Miláno - San Remo vyhral Degenkolb, Sagan skončil štvrtý

Slovenský cyklista sa pohyboval v popredí štartového poľa. V záverečnom šprinte na najlepších nestačil. Na Miláno - San Remo vybojoval už tretie umiestnenie v najlepšej päťke.

(Zdroj: Twitter)

SAN REMO, BRATISLAVA. Dva kilometre pred cieľom bol zrazu prvý. Tam, kde nechcel. Neisto sa obzeral a čakal na súperov. Potom Peter Sagan nezachytil v skupine favoritov dobrú pozíciu a v šprinte jednej z najslávnejších klasík neuspel.

K triumfu na Miláno – San Remo mu chýbal ani nie jeden meter. Po tristokilometrovej trase. Keby nemusel šprintovať zo zadných pozícii, mohol útočiť na víťazstvo.

Prvý raz v kariére sa v San Reme tešil z triumfu Nemec John Degenkolb. Pre 26-­ročného Nemca je to najväčší úspech v kariére.

„Päť rokov som sníval o tomto víťazstve. Je to fantastické,“ tešil sa.

„Najskôr som si myslel, že Kristoffa už nepredbehnem, no začal šprintovať priskoro. Mal som šťastie, že neudržal rýchlosť.“

Živil sa ako policajt

Nemec patrí medzi mladú silnú generáciu nemeckých šprintérov. Vyhral už etapy na Vuelte a Giro d'Italia. Nie je však klasickým šprintérom, skôr má danosti na rovinatejšie klasiky. Vlani napríklad skončil senzačne druhý na Paríž – Roubaix.

„Nikdy nebudem taký rýchly ako Kittel či Cavendish. Môj potenciál je v klasikách, keďže zvládnem aj dlhé a náročné preteky,“ hovoril pre Deutche Welle.

Cyklistike sa venoval odmalička, no nedarilo sa mu dostať medzi profesionálov. Po skončení školy nastúpil k polícii. Svojho sna sa nevzdal, trénoval medzi zmenami.

Ako amatér skončil v roku 2010 druhý na majstrovstvách sveta do 23 rokov. Odvtedy sa stále zlepšuje.

Dážď a pády

Cyklistov v nedeľu od štartu bičoval dážď a ich sily skúšalo chladné počasie. Dážď ustal až na konci tristokilometrových pretekov.

Na mokrých cestách sa viacerí nevyhli pádom. Na zemi skončili aj víťaz spred dvoch rokov Gerald Ciolek, Čech Zdeněk Štybar, majster sveta Michal Kwiatkowski a bývalý šampión Philippe Gilbert.

Sagan jazdil veľmi rozumne a nepúšťal sa do únikov. Neplytval silami. V poslednom stúpaní pred cieľom sa dostal na čelo hlavnej skupiny a výborne zvládol aj technický zjazd.

O dobrú pozíciu prišiel dva kilometre pred cieľom. Následne v šprinte musel útočiť zo zadných pozícií. Od tretieho Matthewsa ho delili centimetre.

"Boli to náročné preteky, najmä kvôli dažďu. V porovnaní s minulým rokom to však bolo o niečo lepšie, najmä v závere už bolo suchšie a vyšlo aj slnko," cituje Sagana oficiálny web Tinkoff-Saxo.

"Chcem sa ešte raz poďakovať tímovým kolegom. Po celý čas odvádzali dobrú robotu. Teraz sa už sústredím na ďalšie klasiky. Cítim sa dobre a som vo forme. Uvidíme, čo prinesú nasledujúce preteky."

V najbližšom čase čaká Sagana príprava na flámske klasiky. Budúci víkend by mal štartovať na E3 Harelbeke, kde obhajuje víťazstvo.

Záverečný šprint.

Miláno - San Remo (293 km):

1. John Degenkolb (Nem./Giant) 6:46:16 h

2. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša)

3. Michael Matthews (Aust./Orica)

4. Peter SAGAN (SR/Tinkoff - Saxo)

5. Niccolo Bonifazio (Tal./Lampre)

6. Nacer Bouhanni (Fr./Cofidis)

7. Fabian Cancellara (Švaj./Trek)

8. Davide Cimolai (Tal./Lampre)

9. Tony Gallopin (Fr./Lotto)

10. Edvald Boasson Hagen (Nór./MTN)

Online prenos

Peter Sagan dosiahol na Miláno - San Remo svoje tretie umiestnenie v najlepšej päťke. Po druhom mieste z roku 2013 a štvrtom z roku 2012 obsadil opäť pozíciu tesne za stupňami víťazov.

