Skiatlon na MS vyhrali Nórka Johaugová a Rus Vylegžanin

Za víťaznou Johaugovou dobehla jej krajanka Jacobsenová a Švédka Kallová. Medzi skončil Martin Bajčičák na 38. mieste.

Radosť Therese Johaugovej v cieli.(Zdroj: SITA/AP)

FALUN. Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová získala zlatú medailu v skiatlone na majstrovstvách sveta v severských disciplínach vo švédskom Falune. Medzi mužmi vyhral na 30-kilometrovej trati Rus Maxim Vylegžanin, jediný Slovák na štarte Martin Bajčičák obsadil 38. miesto

Johaugová na trati 2x7,5 km klasickou a voľnou technikou dosiahla čas 40:57,6 min, druhá skončila s odstupom 5,7 s jej krajanka Astrid Jacobsenová. Bronz patrí domácej Švédke Charlotte Kallovej (+6,0). Obhajkyňa titulu Nórka Marit Björgenová sa musela uspokojiť so šiestym miestom. Slovenky neštartovali.

Piate zlato

Dvadsaťšesťročná Johaugová si pripísala piaty titul zo svetových šampionátov, tretí v individuálnych súťažiach. Na konte už má zlaté medaily z MS 2011 v Oslo na 30 km voľne i v štafete a z MS 2013 vo Val di Fiemme na 10 km voľne a v štafete.

Vo Falune zaútočila približne tri kilometre pred cieľom, keď sa odpútala z trojčlennej vedúcej skupinky od Jacobsenovej i Fallovej a s prehľadom si prišla po celkový triumf. V dráme o striebro Jacobsenová tesne predstihla 45-tisíc divákmi mohutne podporovanú Kallovú.

Nórska radosť - strieborná Astrid Jacobsenová drží zlatú Therese Johaugovú. FOTO - TASR/AP

"Získať zlato vo Falune bol môj veľký cieľ a je skvelé, že sa mi to podarilo už na prvej dlhej trati," povedala Johaugová.

"Tvrdo som trénovala a výsledok sa dostavil. Chcela som od začiatku diktovať tempo a súperky unaviť a po prezutí som vedela, že zaútočím. Išlo sa mi ľahko, cítila som sa na trati veľmi dobre, hoci to boli náročné preteky. Som šťastná," dodala.

Björgenová až šiesta

Topfavoritka a víťazka štvrtkového šprintu na MS Björgenová patrila do šesťčlennej elitnej skupiny, ktorá prišla na prezúvanie v polovici trate po klasickej časti pretekov v rozpätí desiatich sekúnd, vo voľnej technike ale postupne strácala na najlepšie.

V cieli bola napokon šiesta s mankom 1:33,2, pred ňu sa ešte dostali aj štvrtá Fínka Kerttu Niskanenová a piata Švédka Sofia Bleckurová. Nóri majú z troch doterajších bežeckých súťaží vo Falune tretiu zlatú medailu.

Slovenky v sobotu v skiatlone neštartovali, Alena Procházková a Barbora Klementová dali prednosť oddychu pred nedeľňajším tímšprintom dvojíc.

Vylegžanin má prvé zlato

Medzi mužmi si titul majstra sveta v skiatlone na 30 km (15 km klasicky + 15 km voľnou technikou) vybojoval Rus Maxim Vylegžanin a konečne sa dočkal zlatej medaily z vrcholného podujatia.

V dramatickom finiši časom 1:16:25,9 h odsunul na druhé miesto obhajcu titulu a olympijského víťaza zo Soči Švajčiara Daria Colognu iba o 0,4 s. Bronz bral Kanaďan Alex Harvey (+1,6).

Skúsený 32-ročný Vylegžanin mal v doterajšej kariére prívlastok "strieborný", pretože trikrát na MS i trikrát na ZOH obsadil druhé miesto. Vo Falune sa dočkal zlata, keď zaútočil v stúpaní pred cieľom a v záverečnej rovinke odrazil aj útok topfavorita Colognu.

"Nemám slov na to, aby som vyjadril čo cítim. Na toto zlato som čakal veľmi dlho," tešil sa v cieli Vylegžanin.

Pre Rusko získal na šampionáte prvú medailu, naopak Nórsko po troch tituloch z Falunu vo štvrtej bežeckej disciplíne na medailu nedosiahlo.

Bajčičák čakal viac

Bajčičák sa postavil na štart svojej prvej z troch disciplín vo Falune a s najlepšími držal krok približne do piateho kilometra, keď na lídra strácal približne desať sekúnd.

Postupne začal 38-ročnýlyžiar strácať a zaradil sa do štvrtej desiatky. Na víťaza stratil 5:22,1 minúty a 38. miestom zopakoval svoj výsledok spred dvoch rokov na MS vo Val di Fiemme.

"Čakal som viac," priznal Bajčičák. "Bol mokrý sneh, čo mi vyhovuje, takže som si veril. Žiaľ, lyže na klasiku mi príliš nesadli, asi od siedmeho kilometra som v zjazde začal strácať a už sa mi potom nedarilo zlepšiť sa ani v skejte. Sily mi ubúdali. Obhájil som síce umiestnenie z posledného šampionátu, ale z výsledku som sklamaný, chcel som byť minimálne v najlepšej tridsiatke. Dúfam, že v ďalších dvoch disciplínach skončím vyššie," dodal.

Bajčičák sa najbližšie predstaví v stredu v behu na 15 km voľne.

Výsledky

Skiatlon - ženy (2x7,5 km): 1. Therese Johaugová (Nór.) 40:57,6 min, 2. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +5,7, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) +6,0, 4. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:05,7, 5. Sofia Bleckurová (Švéd.) +1:07,4, 6. Marit Björgenová (Nór.) +1:33,2, 7. Heidi Wengová (Nór.) +1:41,3, 8. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +1:41,6, 9. Maria Rydqvistová (Švéd.) +1:43,2, 10. Eva Vrabcová- Nývltová (ČR) +1:43,8

Skiatlon - muži (15+15 km): 1. Maxim Vylegžanin (Rus.) 1:16:25,9 h, 2. Dario Cologna (Švaj.) +0,4, 3. Alex Harvey (Kan.) +1,6, 4. Didrik Tönseth (Nór.) +3,4, 5. Maurice Manificat (Fr.) +10,2, 6. Calle Halfvarsson (Švéd.) +22,8,... 38. Martin Bajčičák (SR) +5:22,1.