Úspešnú kariéru začal na Slovensku. Slalomový šampión Matt končí

Mario Matt bol veľkou postavou Svetového pohára.
Mario Matt bol veľkou postavou Svetového pohára. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. mar 2015 o 13:14

Rakúšan získal dva tituly z majstrovstiev sveta, jeden z olympijských hier. Vo Svetovom pohári vyhral štrnásť slalomových pretekov a jednu kombináciu.

VIEDEŇ. Rakúsky lyžiar Mario Matt ukončil vo štvrtok svoju skvelú kariéru. Informovala o tom domáca tlačová agentúra APA.

Matt bol takmer číry slalomár. Vo svojej obľúbenej disciplíne sa nezmazateľne zapísal do histórie zjazdárskeho športu. Má dva tituly z MS, jeden zo ZOH. Vo Svetovom pohári vyhral 14 slalomových pretekov a jednu kombináciu.

Dnes 35-ročný športovec má na konte aj zlato zo súťaže družstiev na MS. A zbierku cenných kovov zo svetových šampionátov si doplnil striebrom v kombinácii a bronzom v slalome.

"Počas tejto sezóny som pochopil, že zjazdové lyžovanie už nie je najdôležitejšou vecou v mojom živote," uviedol Matt. Počas tréningu v Aspene pred februárovými MS si poranil členok.

Na OH v Soči získal Mário Matt zlatú medailu v slalome.

Tretie miesto na Slovensku

Kariéra Maria Matta bola pretkaná úspechmi v nečakaných obdobiach. Pred pätnástimi rokmi v slovenskom zimnom stredisku Plejsy-Krompachy skončil tretí v slalome Európskeho pohára - bol to jeho dovtedy najlepší výsledok sezóny.

Pre TASR vtedy vyhlásil, že jeho cieľom je do konca zimy preniknúť do popredia Svetového pohára a v ďalšej sa úspechmi etablovať v elite.

O dva týždne neskôr vyhral klasický slalom SP v renomovanom Kitzbüheli. Slávil ho pri svojom prvom štarte na Ganslernhangu s vysokým štartovým číslo 47.

O ďalší mesiac triumfoval aj v Schladmingu - na mimoriadne strmom svahu Planai. Na trati, ktorú lyžiarsky národ Rakúska uctieva azda najviac zo všetkých slalomoviek.

Mario Matt sa teší zo zisku zlatej olympijskej medaily v Soči. FOTO - TASR/AP.

Nepekný štýl

V nasledujúcej sezóne sa Matt stal majstrom sveta. Na domácich svahoch v St. Antone získal aj striebro v kombinácii. Ďalší titul svetového šampióna pridal v roku 2007. A vlani sa stal aj olympijským víťazom.

Rakúsky pretekár fascinoval i Slováka Adama Žampu. TASR po svojom doteraz najväčšom úspechu (6. miesto v olympijskom slalome) prezradil, že najmä jeho rozvahou.

"V živote by som o ňom nepovedal, že bude tak dlho takýmto štýlom jazdiť vpredu. Ten štýl je nepekný, mne sa na oko nepáči. Ale myslím si, že to je v jeho hlave. Je to o psychike," hovoril.

Nie vždy však bola Mattova psychika v poriadku. Po dvoch úspešných sezónach sa od neho začalo odvracať šťastie. V roku 2002 si komplikovane zranil rameno, ktoré ho odstavilo z dobre rozbehnutej kariéry.

Pri svojom majstrovskom titule v Aare 2007 fantasticky dominoval už v prvom kole.