Davis Cup, štvorhra: Slováci zdolali poľahky Slovincov a postúpili

Martin Kližan je ústrednou postavou Slovákov.
Martin Kližan je ústrednou postavou Slovákov. (Autor: TASR)
SITA|7. mar 2015 o 13:52

Naši postúpili do druhého kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára. Po dvoch dňoch vedú 3:0.

BRATISLAVA.Slovenskí tenisti postúpili do druhého kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára.

V dueli prvého kola vedú v bratislavskom NTC nad Slovinskom už 3:0, keď rozhodujúci tretí bod pridali v sobotňajšej štvorhre Martin Kližan s Igorom Zelenayom. Slovinskú dvojicu Grega Žemlja, Tom Kočevar-Dešman zdolali za 97 minút hladko v troch setoch 6:3, 6:4 a 6:4.

Slováci v júli nastúpia v ďalšom kole euro-africkej zóny DC na pôde Rumunska, ktoré vedie po sobotňajšej štvorhre doma nad Izraelom rovnako 3:0. Nedeľňajšie dvojhry tak budú v oboch zápasoch už iba formalitou.

V Bratislave by od 12.00 h najskôr proti sebe mali podľa ohlásenej nominácie na tvrdom povrchu DecoColor nastúpiť jednotky oboch tímov Kližan a Blaž Kavčič, ktorý ale nie je po operácii chodidla stále stopercentne v poriadku, a po nich Norbert Gombos proti Žemljovi.

Oslabení Slovinci

Slováci nastúpili do štvorhry s pôvodne avizovanou dvojicou, v slovinskej zostave Kočevar-Dešman nahradil nedoliečeného Kavčiča.

Zverenci kapitána Miloslava Mečířa od začiatku diktovali vývoj duelu, hneď v druhej hre zobrali servis Žemljovi a rýchlo sa ujali vedenia 3:0.

Ďalšie dva brejkbaly v šiestej hre za stavu 4:1 opäť pri podaní Žemlju síce nevyužili, ale úvodné dejstvo bez väčších problémov získali za 31 minút vo svoj prospech 6:3.

V druhom sete za stavu 2:3 čelili Slováci po dvoch dvojchybách Kližana trom brejkovým možnostiam súpera, z komplikácií sa ale bez ujmy dostali a v koncovke ukázali viac tenisového umenia.

Slovinci nenašli sily na zvrat

Za stavu 4:4 opäť prelomili podanie Žemlju a nasledujúci servis Kližana znamenal náskok 2:0 na sety, keď hneď prvý setbal premenil slovenský pár vďaka voleju Zelenaya. Slovinci už potom nenašli sily na zvrat, v treťom sete držali krok iba do stavu 3:3.

Potom prišiel do tretice o svoj servis Žemlja a domáca dvojica už po brejku na 4:3 doviedla zápas do víťazného konca.

V daviscupovej histórii to bol prvý vzájomný súboj Slovenska so Slovinskom. Slováci vlani po domácich triumfoch nad Lotyšskom a Rakúskom postúpili do baráže o svetovú skupinu, v nej však prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5.

"Pred zápasom som si nemyslel, že rozhodneme už po troch zápasoch. Viac sme si nemohli želať. Mal som ešte vo štvrtok trošku obavy, ale chlapci aj dnes podali vo štvorhre výborný výkon," hodnotil nehrajúci kapitán Miloš Mečíř.

"Vhodne sa dopĺňali a boli lepšou dvojicou. V nedeľu možno urobím v nominácii zmeny, ale rozhodneme sa až po večeri. V ďalšom kole nás čakajú Rumuni, je to ťažký súper a musíme sa pripraviť na to, že doma nám to znepríjemnia," dodal Mečíř.

Kližan si po úspechu v piatkovom singli pripísal ďalší bod vo štvorhre.

"Dnes to bol z našej strany super výkon. Hrali sme ´štvorhrovejšie´, boli sme viac zohratí, keďže máme za sebou už aj pár spoločných vystúpení na turnajoch. Ani raz sme nestratili servis, čo je veľké pozitívum. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. S Rumunmi to bude náročnejšie, doma zvolia pravdepodobne antuku, majú dobrých hráčov, ale my budeme chcieť vyhrať," uviedol Kližan.

1. kolo 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára

SLOVENSKO - Slovinsko 3:0 po druhom dni

piatok:

Martin Kližan - Grega Žemlja 7:5, 6:3, 6:4

Norbert Gombos - Tom Kočevar-Dešman 6:2, 6:4, 7:6 (3)

Kližan, Zelenay - Žemlja, Kočevar-Dešman 6:3, 6:4

Slováci začali ideálne, prvý gem vyhrali čistou hrou. Prvý set zvládli suverénne, bez väčších ťažkostí. Jasne dominovali pri podaní i na sieti.

Druhý a tretí set bol o čosi vyrovnanejší, ale Slováci si svoje podanie udržali.

Domov»Tenis»Davis Cup»Davis Cup, štvorhra: Slováci zdolali poľahky Slovincov a postúpili