Gereková bola v stíhačke štrnásta, Kazár v stojke minul všetky terče

Víťazný Erik Lesser.
Víťazný Erik Lesser. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. mar 2015 o 14:04

Brat Anastasie Kuzminovej Anton Šipulin získal na MS v biatlone striebro v stíhacích pretekoch.

KONTIOLAHTI. Na majstrovstvách sveta v biatlone vo fínskom Kontiolahti sa bojovalo o medaily v stíhacích pretekoch. Na 12,5 km mužskej trati dominoval jediný bezchybný strelec Nemec Erik Lesser.

Od druhého Rusa Antona Šipulina ho delilo 17,0 sekundy a od tretieho Nóra Tarjei Boea 18,7. Jediný slovenský biatlonista na štarte Matej Kazár obsadil až 42. miesto (+3:44,5), keď v tretej streľbe netrafil ani jeden zo stojkových terčov.

Medzi ženymi vyhrala Francúzska Dorinová Habertová, Slovenka Jana Gereková bola štrnásta.

Lesser strieľal bezchybne

Do rozpätia jednej minúty sa na štarte zmestilo až 14 mužov a každý mohol zvíťaziť. Už prvá streľba premiešala poradím, J.T. Boe i Smith dvakrát krúžili na trestnom okruhu a medzi prvými tromi sa ocitla ďalšia bratská dvojica Simona a Martina Fourcadovcov, medzi nimi Nemec Lesser. Druhá ležka vyniesla na prvé miesto strojovo presného Lessera, výborne však zastrieľali aj súperi tesne za ním, jedine M. Fourcade minul tretí terč.

Druhú polovicu pretekov s dvoma stojkovými streľbami začal Lesser impozantne a náskok na čele si zveľadil na 22,4 sekundy. Nemec bol bezchybný aj v záverečnej stojke a bolo zrejmé, že zlato mu neunikne.

Lesser vo svojich 26 rokoch v seriáli SP nikdy nevyhral, jeho doterajšie maximum bolo striebro vo vytrvalostných pretekoch na ZOH v Soči.

Jediný Slovák na štarte Matej Kazár (strelecká bilancia 0-1-5-1) šiel zo šprintu do stíhačky z 33. miesta so stratou 1:33 minúty. O lepší výsledok sa pripravil v tretej streľbe stojmo, keď netrafil ani jeden terč.

Skokanom dňa bol strieborný Šipulin, brat Anastasie Kuzminovej, k medaile sa prebojoval z 18. miesta po šprinte.

Dorinová Habertová má druhé zlato

Medzi ženami s prehľadom triumfovala Francúzka Marie Dorinová Habertová. V stíhacích pretekoch na 10 km vyhrala pred Nemkou Laurou Dahlmeierovou a Poľkou Weronikou Nowakowskou-Ziemniakovou. Slovenke Jane Gerekovej patrilo 14. miesto.

Dvadsaťosemročná Dorinová Habertová získala na MS už druhú zlatú medailu, a to si po vlaňajšom pôrode dopriala len polročnú pauzu.

Gerekovej vyšla úvodná streľba, po ktorej sa posunula na skvelé 5. miesto, v ďalších troch položkách však zakaždým minula jeden terč a klesla na konečnú 14. priečku.

"Janka podala solídny výkon, ale zamrzela trochu stojka. Keby všetky terče trafila, opäť by to bol útok do prvej desiatky. Nie sme nespokojní, ale podľa mňa máme aj naviac," komentoval tréner Pavel Kobela.

Výsledky

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Erik Lesser (Nem.) 30:47,9 (0 tr. okr.), 2. Anton Šipulin (Rus.) +17,0 (1), 3. Tarjei Boe (Nór.) 18,7 (1), 4. Michal Šlesingr (ČR) 20,4 (1), 5. Ole Einar Björndalen (Nór.) 43,9 (2), 6. Vladimir Iliev (Bul.) 45,9 (2), 7. Martin Fourcade (Fr.) 1:02,0 (3), 8. Jakov Fak (Slovin.) 1:04,5 (3), 9. Ondřej Moravec (ČR) 1:06,7 2), 10. Simon Fourcade (1:08,6 (3), ...42. Matej Kazár (SR) 3:44,5 (7)

Poradie vo Svetovom pohári (po 20 z 25 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 842 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 761, 3. Jakov Fak (Slovin.) 709, 4. Simon Schempp (Nem.) 699, 5. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 622, 6. Jevgenij Garaničev (Rus.) 562, ... 51. Matej Kazár 81, 72. Martin Otčenáš 21, 86. Miroslav Matiaško 2, 87. Tomáš Hasilla (všetci SR) 2

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 30:07,7 (3 tr. okr.), 2. Laura Dahlmeierová (Nem.) +15,3 (2), 3. Weronika Nowakowská-Ziemniaková (Poľ.) 31,6 (3), 4. Jekaterina Šumilovová (Rus.) 48,7 (0), 5. Gabriela Soukalová (ČR) 58,0 (1), 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) 1:00,0 (2), 7. Darja Domračevová (Biel.) 1:04,5 2), 8. Krystyna Guziková (Poľ.) 1:12,2 (2), 9. Dorothea Wiererová (Tal.) 1:16,1 (1), 10. Oľga Abramovová (Ukr.) 1?26,5 (2), ...14. Jana Gereková 1:35,9 (3), 43. Martina Chrapánová 5:03,9 (3), 49. Terézia Poliaková (všetky SR) 6:05,7 (5)

Poradie vo Svetovom pohári (po 20 z 25 plánovaných pretekov): 1. Daria Domračevová (Biel.) 889 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 862, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 680, 17. Janka Gereková 377, 70. Paulína Fialková 22, 77. Terézia Poliaková 13, 87. Martina Chrapánová (všetky SR) 3

Domov»Zimné športy»Gereková bola v stíhačke štrnásta, Kazár v stojke minul všetky terče