AKTUALIZOVANÉ O 9:37

Neapol vysoko vyhral aj bez Hamšíka, v Ríme vyčíňali Holanďania

Marek Hamšík sledoval zápas z lavičky. Pre poranený stehenný sval ho tréner šetril na ďalšie stretnutia.

Neapolčania s prehľadom vyhrali nad Trabzonom 4:0.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Futbalisti anglického klubu FC Liverpool zvíťazili aj bez zraneného kapitána Stevena Gerrarda v prvom štvrtkovom dueli šestnásťfinále Európskej ligy (EL) nad Besiktasom Istanbul 1:0.

Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 85. minúte. Nariadený pokutový kop premenil Talian Mario Balotelli. Kapitán slovenskej reprezentácie Martin Škrtel odohral celé stretnutie.

Turecký klub potvrdil pozíciu lídra tamojšej súťaže. Na Anfield Road odohral o poznanie lepší duel ako v novembri 2007. Vtedy prehral zahanbujúco 0:8.

"Dosiahli sme to, čo sme chceli - vyhrali sme zápas. To je ten najdôležitejší faktor," povedal po stretnutí tréner Liverpoolu Brendan Rogers.

Pokutový kop a gól Maria Balotelliho.

"Bol to vyrovnaný duel. Simon Mignolet nás v prvom polčase zachránil. Pred odvetou máme v rukách perfektný výsledok," dodal.

"Hralo sa vo výbornej atmosfére. Zaslúžili sme si dobrý výsledok. Na druhej strane, musím uznať, že gól Liverpoolu bol spravodlivý," priznal tréner hostí Slaven Bilič.

Dinamo Moskva neukázalo všetky možnosti

Dinamo Moskva v základnej zostave so slovenským obrancom Tomášom Hubočanom sa v Bruseli rozišlo bez gólov s domácim Anderlechtom. Od 75. minúty pritom dohrávalo bez vylúčeného Alexandra Büttnera.

"V tomto roku išlo o náš prvý oficiálny zápas. Mužstvo ešte neukázalo všetky svoje možnosti," vyhlásil pre portál championat.com tréner Dinama Stanislav Čeršesov.

"Prvý polčas je za nami, druhý bude v Moskve. Je dôležité hrať stále zodpovedne a s pochopením. Prvý duel sa skončil 0:0, čo znamená, že v odvete sa všetko začína odznova," dodal.

Moskovský klub ako jediný účastník Európskej ligy nestratil v skupinovej fáze ani bod.

Neapol vyhral vysoko aj bez Hamšíka

Taliansky SSC Neapol potvrdil úlohu favorita na trávniku tureckého Trabzonsporu. Skóre otvoril už v 6. min brazílsky obranca Henrique, na rozdiel dvoch gólov zvýšil v 20. min argentínsky reprezentant Gonzalo Higuaín.

O sedem minút neskôr skóroval Manolo Gabbiaddini. V 85. minúte síce nepremenil nariadený pokutový kop Belgičan Dries Mertens, ale v nadstavenom čase uzavrel skóre na 4:0 striedajúci Kolumbijčan Duván Zapata.

Trabzonspor - Neapol.

Slovenský reprezentant Marek Hamšík do hry nezasiahol - sedel na lavičke náhradníkov.

"Dnes sme urobili všetko správne, ale stále nám chýba vyzretosť odohrať každý zápas na rovnakej úrovni. Je to otázka skúseností a zvyku víťaziť. Náš tím rastie," povedal pre goal.com kormidelník hosťujúceho mužstva Rafael Benítez.

Nevyhralo lepšie mužstvo

Brankár Dušan Kuciak odchytal celý duel za Legiu Varšava v súboji na ihrisku Ajaxu Amsterdam. Poliaci však neuspeli. Gólom poľského mladíka Arkadiusza Milika prehrali tesne 0:1.

Stredopoliar Ondrej Duda pre zranenie nefiguroval v zápise o stretnutí.

"S výsledkom som spokojný, pred odvetou ma napĺňa optimizmom. Vo Varšave to budeme mať nesmierne ťažké, ale v tejto chvíli máme podľa môjho názoru šesťdesiatpercentnú šancu na postup," hodnotil tréner Ajaxu Frank de Boer pre portál sport.pl

"Napriek prehre sme odohrali dobrý zápas. Mali sme viac šancí ako Ajax," tvrdil nórsky tréner Legie a legenda Manchestru United Henning Berg.

"V prvom polčase sme zvolili defenzívnejšiu taktiku, po zmene strán sme hrali útočnejšie. Taký je futbal. Nie vždy zvíťazí lepšie mužstvo. Tešíme sa na odvetu vo Varšave," doplnil.

Obhajca uspel bez štyroch dôležitých hráčov

Obhajca trofeje FC Sevilla si na domácom trávniku poradil s nemeckou Borussiou Mönchengladbach. Jediný gól duelu strelil v 70. min záložník Vicente Iborra.

"Borussia je top tím. Nie je náhoda, že je tretia v I. bundeslige. Bol to tvrdý zápas. Hosťom sa nepodarilo skórovať a to je dôležité," vyhlásil kouč Sevilly Unai Emery.

V zostave mu chýbalo až kvarteto dôležitých hráčov - brankár Beto, obranca Coke, stredopoliar Stéphane Mbia a útočník Iago Aspas.

"Videli sme dobrý zápas vo vysokom tempe. Niektorých hráčov na konci chytali aj kŕče. Boli fázy, keď sme kontrolovali priebeh. Škoda, že sme nestrelili gól. Výsledok dáva miernu výhodu Seville," cituje slová trénera Borussie Luciena Favreho portál goal.com.

