Slováci zdolali Luxembursko 3:0, Pekarík dal prvý gól od roku 2010

Peter Pekarík oslavuje gól do siete Luxemburska.
Peter Pekarík oslavuje gól do siete Luxemburska. (Autor: Tibor Somogyi - SME)
Pavol Spál|27. mar 2015 o 20:15

Päť zápasov, päť výhier a potvrdené prvé miesto. Senzačný štart Slovákov v kvalifikácii o postup na európsky šampionát vo Francúzsku pokračuje aj v roku 2015.

Kvalifikácia o postup na ME 2016 - skupina C:

Slovensko - Luxembursko 3:0 (3:0)

Góly: 10. Adam Nemec, 21. Vladimír Weiss ml., 40. Peter Pekarík

Rozhodcovia: Stephan Studer - Sandro Pozzi, Jean Yves Wicht (všetci Švajčiarsko). ŽK: Pekarík, Škrtel - Deville, Holter, Mutsch, 9524 divákov.

Slovensko: Matúš Kozáčik - Peter Pekarík, Martin Škrtel (C), Ján Ďurica, Tomáš Hubočan - Viktor Pečovský, Juraj Kucka (59. Patrik Hrošovský) - Vladimír Weiss ml. (71. Róbert Mak), Marek Hamšík, Miroslav Stoch (80. Stanislav Šesták) - Adam Nemec

Luxembursko: Jonathan Joubert - Laurent Jans, Tom Schnell, Maxime Chanot, Mario Mutsch (C) - Lars Gerson, Chris Phillips - Stefano Bensi (78. Tom Laterza), Dwayn Holter (51. Daniel Da Mota), Maurcine Deville (64. Ben Payal) - Aurélien Joachim

BRATISLAVA. Vypredaná žilinská aréna, mexické vlny, fanúšikovia väčšinu zápasu skákali a vášnivo povzbudzovali. Futbalová eufória na Slovensku pokračuje.

Slováci pokorili v kvalifikácii o postup na európsky šampionát aj piateho súpera za sebou. V Žiline zdolali Luxembursko 3:0.

Päť zápasov, päť výhier, skóre 11:2, pätnásť bodov. Potvrdené prvé miesto v skupine pred úradujúcimi majstrami Európy zo Španielska. Senzačný štart Slovákov v kvalifikácii o postup na európsky šampionát pokračuje aj v roku 2015.

Futbalisti sa opäť výraznejšie priblížili k postupu do Francúzska 2016. Toto by už nemali premárniť.

((foto))

Stavil na osvedčené esá

Slováci pôsobili sebavedome, hýrili pohybom, bez stresu. Výborná chémia, rozumná taktika, slušná organizácia a dobrá efektivita. A k tomu súdržná partia.

Slováci sa v poslednom období zvykli so slabšími súpermi trápiť, tentokrát zvládli zápas bez väčších problémov. Aj keď v druhom polčase trošku poľavili.

Brankár Matúš Kozáčik nemal veľa práce, súper ho takmer nepreveril.

Tréner Ján Kozák stavil na osvedčené esá, postavil rovnakú základnú zostavu ako v predchádzajúcom súboji v Macedónsku.

Slovákom sa podaril plán streliť rýchly gól – už v desiatej minúte. Dal ho hrotový útočník Adam Nemec, ktorý sa najlepšie zorientoval v šestnástke.

Gólu predchádzala tvrdá strela Jána Ďuricu, ktorý trafil brvno a na odrazenú strelu reagoval práve Nemec.

Hráč New Yorku City strelil svoj tretí reprezentačný gól, druhý v tejto kvalifikácii.

Prvý gól od roku 2010

Druhý gól pridal v 21. minúte Vladimír Weiss, ktorý sa pekne uvoľnil medzi dvojicou hráčov súpera – ešte predtým ho ideálne našiel center Kucku.

Pred zápasom mal pritom Weiss zdravotné problémy so svalom a jeho štart bol dlho otázny. Slovenský krídelník bol veľmi aktívny, na defenzívu súpera platil svojou rýchlosťou a vedel sa presadiť v hre jeden na jedného. Súper ho často zastavil iba faulom.

Slováci podľa predpokladov mali proti tímu, ktorý je vo svetovom rebríčku na 136. mieste, prevahu, dominovali v držaní lopty.

Tretí gól pridal Peter Pekarík. Pravý obranca Slovákov to spravil brilantne a elegantne. Pohral sa s obrancami súpera, vymenil si loptu s Hubočanom a brankárovi nedal šancu. Bola to najkrajšia akcia zápasu.

