Rybáriková aj Schmiedlová prehrali, Slovenky budú hrať o udržanie

Magdaléna Rybáriková nezvládla ani jednu dvojhru. Prehrala s Rusovou aj Bertensovou. (Autor: TASR)
Sportnet|8. feb 2015 o 12:00

Holanďanky si zahrajú playoff o I. svetovú skupinu, Slovenky budú hrať o udržanie v II. skupine.

Arantxa Rusová - Anna Karolína Schmiedlová 6:3, 2:6, 6:4

Richel Hogenkampová, Michaella Krajiceková - Kristína Kučová, Kristína Schmiedlová 7:5, 6:1

APELDOORN. Slovenské tenistky budú 18. a 19. apríla bojovať o udržanie sa v II. svetovej skupine Pohára federácie. V dueli 1. kola prehrali na antuke v Apeldoorne s domácim Holandskom 1:4.

O rozhodujúci tretí bod pre tím kapitána Paula Haarhuisa sa postarala Arantxa Rusová. V záverečnej dvojhre v súboji tímových dvojok zdolala Annu Karolínu Schmiedlovú v troch setoch 6:3, 2:6, 6:4.

Vo štvorhre zvíťazil pár Richel Hogenkampová, Michaella Krajiceková nad duom Kristína Kučová, Kristína Schmiedlová 7:5, 6:1.

V úvodnom nedeľňajšom singli v dueli jednotiek si Kiki Bertensová poradila s Magdalénou Rybárikovú 6:1, 2:6, 6:1.

Dvadsaťtriročná Bertensová mala pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 33:29, Rybáriková 20:31.

Holanďanka premenila polovicu z tucta brejkbalov, Slovenka tri z piatich.

Na výhru čaká od roku 2008

"Som sklamaná, že som nepomohla tímu. Bol to nevyrovnaný zápas. V prvom sete som bola stuhnutá, čakala som na chyby súperky, ale tie som robila najmä ja," hodnotila Rybáriková podľa internetovej stránky STZ.

"V druhom sete som sa uvoľnila a bolo to lepšie. V treťom mi však Bertensová utiekla. Prestal mi fungovať prvý servis. Bojovala som, chcela som vyhrať. Nevyšlo to," dodala.

Rybáriková čaká na úspech vo dvojhre v rámci Pohára federácie od apríla 2008. Vtedy v Bratislave porazila Uzbečku Akgul Amanmuradovovú.

Sklamaná Magdaléna Rybáriková po prehre s Kiki Bertensovou. FOTO - TASR.

V súťaži, v ktorej debutovala už v sezóne 2005, má aktuálne štatistiku 14:11, z toho vo dvojhre 7:7.

"Prehrala som oba zápasy a mrzí ma to. Zodpovednosť v tímovej súťaži zväzuje podobne ako na turnaji. Každý má zápasy, v ktorých ho zväzuje zodpovednosť. Snažila som sa cez to dostať, dala som do toho všetko, ale nevyšlo mi to," rozprávala sklamaná Rybáriková.

Schmiedlovej nevyšiel úvod

Bertensová do soboty aj zásluhou pôsobenia svojho družstva na nižších úrovniach mala vynikajúcu fedcupovú bilanciu 14:1, vo dvojhre dokonca 8:0. Teraz je jej skóre 15:2 (v singli 9:1).

"Nemyslím si, že to bol príliš kvalitný zápas. Bolo to plné obojstranných výkonnostných výkyvov a ja som lepšie zvládla rozhodujúci set. V tom prvom súperka porobila veľa chýb, v druhom si počínala oveľa istejšie," cituje Bertensovú web národného zväzu KNLTB.

V druhom súboji Schmiedlovej nevyšiel vstup do zápasu - už v úvodnom geme stratila vlastné podanie a Rusová sa po potvrdení brejku ujala vedenia 2:0.

Slovenka si nevedela poradiť s nepríjemným ľaváckym servisom Holanďanky, ktorá po ďalšom brejku v deviatom geme získala úvodný set vo svoj prospech.

V závere viedla 4:3 a 3:0

V druhom dejstve začala mať Schmiedlová navrch pri dlhých výmenách od základnej čiary, trikrát súperku brejkla a vynútila si rozhodujúci set.

V ňom za stavu 2:2 nevyužila štyri brejkbaly, no v Tildenovom geme zobrala súperke servis a v ôsmej hre viedla 30:0.

Rusová však vyrovnala na 4:4 a záver bol v jej réžii. V desiatom geme premenila pri podaní súperky hneď prvý mečbal.

"Nečakal som, že Arantxa dnes vyhrá. Keď prehrala druhý set, hovoril som si, že možno aspoň Schmiedlovú unaví pred štvorhrou. Vypla sa však k fantastickému výkonu a napokon to dotiahla do úspešného konca," povedal po zápase nehrajúci kapitán Paul Haarhuis.

"Pred žrebom sme nechceli za súperky Slovenky, lebo majú veľmi kvalitný tím. Teraz sme ich zdolali, čo je fantastický úspech," dodal.

Holanďanky si v apríli zahrajú play-off o I. svetovú skupinu 2016.

Slovenky by v žrebovaní o udržanie mali byť spolu so Španielskom, Srbskom a Argentínou nasadené. Ich potenciálnymi súpermi môžu byť Švédsko, Bielorusko, Paraguaj alebo Japonsko.

Arantxa Rusová sa teší spolu s kapitánom Paulom Haarhuisom. FOTO - TASR.

