Švédka Kallová získala zlato na 10 km voľne, Procházková bola 35.

Švédska bežkyňa na lyžiach Charlotte Kallová.
Švédska bežkyňa na lyžiach Charlotte Kallová. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. feb 2015 o 14:42

Jediná Slovenka na štarte Alena Procházková obsadila 35. miesto s mankom 2:37,3 minúty.

FALUN. Švédska bežkyňa na lyžiach Charlotte Kallová suverénnym spôsobom získala zlatú medailu na domácich MS v severských disciplínach vo Falune.

Olympijská víťazka na tejto trati z roku 2010 triumfovala s výrazným náskokom pred dvojicou Američaniek Jessicou Digginsovou (+41,0 s) a Caitlin Greggovou (+46,9).

Jediná Slovenka na štarte Alena Procházková obsadila 35. miesto s mankom 2:37,3 min.

Na dvoch päťkilometrových okruhoch vybojovala Kallová v hustom snežení svoj druhý titul majsterky sveta. Predtým mala na konte zlato z MS 2011 v Oslo v tímšprinte.

V utorok na trati jasne dominovala. Už na prvom medzičase na 1,5 km mala takmer desaťsekundový náskok pred konkurenciou. A ten neustále zvyšovala.

Ťažko zaspávala

Švédka vo Falune už cez víkend brala bronz v skiatlone.

"Je ťažké tomu uveriť, splnil sa mi sen," povedala v bezprostrednej reakcii 27-ročná Kallová, ktorá pre usporiadateľskú krajinu vybojovala prvú zlatú medailu.

"Ťažko sa mi včera zaspávalo, ale ráno som sa zobudila s dobrým pocitom. Nebolo to na trati ľahké, ale veľmi mi pomohla mohutná podpora divákov."

Prekvapením boli v snehovej lotérii výkony Američaniek, ktoré brali senzačne dve medaily.

Digginsová pritom predtým nikdy neskončila v individuálnych pretekoch na dlhých tratiach vo Svetovom pohári na pódiu. Pred dvoma rokmi na MS ale získala zlato s Kikkan Randallovou v tímšprinte.

Greggová dokonca nikdy v kariére neskončila na podujatí SP v najlepšej desiatke.

Björgenová sa prepadla

Za postupne sa zhoršujúcich podmienok na trati totálne sklamali favorizované Nórky na čele s obhajkyňou titulu Therese Johaugovou, ktorá obsadila až 27. miesto so stratou vyše dvoch minút.

Ešte horšie dopadla multimedailistka z vrcholných podujatí Marit Björgenová na 31. pozícii (+2:23,6), čo je jej najhoršie umiestnenie na MS v kariére.

"Lyže som dnes nemala optimálne pripravené. Vyhodnotíme to, ale momentálne sa už pozerám dooredu," uviedla Björgenová pre švédsku televíziu.

Najlepšou Nórkou bola Heidi Wengová až na 21. priečke.

Procházkovej výkon nebol prepadák

Slovenka Procházková po ôsmom mieste v šprinte a trinástom v tímšprinte tentoraz do boja o popredné priečky nezasiahla.

Od začiatku sa pohybovala medzi tridsiatou a štyridsiatou priečkou, v polovici trate na 5 km jej patrila 36. pozícia. V cieli si ju o jedno miesto vylepšila.

"Nie je to prepadák. Najmä keď si uvedomíme, že približne v čase Alenkinho štartu sa výrazne zmenili podmienky. Začalo husto snežiť a my sme nestihli vymeniť lyže," uviedol tréner ženskej zložky slovenskej reprezentácie Ján Valuška.

"Možno by to v prípade lepších lyží do sneženia stlačila do najlepšej tridsiatky, keďže má solídnu formu. Ale nevadí. Na šampionáte sme chceli uspieť najmä v šprinte a tímšprinte. A to sa nám, myslím si, podarilo,“ dodal.