Košice vyhrali až po nájazdoch, rozhodol Bicek

Košičania mali blízko k víťazstvu už v základnom hracom čase. Hostia však vyrovnali dvomi gólmi v závere. V predĺžení však víťazný nestrelili.

Takto včera Jakub Suja strelil úvodný gól stretnutia do siete Banskej Bystrice.(Zdroj: TASR)
Zájazd na zápas Mareka Hamšíka Neapol vs. Lazio >>

Tipsport extraliga - finále play off, druhý zápas:

HC Košice - HC '05 Banská Bystrica 4:3 po sam. nájazdoch (0:0, 3:1, 0:2 - 0:0, 1:0) - stav série 2:0

Góly: 24. Suja z tr. strieľania, 26. Jánošík, 30. Bartánus z tr. strieľania, rozh. nájazd Bicek - 37. Kudrna, 57. Hudec, 60. White.

HC Košice: Hylák - Jánošík, Štrbák, Philipp, Šeda, Cebák, Macejko - Spilar, Bartoš, Jenčík - Lapšanský, Hrnka, Sojčík - Bicek, Suja, Bartánus - Kutálek, Chovan, Bondra

HC´05 Banská Bystrica: Corbeil - Čížek, Rosandič, Gründling, Guimond, Biro, Kousalík - Hudec, Handzuš, White - Kudrna, Kytnár, Surový - Handlovský, Preisinger, Kafka - Kadura, Matoušek, Lamper

Ohlasy po zápase

Roman Šimíček, asistent trénera HC Košice: "Zo začiatku bolo stretnutie veľmi vyrovnané, najmä prvá tretina. Potom sa nám podarilo dať dva góly, bohužiaľ sme tri minúty pred koncom druhej tretiny dostali gól na 3:1 a potom sa podarilo pridať B. Bystrici druhý presný zásah pri hre bez brankára. Tento gól ich postavil na nohy, nás dal dole a vyrovnali na 3:3. Bol to ťažký zápas a sme veľmi radi, že sme ho zvládli v trestných strieľaniach. Klobúk dole pred výkonom všetkých hráčov a najmä Sašu Hyláka."

Jiří Bicek, autor rozhodujúceho presného zásahu: "Bystrica sem prišla hrať hokej a chcela vyhrať. Po včerajšom zápase sme čakali odlišný hokej. Každé mužstvo chce totiž na ľade súpera ukradnúť jeden duel. Dnes sme to mali dobre rozohrané, bolo to vyrovnanejšie stretnutie a súper si vytvoril viac šancí. Vyhrávali sme 3:1, škoda záveru, ale taký je hokej. Sme radi, že sme zvládli koniec."

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice: "Chcem pochváliť chalanov za to, že to bol náš výkon, náš hokej, ktorý nás zdobil v predchádzajúcich sériách. Od začiatku sme hrali to, čo sme mali. Samozrejme súper nám ušiel, no vrátili sme sa do zápasu veľkou bojovnosťou a kúskom šťastia. K ostatným veciam sa ešte dnes vyjadriť nemôžem."

Andrej Kudrna, autor gólu a asistencie B. Bystrice: "Pociťujeme sklamanie, v play off je jedno, či prehráte 0:5 alebo po nájazdoch. Prehra sa ráta a nás to mrzí. Máme pred sebou dva domáce zápasy, ktoré musíme zvládnuť."

Sumár

KOŠICE. Už v 2. minúte zasahoval po strele Kudrnu domáci brankár Hylák. O minútu neskôr prinútil Corbeila k zákroku Jenčík a ten istý hráč ho nechal vyniknúť aj v 6. minúte. Domáci pridali smerom dopredu, ale gólom sa neskončila v 8. minúte ani spolupráca Bartánusa so Sujom.

Hráči tretieho košického útoku si to zopakovali znova v 13. minúte, Bartánus našiel prihrávkou spoza bránky voľného Suju, bystrický brankár však kryl jeho projektil. Medzitým v 10. minúte preveril pozornosť košického brankára White.

Obrovskú šancu na otvorenie skóre mal v 15. minúte Kutálek, zoči-voči Corbeilovi nepochodil. Ešte v tej istej minúte Jenčík trafil pravú žŕdku banskobystrickej bránky. O minútu neskôr zakončoval bekhendom Lapšanský, no Corbeil si opäť pripísal úspešný zákrok.

V 24. minúte unikajúceho Suju zastavil nedovolene Kytnár, hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie a košický útočník si poradil s dovtedy nepriestrelným Corbeilom. Už o minútu neskôr tečoval nahodený puk Hudec, ale Hylák si dal pozor a o niekoľko sekúnd neskôr kryl i Kudrnovu strelu.

