Najnovší pop? Šach

Magnus Carlsen (1990) Majster sveta v šachu. Titul získal v novembri 2013 ako druhý najmladší v histórii - Garri Kasparov, keď zdolal Anatolija Karpova, mal o pol roka menej. V trinástich rokoch už bol držiteľom titulu šachový veľmajster, ako najmladší
Magnus Carlsen (1990) Majster sveta v šachu. Titul získal v novembri 2013 ako druhý najmladší v histórii - Garri Kasparov, keď zdolal Anatolija Karpova, mal o pol roka menej. V trinástich rokoch už bol držiteľom titulu šachový veľmajster, ako najmladší (Autor: fide.com)
Sportnet|6. mar 2015 o 18:12

Partie mladého nórskeho šachistu sú v jeho rodnej krajine sledovanejšie ako futbalové zápasy národného tímu.

Sedia oproti sebe. Štyridsaťdvaročný majster sveta Viswanath Anand a o dvadsať rokov mladší Magnus Carlsen. Medzi nimi je šachovnica. Je rok 2013 a hrá sa desiaty zápas v sérii, v ktorej indický veľmajster obhajuje titul.

Po piatich hodinách súboja, v ktorom sa obaja hráči dopustili niekoľkých chýb, sa boj končí remízou. Tá mladému Nórovi stačí na to, aby z trónu zosadil brilantného Ananda, ktorému titul patril plných šesť rokov.

Magnus sa tak po Garrim Kasparovovi stáva druhým najmladším majstrom sveta v histórii. Je tým, kto vrátil svet šachu aj do popkultúrneho vedomia a dodal mu mediálny lesk.

Studená šachová vojna

V histórii sa stalo niekoľkokrát, že šachové zápasy vzbudili pozornosť svetového publika, ktoré inak tomuto strategickému športu nevenuje prehnaný záujem. Asi najväčšie vášne vyvolal v období studenej vojny súboj sovietskeho obhajcu titulu majstra sveta Borisa Spaského s legendárnym americkým vyzývateľom Bobbym Fischerom.

Duely odohrávajúce sa v roku 1972 na neutrálnej islandskej pôde ostro sledovali nielen médiá, ale aj politické špičky oboch antagonistických impérií.

Čudácky génius nakoniec Spaského porazil a sovietskej škole vyrval primát šachovej hegemónie, na ktorý bola pred celým svetom taká hrdá.

Američania to interpretovali aj ako svoje politické víťazstvo a Sovieti ako zahanbujúcu porážku. Veľa sa špekulovalo aj o tom, či bolo stretnutie fair play, pretože vrtošivý Fischer si na poslednú chvíľu kládol podmienky, ktoré mohli Spaského vyviesť zo sústredenosti.

Čo však bolo asi najpodstatnejšie, zápasy spopularizovali tento šport aj v krajinách, kde ešte nemal bohatú tradíciu. A osobnosť psychicky labilného, no sympatického Fischera ukázala, že sila talentu dokáže prekonať aj nerovnosť podmienok, v akých súperi vyrastali.

Fenomén sestier Polgárových

V osemdesiatych rokoch sa maďarský pedagóg László Polgár rozhodol, že zo svojich troch dcér Sofie, Zsuzsi a Judit vychová špičkové šachistky, ktoré budú víťaziť na mužských turnajoch. Šach je totiž ešte stále nielen kvantitatívne mužskou doménou, ale zatiaľ muži na šesťdesiatich štyroch políčkach dominujú aj kvalitatívne.

Otec Polgár si vybavil povolenie od budapeštianskych úradov, aby jeho deti boli oslobodené od školskej dochádzky a jedinou ich povinnosťou bolo skladať komisionálne skúšky. Súčasťou jeho metódy bolo aj to, aby sa dievčatá nezúčastňovali na ženských šachových turnajoch, ale iba na zmiešaných.

Experiment sa mu relatívne vydaril. Najstaršia Zsuzsa je uznávanou šachistkou, ktorá sa v Spojených štátoch venuje výchove nových talentov. Stredná dcéra Sofia síce svet šachu čoskoro opustila, no nezanevrela naň.

Z najmladšej Judit sa stala najlepšia ženská šachistka v histórii. Dokázala zvíťaziť na mnohých dôležitých „mužských“ turnajoch, získala maďarský titul či dokonca olympijské zlato, no sen otca o zisku absolútneho titulu majstra sveta nevyšiel.

Je jedinou ženou, ktorá sa v medzinárodnom ratingovom rebríčku ELO dostala medzi desať najlepších šachistov sveta. Minulé leto ani nie štyridsaťročná Judit, ktorá sa medzitým vydala a stala matkou dvoch detí, oznámila, že opúšťa profesionálnu športovú kariéru.

