MS v lyžovaní: Nóri ovládli štafetu na 4x10 km a získali ôsme zlato v rade

Favorizovaný tím tak pokračuje vo svojej nadvláde, keď získal už ôsme zlato v rade v tejto disciplíne.

(Zdroj: TASR/AP)

FALUN. Nórski bežci na lyžiach v zostave Niklas Dyrhaug, Didrik Tönseth, Anders Glöersen, Petter Northug triumfovali v štafete mužov na 4x10 km v rámci MS v severských disciplínach vo Falune.

Striebro si rovnako ako pred dvoma rokmi vo Val di Fiemme vybojovali Švédi, keď za víťazmi zaostali o 0,6 s.

Bronz ide Francúzom (+8,9 s). Reprezentanti z krajiny galského kohúta získali vôbec historicky prvú medailu v štafete na svetovom šampionáte.

Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Northug má tretie zlato

Na štart sa postavilo 17 tímov a opäť sa očakávalo, že do bojov o najvyššie priečky prehovoria najmä severské reprezentácie. Na záverečnom úseku si to rozdali Švéd Calle Halfvarsson, Nór Petter Northug a Francúz Adrien Backscheider. Vedúce trio malo pred zvyškom štartového poľa náskok.

Hoci to vyzeralo, že si zlato nečakane odnesú reprezentanti z krajiny galského kohúta, favoriti prekvapenie nepripustili a v posledných metroch previedli napínavý boj. Navrch malo nórske eso, ktoré potvrdilo svoje šprintérske kvality a vybojovalo najcennejší kov.

Northug do svojej zbierky pridal ako prvý športovec tretie zlato z končiaceho sa šampionátu, keď predtým triumfoval v tímšprinte a v šprinte klasicky. V štafete je to pre neho už piate zlato z MS.

Rekordný titul

Nóri sa týmto víťazstvom dostali na čelo historických štatistík v počte sériových triumfov vo všetkých disciplínach v behu na lyžiach na MS. Naposledy v rokoch 1954 až 1966 získal Sovietsky zväz sedem zlatých kovov za sebou v pretekoch žien na 10 km.

Bežecké súťaže vyvrcholia vo Falune cez víkend - v sobotu je na programe súťaž žien na 30 km s hromadným štartom klasicky, v nedeľu pôjdu muži na 50 km.

Výsledky

Muži, štafeta 4x10 km: 1. Nórsko (Niklas Dyrhaug, Didrik Tönseth, Anders Glöersen, Petter Northug) 1:34:18,5 h, 2. Švédsko (Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +0,6 s, 3. Francúzsko (Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Adrien Backscheider) +8,9 s, 4. Rusko +31,0, 5. Švajčiarsko +2:03,0 min, 6. Taliansko +2:27,2, 7. Nemecko +2:39,0, 8. Fínsko +2:39,0, 9. Česko +2:44,6, 10. Kanada +3:03,5