Cieľ - Preteky Miláno - San Remo v záverečnom šprinte vyhráva Nemec John Degenkolb. Druhé miesto obsadil obhajca vlaňajšieho prvenstva Alexander Kristoff, tretí končí Michael Matthews. Peter Sagan došprintoval na štvrtej pozícii.

1 km do cieľa - Blíži sa záver. Vpredu je väčšina favoritov. Aj obhajca triumfu Kristoff.

3,9 km do cieľa - Tempo v zjazde určuje Greg van Avermaet. V popredí je však aj Peter Sagan! Nebezpečný môže byť aj Michael Matthews.

8 km do cieľa - Hlavná skupina dostihuje dvojicu v úniku, strata je už len dvanásť sekúnd. V hlavnom balíku je Peter Sagan, Mark Cavendish, Guardini, Boasson Hagen, na jeho konci sa drží Greipel.

14 km do cieľa - Na Cipresse sa dialo očakávané - viacerí kvalitní šprintéri mali problémy a ocitli sa na konci pelotónu. Trápili sa Cavendish, Bouhanni či obhajca vlaňajšieho triumfu Kristoff. Podarí sa im vrátiť do boja o víťazstvo? V úniku je teraz dvojica Thomas a Oss. A zvyšuje svoj náskok na tridsať sekúnd.

Ešte 35 kilometrov pred cieľom došlo k ďalšiemu nepríjemnému pádu za trojicou unikajúcich jazdcov tímu Sky. S krvavou tvárou odstupuje aj jeden z kolegov Petra Sagana - Christopher Juul-Jensen.

23 km do cieľa - Bono to skúša sám. Zrýchlil a osamostatnil sa na čele. Pred prenasledovateľmi má náskok osemnásť sekúnd. Blíži sa však na prvé z dvoch krátkych záverečných stúpaní - Cipressa. Pelotón zaostáva iba o 24 sekúnd. Je veľká pravdepodobnosť, že štartové pole pôjde čoskoro spolu.

33 km do cieľa - Z pelotónu zaútočilo trio z tímu Sky Thomas, Swift a Rowe. Pred hlavným balíkom si vytvorilo približne desaťsekundový náskok. Vpredu z jedenásťčlennej skupiny zostala už len štvorica Pauwels, Berard, Pirazzi a Bono.

44 km do cieľa - Pelotón začína čoraz viac stíhať jazdcov v úniku. Strata na vedúcu skupinu je zatiaľ najnižšia, aká dnes bola - už len 1:45 min. Peter Sagan si kontroluje pozíciu v hlavnom balíku.

V pelotóne došlo k pádu, na zemi sa ocitlo niekoľko jazdcov. Medzi nimi sú aj dvaja z Kaťuše, z toho jeden je Jacopo Guarnieri, hlavný pomocník Alexandra Kristoffa. Veľmi rýchlo sa však vrátil naspäť na bicykel a jeho strata by nemala byť príliš veľká.

50 km do cieľa - Päťdesiat kilometrov pred cieľom začína v pelotóne ťahať aj tím Sky. Jeden z jeho členov Ben Swift obhajuje tretie miesto z vlaňajška. Zlepšilo sa aj počasie. Už neprší a cesta začína osychať.

Do cieľa pretekov Miláno - San Remo ostáva ešte približne hodina a pol, ale v cieľovom priestore sa už zhromažďuje veľké množstvo ľudí. Fanúšikovia i bežní návštevníci netrpezlivo očakávajú jeden z prvých cyklistických vrcholov jarnej sezóny.

Pelotón začal výrazne zaberať a strata na vedúcu skupinu sa prudko znižuje. Šesťdesiatpäť kilometrov pred cieľom nie je už ani trojminútová - 2:50 min.

Osemdesiatpäť kilometrov pred koncom sa odstup pelotónu od vedúcej skupiny neznižuje, skôr naopak - opäť presiahol päť minút.

Hoci počasie ani dnes nie je najlepšie, situácia z roku 2013 sa nezopakovala. Vtedy preteky pre sneženie zastavili a cyklistov previezli autobusmi o 46 kilometrov ďalej, odkiaľ súťaž pokračovala. Peter Sagan napokon vo finiši vybojoval svoj najlepší výsledok na klasikách - druhé miesto.

Do cieľa zostáva 92 kilometrov. Náskok úniku od pelotónu sa mení. Najskôr vedúca jedenástka opäť odskočila na rozdiel piatich minút, aktuálne je však o čosi nižší - 4:45 min. Tempo v čele pelotónu určuje tím Tinkoff-Saxo. Jeho líder Peter Sagan bude v závere patriť medzi favoritov. Vyhovovať by mu mohlo aj nie príliš dobré počasie - Žilinčan sa nebojí riskovať. Dokázal to nedávno na Tirreno-Adriatico, kde v podobných poveternostných podmienkach vybojoval svoj prvý triumf v tomto roku.