Online prenos Rusová - Schmiedlová

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová stráca podanie aj za stavu 4:5 a je koniec. Rusová vyhráva 6:3, 2:6 a 6:4. Slovenky budú hrať iba o udržanie v druhej skupine.

tenis-lopticka.jpg Tentoraz to už ale Schmiedlovej vyšlo. Získava brejk dobru, v treťom sete vyhráva 4:3 a bude podávať.

tenis-lopticka.jpg Rusová sa teraz nadrela, aby udržala svoje podanie. Anna Karolína Schmiedlová mala k dispozícii až tri brejkbaly, ale Holanďanka zabojovala a vyhráva 3:2.

II. set

tenis-lopticka.jpg A Anna Karolína odvrátila aj dva brejkbaly súperky a štyrmi získanými fiftínmi za sebou od stavu 15:40 vyhráva druhý set 6:2.

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová znovu berie súperke servis a dostáva so do vedenia už 5:2. Má dva brejky k dobru a bude podávať na víťazstvo v druhom sete.

tenis-lopticka.jpg Vzápätí však Schmiedlová opäť získava servis súperky a tentoraz ho na vlastnom podaní aj potvrdzuje. Nad Rusovou vedie v druhom sete 3:1.

tenis-lopticka.jpg Lenže následne Schmiedlová stráca svoje vlastné podanie a opäť je vyrovnané. Našim to dnes príliš nejde.

tenis-lopticka.jpg Začiatok druhého setu vychádza lepšie Schmiedlovej. Slovenka hneď v úvodnej hre prvý raz v tomto zápase získava podanie súperky.

Anne Karolíne Schmiedlovej prvý set proti Rusovej nevyšiel. FOTO - TASR.

I. set

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová v deviatej hre podávala na udržanie sa v stretnutí. Napokon druhýkrát v úvodnom sete stráca svoj servis, Rusová premieňa hneď prvý setbal a vyhráva prvý set v pomere 6:3.

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová mala teraz veľkú šancu prelomiť podanie súperky. Brejkbal však využiť nedokázala a tak má navrch stále Rusová - 4:2.

tenis-lopticka.jpg Okrem prvého gemu si hráčky zatiaľ držia svoje servisy. Rusová má stále výhodu jedného brejku a vyhráva 3:1.

tenis-lopticka.jpg Ani Schmiedlová nezačína najlepšie. Hneď na úvod stráca svoje podanie a po sérii zhôd ide do vedenia 1:0 Rusová.

Online prenos Bertensová - Rybáriková

tenis-lopticka.jpg Rybáriková sa v závere úplne rozsypala, Bertensová si na jej podaní vybojovala tri mečbaly. Ten tretí napokon premieňa a Holanďanky vedú 2:1.

tenis-lopticka.jpg Rybárikovej sa už znovu nedarí, druhýkrát stratila svoj servis. Bertensová zvyšuje na 4:1 a už len dva gemy ju delia od víťazstva.

tenis-lopticka.jpg A už je opäť vo výhode Holanďanka, ktorá vyhráva gem pri servise našej tenistky. Bertensová má brejk k dobru. Následne získava aj svoje podanie a vedie 3:1.

tenis-lopticka.jpg Rybáriková je pri chuti. Úvodnú hru tretieho setu získava čistou hrou pri vlastnom podaní.

II. set

tenis-lopticka.jpg Slovenská tenistka tretíkrát v druhom sete získala podanie súperky a po výsledku 6:2 vyrovnáva stav na 1:1. O víťazke rozhodne tretí set.

tenis-lopticka.jpg Rybáriková potvrdzuje brejk v geme plnom zvratov. Slovenka viedla už 40:15, ale Holanďanka tromi získanými fiftínmi po sebe získala výhodu. Magdaléna však napokon hru vyhráva a vedie 4:1.

Tréner Matej Lipták dohovára Magdaléne Rybárikovej po nevydarenom prvom sete. FOTO - TASR.

tenis-lopticka.jpg Magdaléna získava aj druhé podanie súperky v druhom sete a sériou troch vyhraných gemov za sebou sa dostáva do vedenia 3:1.

tenis-lopticka.jpg A Rybáriková nezvládla ani vstup do druhého setu a už tretíkrát v zápase stráca svoje podanie. Lenže vzápätí prelomila prvý raz v dueli aj servis súperky a vyrovnáva na 1:1.

I. set

tenis-lopticka.jpg Magdaléna viedla na podaní súperky 0:30, ale Bertensová dokázala otočiť. Premieňa hneď prvý setbal a získava úvodný set v pomere 6:1.

tenis-lopticka.jpg Rybáriková znovu stráca svoj servis a prehráva už 1:5. Bertensová bude podávať na víťazstvo v prvom sete.

tenis-lopticka.jpg Magdaléna Rybáriková nezačína dobre. Nezvládla prechod na sieť a prvýkrát v stretnutí stráca svoj servis. Bertensová sa po vyrovnanom geme dostáva do vedenia 3:1.

tenis-lopticka.jpg Hneď v prvom geme pri podaní súperky to pre Slovenku vyzeralo veľmi nádejne. Rybáriková si vypracovala brejkbal, ale nedokázala ho využiť. Bertensová si servis po zhode udržala a vyhráva 1:0.

tenis-lopticka.jpg V úvodnom zápase dňa nastúpia v súboji tímových jednotiek Kiki Bertensová a Magdaléna Rybáriková.