Majstrom sveta v slalome je Grange, Žampa na 19. priečke

Jean Babtiste Grange má druhé zlato.
Jean Babtiste Grange má druhé zlato. (Autor: TASR/AP)
TASR|15. feb 2015 o 23:35

Slovák Adam Žampa si v prvom kole vytvoril nádejnú pozíciu na ďalší výrazný výsledok svojej kariéry, ale napokon skončil devätnásty.

BRATISLAVA. Francúzsky lyžiar Jean Baptiste Grange získal zlatú medailu v nedeľňajšej záverečnej súťaži MS v americkom Beaver Creeku pri Vaile.

Slalomový titul ukoristil a na zlato zo šampionátu v roku 2011 v Ga-Pa nadviazal s náskokom 35 stotín pred Nemcom Fritzom Dopferom, bronz vydoloval ďalší Nemec Felix Neureuther (+0,55 s).

Slovák Adam Žampa si v prvom kole vytvoril nádejnú pozíciu na ďalší výrazný výsledok svojej kariéry, ale napokon skončil devätnásty, jeho brat Andreas štartoval v 2. kole po najlepšej tridsiatke.

Mužský slalom sa na rozdiel od ženského išiel na náročnom profile. Kým Golden Eagle (Zlatý orol) sa vyznačuje rytmikou, spodná časť kopca Birds Of Prey (Draví vtáci) má viac zlomov, naklonení a kompresií. Keď sa k tomu pridal ničiaci sa povrch, na Adama Žampu nečakala žiadna vášnivá jazda, ale tvrdý boj.

Po prvom kole bol Žampa šestnásty

S podmienkami sa popasoval senzačne, v náročných úsekoch s bránkami v prelomových odskokoch si držal líniu, strategicky neriskoval priamy oblúk a sústredil sa na plynulé výjazdy do plošín.

Bez výraznejšieho zaváhania dosiahol široko-ďaleko najlepší čas. V jeho okolí mali všetci súperi značné problémy, z piatich pretekárov pred Slovákom štyria vypadli a bývalý majster sveta Ivica Kostelič zaostal takmer sekundu.

Vypadli aj dvaja pretekári po Žampovi a výkonom sa mu ako-tak priblížil s 38-kou iba Kanaďan Trevor Philp, ktorý za ním zaostal 66 stotín. Celkovo Žampa so štartovým číslom 30 v 1. kole zašiel 16. najrýchlejší čas so stratou 2,01 na vedúceho Marcela Hirschera. Jeho mladší brat Andreas Žampa s číslom 56 stratil 5,66 s a pred druhou jazdou to bola 38. pozícia.

Prvá časť vyvrcholenia šampionátu sa niesla v znamení mikrosúboja fenomenálneho Hirschera s Rusom Alexandrom Chorošilovom. Suverénny víťaz generálky na MS (slalom SP v Schladmingu) zaostal za svojím súperom 28 stotín, ďalší pretekári už oveľa viac.

"Prvé kolo sa mi šlo veľmi dobre. Bolo to dosť ´zatočené´, čo mi vyhovovalo. Dostať iba dve sekundy s číslom 30 je solídne. Do druhého kola som sa preto pustil naplno, ale zle som sa toho chytil hneď zhora a potom som to začal strhávať. Prišla chyba v strednej časti, na ktorej som si aj porezal nohu, a nechal som tam asi sekundu. V spodnej časti som to potom pustil, trochu som tú stratu dohnal, ale už bolo neskoro. Nebyť tej chyby, bol by som možno dvanásty - trinásty, ale na keby sa nehrá,“ komentoval Adam Žampa

Hirscher zlyhal

Tretí Švéd Andre Myhrer 66 stotín a štvrtý jeho krajan Mattias Hargin 0,85 s. Minimálne výkon tretieho Švéda Jensa Byggmarka, desiateho v celkovom poradí, bol zaujímavý pre 24-ročného Žampu, ktorý na neho strácal len 46 stotín a je známy výbornými druhými kolami.

Lenže tentoraz to na rozdiel od predchádzajúcich MS a vlaňajších ZOH nepotvrdil, už v druhej bránke po štarte mal neisté nasadenie a hoci si držal šancu na uchopenie priebežného čela súťaže, po druhom medzičase vošiel príliš pod bránku a strata narástla o sekundu.

V tom momente sa zaradil na 10. priečku a hoci mnohí pretekári vo vabank-slalome povypadávali, stačilo to len na vyrovnanie jeho najlepšieho výsledku na týchto MS (19. miesto v kombinácii).

Medzi tými, ktorí v 2. kole zlyhali, bol aj Hirscher, ktorý na ceste za jasnou medailou chytil v cieľovom spáde "špicara". Jazda nesadla ani Chorošilovovi, ktorý klesol na 8. priečku.

Výsledky slalomu mužov na MS:

1. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 1:57,47 min., 2. Fritz Dopfer (Nem.) +0,35 s, 3. Felix Neureuther (Nem.) +0,55, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,57, 5. Mattias Hargin (Švéd.) +0,62, 6. Andre Myhrer (Švéd.) +0,74, 7. Markus Larsson (Švéd.) +1,00, 8. Alexander Chorošilov (Rus.) +1,47, 9. Sebastian-Foss Solevaag (Nór.) +2,31, 10. Linus Strasser (Nem.) +2,38, ... 19. Adam ŽAMPA (SR) +3,64, ... 29. Andreas ŽAMPA (SR) +7,85.

Hlasy medailistov (zdroje: ORF, laola1.at, AP):

Jean-Baptiste Grange (Fr. / zlato): "Ani neviem, ako sa to celé zbehlo. Nikdy by som si nebol pomyslel, že tieto preteky môžem vyhrať. V posledných týždňoch som však tvrdo trénoval, ale to je normálne pred majstrovstvami sveta či olympijskými hrami. Na štarte som bol napätý a neviem, či to bol ten správny pocit. Skutočnosť, že toľko ľudí popadalo, beriem ako niečo neuveriteľné. Táto zlatá medaila je pre mňa veľký dar po štyroch rokoch, keď som mal zranenia, vysoké čísla na štarte a chýbalo mi sebavedomie. Lyžovanie je tvrdý šport, ale z najvyššieho stupienku sa na to díva o čosi ľahšie.“

Fritz Dopfer (Nem. / striebro): "So striebrom som nerátal. Patrí za to vďaka kompletnému zdravotnému personálu v našom tíme. Ukázalo sa to v druhej jazde. Na ZOH v Soči som bol po prvom kole štrnásty a skončil som nakoniec štvrtý. Nechcel som, aby sa niečo podobné opakovalo. Stáť dolu a čakať na koniec pretekov bol poriadny nápor na nervy.“

Felix Neureuther (Nem. / bronz): "Teším sa z peknej medaily, ale je to aj výsledok chýb mojich súperov. V obrovskom slalome som skončil štvrtý, preto som si pred jazdou Marcela Hirschera v duchu hovoril, že môže zísť až do cieľa, ale nie príliš rýchlo. Nakoniec to vyšlo na medailu aj pre mňa. Bolo to však neuveriteľne náročné. Druhé kolo možno až dvakrát také rýchle ako to prvé.“