Pekarík nie je pritom strelec. Na gól čakal od októbra 2010. Vtedy sa presadil v nemeckom pohári proti tímu z piatej ligy.

Zápas nedohral pre zranenie stredopoliar Juraj Kucka, ktorého vyniesli na nosidlách. Nahradil ho Hrošovský.

Hlasy:

Ján Kozák, tréner SR: "Bol to náš prvý zápas v tomto roku a teší ma, že sme v ňom podali veľmi dobrý výkon. Dosiahli sme víťazstvo rozdielom triedy, prišlo veľa ludí, za čo im ďakujem. Prvý polčas bol z našej strany maximálne koncentrovaný, hrali sme to, čo sme chceli, dali sme pekné góly. V druhom polčase som čakal, že pridáme ešte nejaký gól, ale nevadí. Luxemburčania už nie sú ľahkým súperom. Ich tréner pracuje s mužstvom šesť rokov, vidno, že hrajú organizovaný futbal, veľa hráčov pôsobí v zahraničí. Mrzí ma žltá karta pre Škrtela a zranenie Ďura Kucku, ktorý má vykĺbený prst. Je to neuveriteľné, že máme na konte 15 bodov, no vo futbale sa to stáva. Hráči dozreli futbalovo aj ľudsky, tešia sa na každý zápas a zraz."

Peter Pekarík, obranca SR: "V šatni sme si povedali, že to bude veľmi ťažký zápas, no podarilo sa nám zlomiť defenzívu súpera dvomi rýchlymi gólmi. Víťazstvo je úplne zaslúžené. Veľmi sa teším, že som dal po dlhom čase v reprezentácii gól, navyše v Žiline, kde sa cítim ako doma. Diváci vytvorili fantastickú atmosféru."

Martin Škrtel, obranca a kapitán SR: "Vždy je dôležité streliť gól, súper potom musí otvoriť hru. Bolo výborné, že sme ho dali my. V prvom polčase sme skórovali dokonca trikrát. Najdôležitejšie sú tri body, a tie sme dosiahli. Sme spokojní. Boli sme pripravení na hru Luxemburska, ale potvrdilo sa, že v Európe už nie je slabý súper. Po prvom polčase za stavu 3:0 bolo rozhodnuté. Som rád, že sme neinkasovali a udržali si čisté konto. Takúto prvú polovicu kvalifikácie nikto nečakal, ideme ďalej. Keď budeme pokračovať v takýchto výkonoch, verím, že sa dočkáme nášho sna."

Adam Nemec, útočník SR, autor jedného gólu: "Zvládli sme ďalší kvalifikačný zápas a víťazstvo, ktoré sa bralo ako povinné. Nerodilo sa však ľahko. Dôležité bolo, že sme rýchlo strelili góly a rozhodli ešte v prvom polčase. Pred mojím gólom Jano (Ďurica, pozn.) trafil brvno, lopta sa odrazila a ja som to dokopol. Po zmene strán sa už prakticky len dohrávalo. Mohli sme pridať ešte nejaké góly, škoda, že sa nám to nepodarilo. Kvalifikácia je rozbehnutá excelentne, verím, že to už z rúk nepustíme. Nesmieme však nič podceniť, čakajú nás ešte náročné zápasy."

Luc Holtz, tréner Luxemburska: "Mali sme určité obavy. Slovensko na nás od začiatku vyvinulo tlak. Hrali sme dnes proti lepšiemu súperovi, naši hráči sa necítili na ihrisku komfortne. Slováci nás vysoko napádali, z čoho pramenili naše chyby."

Eufória na Slovensku pokračuje. FOTO - Tibor Somogyi/SME.

Online prenos

Koniec - Je koniec! Slováci zdolali Luxembursko 3:0 a v kvalifikačnej skupine C o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska si pripísali piate víťazstvo. A s plným počtom pätnásť bodov zostávajú na čele.

90. minúta - Zápas sa už len dohráva, na ihrisku sa nič zaujímavé nedeje. Diváci vstávajú a tlieskajú. Budú sa hrať ešte tri minúty a Slováci môžu znovu oslavovať.

80. minúta - Slováci vedú prakticky vo všetkých štatistických ukazovateľoch. Na strely na bránu 7-2, na strely mimo bránu 4-0. V štatistike kompletných prihrávok ich majú takmer dvakrát viac ako súper: 409 ku 208. Držanie lopty hovorí rovnako v prospech Slovákov: 60% oproti 40%.

67. minúta - Zápas Slovenska s Luxemburskom sleduje v Žiline oficiálne 9524 divákov.

