Ȏsme miesto je geniálne, tešila sa Procházková. Zlato má Björgenová

Alena Procházková na šampionáte príjemne prekvapila.
Alena Procházková na šampionáte príjemne prekvapila. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|19. feb 2015 o 14:14

Tridsaťštyriročná Nórka má tretí titul majsterky sveta zo šprintu po sebe. Je prvou lyžiarkou, ktorej sa to podarilo.

FALUN. Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková vybojovala na majstrovstvách sveta v šprinte ôsmu priečku. Postup do finálovej šestky jej ušiel len o pár sekúnd. V prvom semifinále dobehla do cieľa na štvrtom mieste.

Pre Procházkovú je to najlepší výsledok sezóny. Doteraz bola vo Svetovom pohári najlepšie na 29. mieste. V predchádzajúcich pretekoch sa jej nepodarilo postúpiť z kvalifikácie. Na šampionáte však prekvapila.

Má formu

"Konkurencia je veľmi silná najmä v týchto severských krajinách. Každý predsa videl, aké malo semifinále zastúpenie. My sme spravili maximum, čo sa dalo. Myslím si však, že na naše podmienky je umiestnenie v prvej desiatke na majstrovstvách sveta veľmi dobré. Cítila sa výborne, aj formu teraz má. Určite však nie je dôvod na sklamanie," povedal tréner Ján Valuška.

Jeho úspešná zverenkyňa Alena Procházková rada doplnila: "Byť ôsma v tejto konkurencii je geniálne, super... Pred pretekmi sme nemali možnosť ísť na trať, preto to bola trochu lotéria. Po kvalifikácii som už vedela, na čom som. Moji servismani urobili maximum čo sa týka prípravy lyží, ale aj tak je rozdiel medzi mnou a najlepšími. Som samozrejme veľmi spokojná s tým, čo som dokázala, aj keď s finále by bola spokojnosť ešte väčšia."

Tituly pre Nórov

Prvú zlatú medailu na šampionáte vo Falune si vybojovala Nórka Marit Björgenová. Suverénka tejto sezóny získala už trinásty titul majsterky sveta. Striebro získala Švédka Nilssonová.

Tridsaťštyriročná Nórka má tretí titul zo šprintu po sebe. Je prvou lyžiarkou, ktorej sa to podarilo.

Medzi mužmi zvíťazil Petter Northug. Pre Nóra, ktorý sa v posledných rokoch výkonnostne trápil a zaujal skôr škandálmi, je to vôbec prvý titul zo šprintu. Celkovo je to jeho desiata zlatá medaila z majstrovstiev sveta.

Striebro prekvapivo získal Kanaďan Alex Harvey.

"Je to fantastický pocit. Presne o túto zlatú medailu som prišiel bojovať do Falunu a podarilo sa mi to. Je to aj splnenie veľkého sna. Navyše vo finále som na štarte stál vedľa svojho brata, čo je tiež úžasné," cituje víťazného Pettera Northuga televízia NRK.

Jeho mladší brat Tomas, ktorý skončil na 6. mieste, dodal: "Pre mňa je to krásny pocit súťažiť s bratom a vidieť ho zvíťaziť."

Vyšla jej kvalifikácia

V dopoludňajšej kvalifikácii obsadila Procházková 14. miesto s odstupom 5,51 s za najrýchlejšou Justynou Kowalczykovou z Poľska.

V cieľovej rovinke takmer predstihla Nemku Victoriu Carlovú, ktorá štartovala 15 s pred ňou. Miesto v postupujúcej tridsiatke sa neušlo druhej slovenskej reprezentantke Barbore Klementovej, ktorá skončila na 48. pozícii (+27,38). V kvalifikácii sa predstavilo 95 pretekárok zo 49 krajín.

Muži nepostúpili

Ani jeden zo štvorice slovenských reprezentantov v behu na lyžiach nepostúpil z kvalifikácie šprintu do štvrťfinále.

"Chceli sme, aby sa Peťo Mlynár dostal do tridsiatky medzi postupujúcich, chýbali mu 3 sekundy, čo je škoda. Tak sa tam aspoň priblížil. Nie sme sklamaní, ale trochu smutní. V dnešnom šprinte je prvá štyridsiatka - štyridsaťpäťka pretekárov veľmi ´nadupaná´. V porovnaní s predchádzajúcim šampionátom vo Val di Fiemme dosiahol Mlynár podobný výkon, pred dvoma rokmi bol tridsiaty ôsmy," hodnotil tréner mužskej zložky reprezentácie SR Stanislav.

Šprint žien na 1,4 km klasickou technikou: 1. Marit Björgenová (Nór.) 3:26,63 min, 2. Stina Nilssonová (Švéd.) +0,42, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +0,99, 4. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,43, 5. Kari Vikhagen Gjeitnesová (Nór.) +6,10, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +10,47,... 8. Alena Procházková (SR) +5,96 - v semifinále,... 48. Barbora Klementová (SR) +27,38 - v kvalifikácii.

Šprint mužov na 1,4 km klasickou technikou: 1. Petter Northug (Nór.) 3:02,35 min, 2. Alex Harvey (Kan.) +0,05, 3. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +0,35, 4. Nikita Kriukov (Rus.) +0,38, 5. Federico Pellegrino (Tal.) +0,87, 6. Tomas Northug (Nór.) +17,28,... 41. Peter Mlynár, 57. Andrej Segeč +19,91, 59. Martin Kapšo +22,17, 61. Erik Urgela (všetci SR) +23,36 - všetci v kvalifikácii

Domov»Zimné športy»Ȏsme miesto je geniálne, tešila sa Procházková. Zlato má Björgenová