Fourcade má ďalší glóbus, biatlonu vládne štvrtý rok v rade

Malý glóbus v stíhacích pretekoch žien získala Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Slovenkám sa nedarilo, Gereková skončila až na 41. mieste.

Francúz Martin Fourcade ovládol celkové hodnotenie SP už štvrtýkrát za sebou, čo sa nikomu predtým nepodarilo.(Zdroj: SITA/AP)

CHANTY-MANSIJSK. Kanaďan Nathan Smith vyhral záverečné stíhacie preteky mužov v biatlonovej sezóne Svetového pohára.

V ruskom Chanty-Mansijsku mal na 12,5 km trati v cieli mal náskok 24 sekúnd pred Benediktom Dollom z Nemecka, domáci Anton Šipulin zaostal na 3. priečke o 35,7 s.

Líder celkového poradia SP Martin Fourcade skončil štvrtý (+40,3) a v predstihu si zaistil obhajobu veľkého glóbusu za triumf v konečnej klasifikácii. Zároveň získal aj malý glóbus v tejto disciplíne.

Fourcade ovládol celkové hodnotenie seriálu SP už štvrtýkrát za sebou, čo sa nikomu predtým nepodarilo.

V 56-člennom štartovom poli bol jediný slovenský zástupca. Matej Kazár na strelnici šesťkrát zaváhal (1+1+2+2) a s mankom 4:09,3 min dobehol na 45. mieste.

Ženský glóbus má Mäkäräinenová

V stíhacích pretekoch žien na 10 km zvíťazila Bieloruska Darja Domračevová pred Nemkami Laurou Dahlmeierovou a Franziskou Preussovou. Fínka Kaisa Mäkäräinenová sa vďaka štvrtému miestu stala tak ako vlani držiteľkou malého glóbusu za túto disciplínu s náskokom jediného bodu pred Domračevovou.

Dvom slovenským biatlonistkám sa nedarilo, Jana Gereková skončila na 41. mieste a 44. Terézia Poliaková o tri priečky za ňou.

Gereková pohorela v prvej streľbe stojmo, trafila len prvý terč a pobrala sa až na štyri trestné okruhy. Dovtedy mierila presne, figurovala na 21. mieste, no nasledoval zosun až na 37. miesto.

Výsledky

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Nathan Smith (Kan.) 32:04,9 min (1 trestný okruh), 2. Benedikt Doll (Nem.) +24,0 (2), 3. Anton Šipulin (Rus.) +35,7 (4), 4. Martin Fourcade (Fr.) +40,3 (4), 5. Daniel Böhm +49,2 (2), 6. Arnd Peiffer (obaja Nem.) +58,1 (3), ... 45. Matej Kazár (SR) +4:09,3 (6)

Poradie vo Svetovom pohári (po 24 z 25 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 1036 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 924, 3. Jakov Fak (Slovin.) 840, 4. Simon Schempp (Nem.) 792, 5. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 696, 6. Ondřej Moravec 635, 7. Michal Šlesingr (obaja ČR) 614, 8. Jevgenij Garaničev (Rus.) 611, ... 54. Matej Kazár 94, 75. Martin Otčenáš 21, 89. Miroslav Matiaško 2, 91. Tomáš Hasilla (všetci SR) 2

Konečné poradie v hodnotení stíhacích pretekov (po 7 pretekoch): 1. Martin Fourcade (Fr.) 335 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 305, 3. Jakov Fak (Slovin.) 282, 4. Simon Schempp 228, 5. Erik Lesser (obaja Nem.) 207, 6. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 199, ... 57. Matej Kazár 26, 73. Martin Otčenáš (obaja SR) 1.

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Darja Domračevová (Biel.) 28:14,4 (1 tr. okr.), 2. Laura Dahlmeierová +15,7 (0(, 3. Franziska Preussová (obe Nem.) 15,9 (0), 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 1:01,8 (3), 5. Veronika Vítková (ČR) 1:16,3 (3), 6. Valj Semerenková 1:24,8 (1), 41. Jana Gereková 5:03,5 (6), 44. Terézia Poliaková (obe SR) 5:31,8 (4)

Priebežné hodnotenie SP (24 z 25 pretekov): 1. Domračevová 1065, 2. Mäkäräinenová 1033, 3. Semerenková 836, 4. Vítková 793, 5. Hildebrandová 740, 6. Wiererová 720, ...19. Gereková 416, 74. P. Fialková 22, 77. Poliaková 17, 90. Chrapánová 3

Konečné poradie v stíhacích pretekoch (7 zo 7): 1. Mäkäräinenová 348, 2. Domračevová 347, 3. Semerenková 255, ...18. Gereková 130, 61. Poliaková 13, 73. P. Fialková 7