Napriek úspechu dcér z výchovného hľadiska ostáva polemickým Polgárovo rozhodnutie pripraviť dcéry o časť normálneho detstva, kontakt s rovesníkmi, školský život so všetkým, čo prináša.

Zázračný chlapec

Nórsky fenomén a súčasný majster sveta Magnus Carlsen sa šach naučil hrať ako päťročný. Spočiatku mu nevenoval priveľa pozornosti. Hrával šach s otcom a sestrou, no nič viac. Okolie si však už v tom veku všimlo jeho nevšednú mechanickú pamäť, keď dokázal vymenovať názvy takmer pol tisícky nórskych komún s počtom ich obyvateľov.

Ako osemročného ho šach nadchol a začal sa oň zaujímať hlbšie. Dostal metodické pedagogické vedenie. Podľa vlastných slov nemal na kráľovskú hru väčší talent ako rovesníci, no k úspechom sa dostal systematickou prácou a usilovnosťou.

Ako trinásťročný v simultánke zdolal Anatolija Karpova a v normálnom zápase dokázal remizovať s Garrim Kasparovom. Ako pätnásťročný sa dostal do hodnotenia stovky najlepších šachistov, v sedemnástich bol už v prvej desiatke. Dostal prívlastok Mozart šachovnice.

Kto by čakal, že Magnus Carlsen je tak trochu autistický čudák žijúci len pre šach, je na omyle. Napriek tomu, že jeho otec je roky amatérskym nadšencom šachu, rodičia, na rozdiel od Polgára, sa nesnažili vychovávať svoje dieťa jednostranne. Cestovali s ním po svete a snažili sa v ňom rozvíjať aj iné športy či intelektuálne záujmy.

Magnus je dodnes futbalovým nadšencom, dá sa s ním rozprávať aj o ľahkovážnych témach. Nečudo, že ho prezývajú aj Justinom Bieberom svetového šachu. Ešte predtým, ako sa stal majstrom sveta, stihol podpísať miliónové reklamné zmluvy.

russia_world_chess_championship-1ab6edf2_r7221_res.jpeg

Hrá a spí

Na šachovnici je známy variovaním otvorení, aby čo najviac minimalizoval prípravu svojich protivníkov. Neobyčajnou kreativitou dokáže vyhrať aj zápasy, ktoré sa už zdajú prehrané. Štýlom pripomína Bobbyho Fischera a Anatolija Karpova.

Ako divák má síce rád estetiku šachu, „pekné zápasy“, ale sám je na šachovnici tvrdým pragmatikom. Šach je niekedy elegantný tanec, niekedy bitúnok a Magnus je na šachovnici sebavedomý, agresívny zabijak. Šach považuje skôr za vedu a šport ako umenie.

„Carlsenovou najsilnejšou šachistickou kvalitou je jeho výnimočné intuitívne uchopenie zjednodušených postavení a neuveriteľná presnosť, s akou na nich hrá,“ povedal o ňom Garri Kasparov pre časopis Time.

Je nekonvenčný aj vo svete vrcholových hráčov. Mesiac predtým, ako sa stal majstrom sveta, čakal za šachovnicou na Karpova a potom na Kasparova čítajúc si komiks s káčerom Donaldom. Koncom minulého roka vyvolal polemiku, keď počas niekoľkých zápasov s Anandom opakovane upadol do spánku. Ak by to niekto považoval za neúctivý psychologický ťah, či dokonca za vonkajší prejav nudy, mýli sa. Šach je totiž aj fyzicky veľmi vyčerpávajúci šport. Šachisti musia dbať nielen o svoju psychohygienu, ale súčasťou ich každodennej prípravy je aj intenzívny fyzický tréning. Carlsen rád lyžuje a hrá futbal.

Myslenie je zdravé

Už niekoľko desaťročí sa ozývajú hlasy odborníkov, ktorí sa prihovárajú za to, aby šach bol jedným z povinných predmetov na základných školách. Nejde o to, aby sa vychovávali nové generácie vrcholových šachistov. No šach u detí rozvíja logiku, strategické myslenie, trénuje sústredenosť.

V dnešnom svete, keď majú deti vďaka novým technológiám problém sústrediť sa, je šach výborným tréningom mysle. Nemenný svet šachových pravidiel zas u detí rozvíja pochopenie obmedzení a zmysel pre férovú súťaživosť.

A napokon, aj fenomén Magnusa Carlsena dokazuje, že človek môže geniálne hrať šach a ostať pritom normálnym. A podľa niektorých ženských časopisov a reklamných kampaní aj sexi.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Najnovší pop? Šach