukách. Potom sme však inkasovali vylúčenia, čo nás zlomilo. Na konci sme to už nedokázali otočiť. Asi to bolo aj našimi menšími skúsenosťami. Zajtra musíme hrať celých 60 minút, nie iba dve tretiny, poriadne korčuľovať a snažiť sa čo najviac strieľať."

Milan Kytnár, kapitán SR: "Myslím si, že prvé dve tretiny sme hrali veľmi dobre. Do tretej sme išli s tým, že budeme pokračovať v nasadení, budeme sa tlačiť do súperovej bránky a vytvárať si tlak. Z nejakého dôvodu sme však prestali korčuľovať a hneď sa nám to vypomstilo, keď sme inkasovali dva góly. Stratili sme koncentráciu, na medzinárodnom fóre sa na to dopláca."

Brian Ihnacak, útočník a autor víťazného gólu Talianska: "Vedeli sme, že Slováci sa tu predstavia s mladším kádrom, že nebudú v plnej sile, vedeli, sme, že ak do nich viac pôjdeme, tak bude väčšia šanca, že spravia chyby. Bol to pre mňa špecifický zápas, z pôsobenia v Poprade poznám viacero slovenských hráčov, aj Adama Lapšanského a Marcela Melicherčíka. Stihli sme sa pozdraviť na hoteli, boli aj nejaké podpichovačky. Tento turnaj berieme ako prípravu na májové majstrovstvá sveta, nejaké výsledkové ciele si nedávame."

Vľavo Peter Trška (Slovensko) a Alexander Frei (Taliansko). FOTO - TASR

Úvodnú šancu zápasu si síce vytvorili Taliani zásluhou Ansoldiho, ktorý v ideálnej pozícii pálil do Melicherčíka, no potom už prebrali dirigentskú taktovku mladí Slováci.

V 7. min sa pekne uvoľnil Skalický, nemieril však presne, rovnako ako Kytnár, ktorý osamotený zblízka prestrelil súperovu bránku. V 9. minúte prihral Kudrna Preisingerovi, ktorý spomedzi kruhov pálil tvrdo, ale tesne mimo.

Na opačnej strane prevetral Melicherčíkovu lapačku Felicetti. Slováci pôsobili v zápase technickejšie, lepšie korčuľovali a kombinovali, ale v koncovke mali dlho vychýlenú mušku.

Potvrdil to aj Galamboš, keď sa v 19. minúte neujalo jeho bekhendové zakončenie. V závere tretiny sa ešte skúšal natlačiť od rohu klziska pred Melicherčíka Tudin, no slovenský brankár si postrážil priestor pri bližšej žŕdke.

Uprostred Tomáš Sýkora (Slovensko) a vľavo Christian Willeit a vpravo Daniel Tudin (obaja Taliansko). FOTO - TASR

V druhom dejstve sa obraz hry nezmenil, naďalej diktovali tempo hry hráči s dvojkrížom na prsiach. V 28. minúte predviedol výborné striedanie tretí slovenský útok, najprv sa dostal dvakrát do koncovky Sýkora a potom Galamboš opečiatkoval žŕdku Bernardovej bránky.

V 29. minúte to už vyšlo, Černák od modrej nahodil puk na taliansku bránku a strela aj s prispením teču zapadla za chrbát Bernarda - 1:0.

Potom si mladí Slováci prvýkrát zahrali v oslabení, ktoré až na Freiovu drzú akciu zvládli bez väčších problémov. Po jeho uplynutí mohol zvýšiť náskok Hrnka, Bernardovi po jeho strele vypadol puk, tesne však minul bránku. Na druhej strane slabo pokrytý Gander zblízka neusmernil puk do siete.

Marcel Melicherčík a obranca Tomáš Bokroš (obaja Slovensko) a Christian Borgatello. FOTO - TASR

Diváci na riedko zaplnených tribúnach Albert Schultz Eishalle sledovali v tretej časti veľkú snahu Talianov zvrátiť skóre. Zdalo sa, že Slováci ich k ničomu vážnemu nepustia, až prišla 46. minúta.

Melicherčík vyrazil prvú tvrdú strelu, Tudin si však v neprehľadnej situácii našiel odrazený puk a spoza bránky ho pohotovo zasunul do siete - 1:1.

A to nebolo zo strany súpera všetko. V 53. minúte putoval na trestnú lavicu Galamboš a Taliani po 11 sekundách presilovku využili, keď Ihnačák zblízka prepasíroval puk za Melicherčíka.

Slováci, značne otrasení vývojom duelu, sa snažili niečo s výsledkom urobiť, ale cez prehustenú súperovu obranu sa už nevedeli presadiť. K vyrovnaniu im už nepomohla ani záverečná power play bez brankára.

Milan Kytnár (Slovensko) a brankár Andreas Bernard (Taliansko). FOTO - TASR

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slovensko prehralo s Talianskom 1:2, Országh: Chalani dostali facku