Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Tenis: Ivaniševič po štvrtý raz vo finále Wimbledonu

Londýn 8. júla (TASR) - Chorvátsky tenista Goran Ivaniševič sa po štvrtý raz v kariére prebojoval do finále grandslamového turnaja na dvorcoch All England Clubu vo Wimbledone, keď v semifinálovom stretnutí zdolal po päťsetovom boji turnajovú šestku a miláčika domáceho publika Brita Tima Henmana 7:5, 6:7 (6), 0:6, 7:6 (5), 6:3. Ivaniševič v stretnutí zaznamenal úctyhodných 36 es, celkovo ich má v tomto ročníku na svojom konte už 186 a ak sa mu takto bude dariť aj vo finále, stane sa prvým hráčom v histórii, ktorý bude atakovať magickú hranicu 200 es. Ivaniševič sa stal prvým tenistom vo wimbledonskej histórii, ktorý postúpil do finále ako držiteľ voľnej karty. V súboji o wimledonský titul sa v pondelok stretne s minuloročným finalistom Austrálčanom Patrickom Rafterom.

V prvom sete semifinálového duelu si Ivaniševič za stavu 6:5 vypracoval pri Henmanovom podaní dva brejkbaly zásluhou vynikajúceho forhendového drajvu a krížneho obhodenia a hneď prvý z nich premenil. V druhom dejstve si obaja súperi držali svoj servis a set tak napokon dospel do tajbrekového rozuzlenia, v ktorom triumfoval britský tenista a vyrovnal stav setov na 1:1.

V treťom sete Chorvát psychicky úplne odišiel, prestala mu vychádzať jeho najväčšia zbraň - podanie. Henmanovi naopak vychádzali returny i hra na sieti a v treťom sete uštedril Ivaniševičvi nepopulárneho "kanára". Chorvátovi očividne prospelo že za stavu 1:2 vo štvrtom sete museli stretnutie prerušiť pre dážď. V sobotňajšej dohrávke nastúpil na kurt očividne koncentrovaný, dokázal si udržať svoj servis a set tak opäť dospel do tajbrejku, v ktorom mal tentoraz navrch Ivaniševič a vynútil si tak rozhodujúce piate dejstvo.

Za stavu 3:2 pre Chorváta museli zápas opäť prerušiť a dohrávalo sa až v nedeľu. Ivaniševič dokázal v siedmej hre pri vlastnom podaní otočiť nepriaznivý stav 0:30, ujal sa vedenia 4:3 a hneď v nasledujúcej hre sa mu podaril rozhodujúci brejk, keď sa prezentoval niekoľkými výbornými returnami. Šancu na finále si už nenechal ujsť a zaknihoval tak vôbec prvé víťazstvo nad Henmanom v piatom vzájomnom zápase. Turnajová šestka tak dosnívala sen stať sa prvým britským víťazom dvojhry mužov od roku 1936.