Cyklisti momentálne prechádzajú okolo mora. Majú za sebou 174 kilometrov. Počasie sa nijako nezlepšilo, stále prší. Priemerná rýchlosť po štyroch hodinách je 42 km/h. A strata pelotónu na únik sa stále znižuje - momentálne sa pohybuje na úrovni 4:15 min.

Jazdci dnes idú v poradí 106. ročník pretekov Miláno - San Remo. Ako sme spomínali, prvá edícia sa uskutočnila už v roku 1907. V rokoch 1916, 1944 a 1945 sa preteky pre vojnu nekonali. Pozrite si, ako to na trati vyzeralo v roku 1922 - pred 93 rokmi.

Cyklisti majú za sebou už viac ako polovicu pretekov. Aktuálne sa nachádzajú na 159. kilometri. Priemerná rýchlosť v úvodných troch hodinách bola 43 kilometrov za hodinu. Pri takomto tempe by mali prví pretekári prísť do cieľa okolo 17. hodiny.

Jazdci sa nachádzajú v zjazde z Passo del Turchino, ktorého vrchol sa nachádzal na 143. kilometri. Na čele pelotónu najviac pracujú tímy Kaťuša a Trek Factory Racing. Náskok vedúcej skupiny skresali na päť minút.

Cyklisti prešli už viac ako sto kilometrov. Náskok vedúcej skupiny je ustálený, pohybuje sa na hranici siedmich minút. Na 124. kilometri dosahoval 6:45 min.

Niektoré zaujímavé štatistiky z tohtoročného Miláno San Remo prináša server ProCyclingStats.com.

Medzi najväčších favoritov na víťazstvo by mohol patriť aj jeden z najlepších šprintérov sveta Mark Cavendish - ak sa dokáže udržať v čele v záverečných stúpaniach. Z nedávneho pobytu v Juhoafrickej republike sa však nevrátil zdravotne v poriadku. "Necítim sa na sto percent. Môj stav sa zlepšuje, ale stále to nie je úplne dobré," povedal.

"Sagan je skvelý jazdec. Prestaňte hovoriť, že sme nepriatelia a že nemôžeme jeden druhého vystáť. Sme súperi - a to je rozdiel," povedal pred pretekmi o slovenskom cyklistovi podľa Cycling News Fabian Cancellara.

Cyklisti šliapu do pedálov už viac ako dve hodiny. V celkovom poradí sa nič významné nemení. V čele je stále skupina jedenástich pretekárov. Pelotón po 85 kilometroch zaostáva o približne sedem minút.

Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi by dnes mohol vyhovovať technický zjazd tesne pred cieľom. "Uvidíme, čo sa stane v pretekoch. Záver po zjazde z Poggia je kratší o jeden kilometer. Myslím si, že všetko bude závisieť od toho, čo sa udeje v stúpaní na Poggio," povedal Slovák pred pretekmi.

Pelotón stupňuje svoje tempo. Na 63. kilometri znížil stratu na jedenásťčlennú skupinu v úniku na menej ako osem minút. O tempo sa starajú najmä tímy Tinkoff-Saxo, Kaťuša a Trek Factory Racing.

Jazdci majú za sebou 53 kilometrov. Blížia sa k mestu Voghera. Diváci aj napriek nepriaznivému počasiu stoja pri trati a netrpezlivo očakávajú príjazd cyklistov.

Cyklisti sú na trati už jednu hodinu. V Taliansku stále prší, teplota dosahuje desať stupňov.

Pelotón sa zatiaľ príliš dopredu neženie a ide si svojim tempom. Vedúca skupina má náskok vyšší ako desať minút.

V úniku je jedenásťčlenná skupina pretekárov. Vybudovala si už viac ako trojminútový náskok pred pelotónom.

Pripomeňme si, že slávna klasika Miláno - San Remo sa prvýkrát uskutočnila v roku 1907. Vyhral ju Francúz Lucien Petit-Breson. Doteraz najviac víťazstiev získali Taliani - 52. Belgičania triumfovali osemnásťkrát, Francúzi dvanásťkrát. Rekordmanom je Belgičan Eddy Merckx so siedmimi prvenstvami, Constante Girardengo ich má šesť.

Cyklisti sú už na trati. A toto ich čaká v samom závere pretekov - po viac ako 280 kilometroch v nohách budú stúpať na Poggio a následne v zjazde klesať až do cieľa. Práve tam sa môže rozhodnúť o víťazovi.