59. minúta - Nepríjemný moment pre Juraja Kucku, ktorý opustil trávnik na nosidlách. Divákom však zakýval na znak toho, že to nie je nič vážne. Pokračovať v zápase však nebude, na jeho miesto prichádza Patrik Hrošovský.

55. minúta - Slováci hrajú s chuťou a bez väčších problémov kontrolujú priebeh duelu. Skóre mohol navyše zvýšiť Hamšík, ale zblízka minul pravú žrď Joubertovej brány.

48. minúta - Hneď v úvode polčasu šanca pre Kucku z priameho kopu. Z podobnej pozície, z akej sa presadil na jeseň proti Španielsku. Tentoraz múr súpera jeho tvrdú strelu zblokoval.

46. minúta - Začal sa druhý polčas. Obe mužstva doň vstúpili bez zmien.

I. polčas

45. minúta - Prvý polčas sa skončil. Slovensko vyhráva nad Luxemburskom po góloch Nemca, Weissa a Pekaríka 3:0.

40. minúta - Slováci hrajú s chuťou a výsledkom je tretí gól v luxemburskej sieti. Tomáš Hubočan prihral loptu na nohu Petrovi Pekaríkovi, ten si ju skvelo sklepol medzi dvoch obrancov, uvoľnil sa do voľného priestoru a popri Joubertovi zvyšuje na 3:0. Pre obrancu je to prvý gól v súťažnom stretnutí od 26. októbra 2010! Vtedy sa v drese Wolfsburgu presadil v nemeckom pohári proti Victorii Hamburg.

30. minúta - Je za nami úvodná polhodina dnešného stretnutia a Slováci splnili to, čo si želali - strelili rýchly gól. A hneď dva. Nad Luxemburskom vyhrávajú 2:0 a majú nakročené k piatemu víťazstvu v kvalifikácii.

21. minúta - Slovensko pridáva druhý gól! Vladimír Weiss sa dobre zorientoval v pokutovom území, po centri Kucku udržal loptu na kopačke, otočil sa okolo súperovho obrancu a obstrelil brankára Jouberta. Vyhrávame 2:0!

18. minúta - Hostia získali výhodu nebezpečnej štandardnej situácie. Centrovanú loptu na vzdialenejšiu žrď však bez problémov chytá Kozáčik.

10. minúta - Vyhrávame 1:0! Ján Ďurica svojou ľavačkou fantasticky zahral priamy kop z 25 metrov. Lopta síce skončila na brvne, ale v šestnástke sa k nej dostal Adam Nemec a strelou k pravej žrdi otvára skóre stretnutia.

5. minúta - Náznak prvej šance Slovákov. Hamšík dostal prihrávku do šestnástky, ale jeho prízemný center do päťky odkopol pred nabiehajúcim Nemcom jeden z hosťujúcich hráčov.

1. minúta - Zápas sa začal.

Pred zápasom - Odzneli hymny oboch mužstiev. Všetko je pripravené na začiatok dnešného stretnutia. Hoci je žilinský štadión oficiálne vypredaný, vidieť niekoľko voľných miest. Napriek tomu sa bude hrať vo vynikajúcej atmosfére.

FOTO TASR - Branislav Rako

Posted by Šport v RTVS on 27. marec 2015

Pred zápasom - Hoci sú Slováci vzhľadom na doterajší priebeh skupiny jasným favoritom, nemusia mať nič isté. Proti outsiderom už viackrát zaváhali. Aj proti svojmu dnešnému súperovi. V roku 2011 v Luxembursku senzačne prehrali 1:2.

Pred zápasom - Futbalisti Slovenska odohrali doteraz štyri kvalifikačné stretnutia. A všetky vyhrali. Postupne zdolali Ukrajinu, Španielsko, Bielorusko aj Macedónsko. V skupine C figurujú s plným počtom dvanásť bodov na čele tabuľky. Na druhom a treťom mieste sú Španieli a Ukrajinci zhodne s deviatimi bodmi. Nasledujú Macedónci (3), Bielorusi (1) a Luxemburčania (1).

Pred zápasom - Na slovenskú futbalovú reprezentáciu dnes čaká od 20.45 hod prvý zápas v roku 2015. Na štadióne Pod Dubňom v Žiline privítajú v rámci kvalifikačnej skupiny C o postup na majstrovstvá Európy 2016 vo Francúzsku najväčšieho outsidera - Luxembursko.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slováci zdolali Luxembursko 3:0, Pekarík dal prvý gól od roku 2010