Ukrajinci dostali dve červené karty

Inter Miláno nevyhral na trávniku Celticu Glasgow. V 13. minúte pritom viedol už 2:0. Domáci však aj za prispenia vlastného gólu Huga Campagnara v 26. minúte vyrovnali.

V poslednej minúte prvého polčasu dostal hostí znovu do vedenia svojím druhým gólom v dueli Rodrigo Palacio, ale v tretej minúte nadstaveného času zariadil remízu 3:3 Švéd John Guidetti.

Celtic Glasgow - Inter Miláno.

Dynamo Kyjev neudržalo polčasové jednogólové vedenie na trávniku francúzskeho Guingampu. Domáci dvoma presnými zásahmi otočili nepriaznivý stav a zvíťazili 2:1.

Nedisciplinovaní hostia dohrávali duel len s deviatimi hráčmi. Už v prvej polovici videl červenú kartu Jarmolenko a krátko nato aj Belhanda.

Bas Dost opäť žiaril

Hráči anglického Evertonu zvíťazili na pôde švajčiarskeho Young Boys Bern 4:1. Domáci, ktorí boli súperom ŠK Slovan Bratislava v skupinovej fáze EL, sa síce v desiatej minúte ujali vedenia zásluhou Francúza Guillauma Hoaraua, ale už v 24. min vyrovnal Romelu Lukaku.

Belgický útočník skóroval ešte dvakrát - najskôr v 39. minúte a v 58. min skompletizoval hetrik. Hostia dohrávali duel od 63. minúty bez vylúčeného obrancu Johna Stonesa.

Nemecký zástupca VfL Wolfsburg zdolal lisabonský Sporting 2:0. O oba góly domácich sa postaral holandský útočník Bas Dost.

Wolfsburg - Sporting Lisabon.

Dvadsaťpäťročný holandský kanonier má momentálne vynikajúcu formu. V piatich tohtoročných súťažných vystúpeniach zaznamenal dovedna deväť presných zásahov.

"Sme spokojní s výsledkom. Na konci sme boli trochu sklamaní, že sme nevyužili šance na zvýšenie náskoku. Pred odvetou je to však dobrý odrazový mostík," povedal pre kicker.de tréner Wolfsburgu Dieter Hecking.

"Pred druhým zápasom sme v jasnej nevýhode, ale nezostáva nám nič iné, len veriť," hodnotil stručne kouč Sportingu Marco Silva.

V Ríme vyčíňali Holanďania

V súboji AS Rím - Feyenoord Rotterdam sa zrodila remíza 1:1. Rimanov poslal do vedenia v 22. minúte krídelník z Pobrežia Slonoviny Gervinho, v 55. minúte vyrovnal turecký reprezentant Colin Kazim-Richards.

AS Rím - Feyenoord Rotterdam.

Ešte pred stretnutím sa negatívne predviedli hosťujúci fanúšikovia. Podľa talianskych médií rušilo verejný poriadok v uliciach Ríma 500 až 1000 Holanďanov.

Polícia musela použiť donucovacie prostriedky a zatkla dvanásť výtržníkov.

Ruský vicemajster Zenit Petrohrad uspel na trávniku holandského PSV Eindhoven. O jediný gól stretnutia sa postaral brazílsky útočník Hulk.

Odvetné zápasy šestnásťfinále Európskej ligy sú na programe vo štvrtok 26. februára.

Prvé zápasy šestnásťfinále Európskej ligy

Aalborg BK - FC Bruggy 1:3 (0:2)

Góly: 71. Helenius (z 11 m) - 25. Oulare, 29. Refaelov, 61. Petersen (vl.)

AS Rím - Feyenoord Rotterdam 1:1 (1:0)

Góly: 22. Gervinho - 55. Kazim-Richards

Dnepr Dnepropetrovsk - Olympiakos Pireus 2:0 (0:0)

Góly: 51. Kankava, 55. Rotaň

PSV Eindhoven - Zenit Petrohrad 0:1 (0:0)

Gól: 64. Hulk

FC Trabzonspor - SSC Neapol 0:4 (0:3)

Góly: 6. Henrique, 20. Higuain, 27. Gabbiadini, 90.+2 Zapata

/M. Hamšík (Neapol) sedel na lavičke náhradníkov/

FC Turín - Athletic Bilbao 2:2 (2:1)

Góly: 18. a 42. Lopez - 9. Williams, 73. Gurpegi

VfL Wolfsburg - Sporting Lisabon 2:0 (0:0)

Góly: 46. a 63. Dost

Young Boys Bern - FC Everton 1:4 (1:3)

Góly: 10. Hoarau - 24., 39. a 58. Lukaku, 28. Coleman, ČK: 63. Stones (Everton)

Ajax Amsterdam - Legia Varšava 1:0 (1:0)

Gól: 35. Milik

/D. Kuciak (Legia) odchytal celý zápas/

RSC Anderlecht Brusel - Dinamo Moskva 0:0

ČK: 75. Büttner (Dinamo)

/T. Hubočan (Dinamo) odohral celý zápas/

Celtic Glasgow - Inter Miláno 3:3 (2:3)

Góly: 24. Armstrong, 26. Campagnaro (vl.), 90.+3 Guidetti - 4. Shaqiri, 13. a 45. Palacio

EA Guingamp - Dynamo Kyjev 2:1 (0:1)

Góly: 72. Beauvue, 75. Diallo - 9. Veloso, ČK: 39. Jarmolenko, 45. Belhanda (obaja Dyn. Kyjev)

FC Liverpool - Besiktas Istanbul 1:0 (0:0)

Gól: 84. Balotelli (z 11 m)