Všetko je pripravené, aby mohla prvá z piatich najslávnejších klasík odštartovať. V Miláne je okrem zlého počasia aj pomerne chladno - osem stupňov. Niektorí cyklisti sú oblečení v bundách.

Aj v tíme Tinkoff-Saxo, za ktorý preteká slovenský cyklista Peter Sagan, sa pripravujú na daždivé počasie.

V Miláne panuje hodinu pred štartom slávnej klasiky veľmi sychravé počasie. Je zamračené a prší. Preteky štartujú o 10.10 h.

Pred pretekmi

BRATISLAVA. Takmer tristo kilometrov počas jedného dňa. Cyklisti dnes idú prvú z pätice najslávnejších klasík: Miláno – San Remo (od 14.30 h vysiela Eurosport). Nikde inde ich nečaká dlhšia trasa.

Podľa odborníkov svedčí najmä šprintérom. Trať je prakticky rovinatá. Až tesne pred cieľom sú dve krátke stúpania – Cipressa a Poggio.

Nemajú výšku ani dvestopäťdesiat metrov, ale práve na nich sa často rozhoduje o víťazovi.

milano_san_remo_-sport-tv.org-.jpg

Profil trate Miláno - San Remo 2015. FOTO - sport-tv.org.

poggio_cipressa_-www.cyclingnews.com-.jpg

Profil stúpaní Poggio a Cipressa. FOTO - cyclingnews.com.

„Toto ani náhodou nie je klasika šprintérov. Aj keď prichádza do cieľa skupina, ktorá bojuje o víťazstvo. Na tieto preteky musíte absolútne zmeniť tréning, aby ste mali šancu uspieť,“ vraví Mark Cavendish. Vlani vo finiši neuspel.

Významnú úlohu zohráva dĺžka pretekov. A únava. „Základom je šetrenie energie,“ prízvukuje Fabian Cancellara. Miláno – San Remo vyhral v roku 2008.

V posledných rokoch patrí pravidelne medzi favoritov Slovák Peter Sagan. Práve v Taliansku bol spomedzi piatich klasík najbližšie k víťazstvu. V roku 2012 skončil štvrtý, o rok neskôr dokonca druhý. Vtedy vo finiši len veľmi tesne prehral s Geraldom Ciolekom.

Záver pretekov Miláno - San Remo 2013, na ktorých Peter Sagan skončil druhý.

Záver pretekov Miláno – San Remo 2012, na ktorých Peter Sagan finišoval štvrtý.

„Cieľom je víťazstvo. V cyklistike však nemožno dopredu predpovedať, že to tak aj bude. Toto sú výnimočné preteky a ja na štarte budem mať veľké ambície,“ povedal Sagan pre oficiálny server Tinkoff-Saxo.

Najväčším favoritom na triumf je Nór Alexander Kristoff. Od začiatku roka má vynikajúcu formu. Dosiahol už päť víťazstiev.

Na Miláno - San Remo obhajuje vlaňajšie prvenstvo.

Záver pretekov Miláno - San Remo 2014, ktoré vyhral Alexander Kristoff.

Okrem nórskeho cyklistu majú šancu aj Belgičan van Avermaet, Nemec Degenkolb, Švajčiar Cancellara či Austrálčan Matthews.

Podľa Cycling News TV si treba všímať tiež Philippa Gilberta, Zdeňka Štybara, Tonyho Gallopina alebo Andrého Greipela.

Desať pretekárov podľa Cycling News TV, ktorých si treba tento rok všímať.

Iba zriedkakedy sa však stane, že na Miláno – San Remo zvíťazí favorit. „Posledné tri roky tu nik z favoritov nevyhral,“ povedal Sagan pre velonews.

„Sú to výnimočné a veľmi ťažko predvídateľné preteky práve pre tú dĺžku.“

Slovenskému cyklistovi môže pasovať záver s krátkymi kopcami a technickým zjazdom. V zjazde patrí medzi najlepších na svete.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 645
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 179
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 376
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 687
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 035
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 960
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 689
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 520
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 249
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 246

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

Neprehliadnite tiež

Šatan a Ramsay už myslia na olympiádu, šancu má možno až sto hráčov

Hráčov budeme hodnotiť iba podľa kvality, sľubuje generálny manažér.

Juniorským majstrom sveta je Johansen, Štoček skončil tesne za elitnou dvadsiatkou

Slovák dosiahol rovnaký čas ako strieborný a bronzový medailista.

Rozhovor týždenníka MY

Peter Bondra: Celý môj život je spojený len s hokejom

Hviezdny hokejista za veľa vďačí trénerom zo začiatku kariéry.