Druhý gól Košíc pridal v 27. minúte obranca Jánošík, ktorý si korčuľou spracoval puk po prihrávke Kutáleka, potiahol ho smerom k bránke a vymietol pravý horný roh. V polovici stretnutia si hostia vypracovali tlak.

Po rýchlom brejku Košíc však fauloval prenikajúceho Bartánusa Gründling a hlavný arbiter nariadil druhé trestné strieľanie v zápase. Košický útočník blafákom upravil už na 3:0.

V polovici duelu to vyzeralo na jasnú záležitosť, no nakoniec si domáce tribúny užili riadnu drámu. Foto: TASR

V 34. minúte sa dostal k zakončeniu Surový, puk z jeho hokejky našiel iba dobre postaveného Hyláka. Hostia sa zvýšenou aktivitou predsa len dočkali a na 1:3 z ich pohľadu znížil v 37. minúte Kudrna, ktorý zužitkoval ideálnu prihrávku Surového.

Tretie dejstvo odštartoval prienik Biceka, ktorý sa z pravej strany natlačil do zakončenia, trafil však iba masku hosťujúceho brankára. Banskobystričania sa dostali do šancí počas presilovej hry o jedného hráča, ale Hylák v 45. minúte zlikvidoval strely Kytnára i Kafku.

V ďalšom priebehu Košičania pozorne bránili, nepúšťali hosťujúci tím na dostrel bránky a hrozili po protiútokoch. V 54. minúte sa ocitol v príležitosti Lapšanský, Corbeil vytlačil puk mimo bránku. Rovnako si poradil aj pri Jenčíkovom tvrdom zakončení o dve minúty neskôr.

Tri minúty pred koncom duelu odvolali hostia brankára a Hudec bekhendom znížil na 2:3 z pohľadu Banskej Bystrice. Na 3:3 vyrovnal v záverečnej minúte White a na rad prišlo predĺženie.

V ňom mal v 64. minúte dobrú šancu Macejko, Corbeil podržal svoj tím. O štyri minúty neskôr sa v presilovej hre odhodlal Jenčík, no ani tentoraz gól neprišiel. V samostatných nájazdoch rozhodol o víťazstve domácich v druhej sérii Bicek ako jediný úspešný exekútor.

Online

Michal Handzuš - nedal. Košice vyhrali po samostatných nájazdoch a v sérii vedú 2:0.

Jiří Bicek za Košice dal - 1:0.

Petr Kafka za banskú Bystricu - tiež nedal. Jeho blafák Hylák vykryl.

Marek Bartánus za Košice - nedal.

Patrick White za Banskú Bystricu - nedal. Chcel trafiť medzi chrániče, Hylák bol pozorný.

70. min: Ani v predĺžení sa nerozhodlo o víťazovi a budú nasledovať samostatné nájazdy. Košičania dnes už dva premenili.

68. min: Hostia sa ubránili. Jenčík mal na konci výbornú šancu. Sám prešiel pomedzi hráčov Bystrice, no brankár jeho strelu chytil.

66. min: Pri zlom striedaní mala Banská Bystrica na ľade päť hráčov a bude hrať v oslabení.

63. min: Útoky sa striedajú na oboch stranách. Za domácich pálil vedľa Macejko.

Predĺženie sa hrá vo formáte štyroch proti štyrom. V predchádzajúcej sérii vyhrali Bystričania tri razy práve v predĺžení.

60. min: Domáci viedli 3:1 tri minúty pred koncom a stav nedokázali udržať. Bude sa predlžovať.

60. min: 41 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby Bystričania vyrovnali. Košičania sa vrhali do striel, no Patrick Whtite puk ponad ležiacich hráčov prehodil do bránky. Hostia dali dva góly pri hre bez brankára.

57. min: Hudec hneď po vhadzovaní v útočnom pásme znižuje.

57. min: Banská Bystrica hrá bez brankára.

54. min: Banská Bystrica sa nevie dostať k výraznejšej šanci. V zápätí však mal možnosť dorážky Kousalík. Bránku však minul.

48. min: Ďalší faul hostí, takto sa k vyrovnaniu nedostanú. Košičania však prvú presilovku nehrali dobre, nedostali sa k zakončeniu.

46. min: Hostia presilovku nevyužili. Za podrazenie Kudrnu, naopak budú hrať oslabení.

44. min: Po faule na Whita bude hrať Banská bystrica presilovku. Je to vôbec prvá presilovka v dnešnom zápase.

42. min: Kytnár hľadal Surového pred bránkou Košíc. Jeho prihrávka však neprešla.

"Napriek inkasovanému gólu nám tretina vyšla. Hra Banskej Bystrice nám sedí," vravel pre RTVS košický útočník Marek Bartánus. "Vyhrávame a musíme zvládnuť poslednú tretinu."

40. min: Bystričania ožili a pridali na dôraze, no stále prehrávajú. Košičania mali na konci tretiny veľkú šancu zvýšiť.

37. min: Po Surového prihrávke Andrej Kudrna strieľa prvý gól Banskej Bystrice vo finále - 3:1

35. min: Po strele Rosandiča sa spustila šarvátka. Vylúčení hráči sú z oboch strán, hrá sa naďalej v plnom počte.

34. min: Kytnár a Surový pálili na bránku Košíc. Hostia sa pokúšajú zlepšiť pohyb, no kombinácia im často nevychádza. Košice hrajú výborne v obrane.

31. min: Zápas sa hrá stále bez jediného vylúčenia. Pomer striel je 21:19 v prospech domácich.

30. min: Bartánus sa po rýchlej prihrávke dostal do brejku, ale rozhodcovia opäť nariadili trestné strieľanie. Bastánus blafákom oklamal brankára - 3:0.

28. min: Košičan Hrnka sa pokúšal obkorčuľovať bránku a zasunúť do nej puk z opačnej strany, ale spadol, keď zavadil o betón brankára.

27. min: Adam Jánošík zvyšuje na 2:0 strelou nad vyrážačku banskobystrického brankára.

24. min: Trestné strieľanie Košíc a Jakub Suja strieľa úvodný gól. Kytnár Suju fauloval pri úniku a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie.

20. min: "Keď budeme hrať takto, tak vyhráme, aj keby mal dať gól brankár," povedal pre RTVS útočník B. Bystrice Petr Kafka.

20. min: Skončila sa prvá tretina. Gól nepadol. Najväčšiu zásluhu na tom má brankár Banskej Bystrice Mathieu Corbeil, ktorý pod paľbou domácich útočníkov. Hoci pomer striel bol takmer vyrovnaný 10:7.

14. min: Jenčík skvele prihral Kutálekovi, ten trafil iba brankára Corbeila. Vzápätí Jenčík trafil žrdku.

11. min: Miestami to vyzerá, akoby Košice hrali presilovku. Preisinger s apokúsil vyviezť puk, ale hneď ho zastavili obrancovia Košíc.

7. min: Kafka sa mohol dostať do šance. Bol za obranou Košíc a sám by išiel na bránku, ale nespracoval puk.

5. min: Košičania si vedia vypracovať šance, aj vystreliť na bránku B. Bystrice. Na opačnej strane to zatiaľ neplatí.

3. min: Opäť patria prvé šance domácim hokejistom. Corbeil vyrazil strelu Jenčíka.

Zápas sa začal

BRATISLAVA. "Máme bod, potrebujeme ďalšie tri," stručne zhodnotil prvé stretnutie finále play off hokejovej Tipsport extraligy brankár HC Košice Alexandr Hylák.

Obhajca titulu včera zdolal Banskú Bystricu presvedčivo 3:0. V sérii sa ujal vedenia 1:0. "Som rád, že všetky formácie zahrali dobre. Vyťaženosť bola rozdelená, aby sme ušetrili sily na štvrtok," prezradil tréner Peter Oremus.

"Aj my sme urobili chyby. Môže ma však tešiť, že chybu jedného hráča sa podarí druhému napraviť."

Úvodný a napokon víťazný gól stretnutia strelil útočník Jakub Suja. "Je to moje prvé finále, takže to bol asi zatiaľ môj najdôležitejší zásah," zamyslel sa.

Strelecky aktívnejší boli pritom Bystričania. Mali viac pokusov - oficiálne štatistiky uvádzajú pomer 19-28. Nedali však ani jeden gól. "Chýbal nám dôraz v zakončení," hodnotil tréner Banskej Bystrice Miroslav Chudý.

"Vypracovali sme si dosť príležitostí, no neskórovali sme ani v presilovke o dvoch hráčov. Bez streleného gólu nemôžeme uspieť."

Banskobystričania by mohli doplatiť aj na možnú únavu. Ešte len v nedeľu ukončili sériu s Nitrou. Košičania pritom oddychovali už od minulého pondelka.

"Vraveli sme si, že Košice sú skúsené a majú hráčov, ktorí vedia potrestať každú chybu. V prvej tretine sme urobili asi tri a dostali sme dva góly," hľadal príčiny neúspechu kapitán Michal Hudec.

"Musíme hrať lepšie. Nebol to náš najlepší výkon. Na Košice taký stačiť nebude. Majú výborný káder, kvalitného brankára a dobrú obranu," doplnil skúsený Michal Handzuš.