Slováci nešťastne podľahli Švédsku 3:4

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v prípravnom stretnutí v rámci série Euro Hockey Challenge v Trenčíne so Švédskom tesne 3:4. O víťazstve Severanov rozhodol 13 sekúnd pred koncom Kronwall.

Švédski hokejoví reprezentanti v Trenčíne napokon triumfovali.(Zdroj: TASR)

Prípravný hokejový zápas (Euro Hockey Challenge)

Slovensko - Švédsko 3:4

Góly: 12. Lušňák (Dej, Haščák), 16. Nagy (Hudáček), 33. Hudáček (Švarný) - 24. Bengtsson, 29. Petterson (Aslund, Wallmark), 53. Ridderwall (Kronwall, Andersson), 60. Kronwall (Wallmark, Petterson)

Slovensko: Laco - Švarný, Sloboda, Baranka, Podhradský, Graňák, Jurčina, Kozák, Čerešnák - Nagy, Marcinko, Hudáček - Tybor, Viedenský, Sýkora - Bartovič, Bližňák, Miklík - Dej, Lušňák, Haščák

Švédsko: Lassinantti - Kronwall, Andersson, Ekbom, Motin, Andersen, Gunnarsson - Petersson, Wallmark, Zaar - Johansson, Ridderwall, Viksten - Aslund, Carlsson, Nygard - Sörensen, Bengtsson, Sandberg - Thuresson

TRENČÍN. Slovenskí hokejisti otvorili zápasovú časť prípravy na májový šampionát v Prahe a Ostrave prehrou. V úvodnom vystúpení v rámci Euro Hockey Challenge sa proti Švédsku prezentovali dobrým dojmom, no gólom 13 sekúnd pred koncom z hokejky Staffana Kronwalla napokon prehrali 3:4.

V bránke s Janom Lacom sa Slováci od začiatku s vervou pustili do súpera, no otvárací gól strelili až v 12. minúte zásluhou Lušňáka. Hoci sa Švédi v ďalšom priebehu herne pozdvihli, psychiku im naštrbil ďalší gól z hokejky Nagya.

Do druhej tretiny však nastúpili ako vymenení a po zlepšení pohybu gólmi Andersena a Pettersona vyrovnali na 2:2. Slovákov dostalo z herného útĺmu, paradoxne, až nepremenené trestné strieľania Sýkoru. Po veľkom tlaku napokon napol švédsku sieť Hudáček.

V treťom dejstve nepremenili Slováci viacero dobrých príležitostí, za čo ich v 53. minúte potrestal vyrovnávajúcim gólom Ridderwall a 13 sekúnd pred koncom víťazným aj Kronwall.

Ján Sýkora bojoval srdnato po celý zápas, gól však nestrelil. Foto: TASR

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka nastúpia proti rovnakému súperovi opäť v sobotu o 17.00 v Bratislave. Následne ich do štartu svetového šampionátu v Česku (1.- 17. mája) čaká ešte šesť prípravných duelov.

V rámci Euro Hockey Challenge sa predstavia v Česku, v Košiciach a v Poprade proti Bielorusku a prípravu zavŕšia dvojzápasom v Rige proti domácemu Lotyšsku.

Ohlasy po zápase

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Myslím si, že na prvý zápas po dlhej dobe to bol dobrý hokej. V prvých desiatich minútach druhej tretiny sme vypadli z tempa a súper vyrovnal. Potom sme sa pozdvihli, zápas bol vyrovnaný až do konca. Je to škoda, že sme dostali gól 13 sekúnd pred koncom po zbytočnej chybe. To sa ale v týchto zápasoch stáva. Hokej bol dobrý po kombinačnej stránke, verím, že diváci sa dobre bavili."

Per Marts, tréner Švédska: "Je dobré pre nás byť tu s mladým tímom. Sú tu hráči, ktorí nikdy nehrali v národnom tíme. Aj pre mňa je dobré vidieť novú kultúru a krajinu, kde sa hrá fyzicky silnejší a rýchlejší hokej. Som rád, že sme sa vrátili do hry, keď sme prehrávali 0:2 a zápas napokon dotiahli do víťazného konca. Je to nová generácia hráčov, ktorá si oblieka švédsky dres."

Ivan Baranka (obranca SR): „Švédi sú výborní korčuliari. Škoda záveru, v ktorom sme urobili taktickú chybu. Bol to vyrovnaný súboj, mali sme od začiatku dobrý pohyb, potom Švédi pridali, začali lepšie korčuľovať, kým my sme prestali. Dnes mali aj lepšie presilovky, musíme na nich popracovať. Verím, že v ďalších stretnutiach to bude lepšie.“

Ján Sýkora (útočník SR): „Škoda, mrzí nás gól 13 sekúnd pred koncom. Nezvládli sme to trochu takticky. Bol to pre mnohých prvý zápas po dlhšej pauze. Tím však má silu, sú v ňom výborní hráči, verím, že to bude výborné. Švédi sú výborní korčuliari, vyrovnali sme sa im. Pri trestnom strieľaní mi chýbal kúsok šťastia.“

Patrik Lušňák (útočník SR): „Nehrali sme zle, škoda posledného gólu. Celý zápas sme viedli, mali sme všetko vo svojich rukách. Zaspali sme v úvode druhej tretiny, keď nám dali dva góly. Potom sme začali opäť korčuľovať, ale škoda chyby pri poslednom góle.“

Ján Laco (brankár SR): „Mali sme dobrý začiatok, hrali sme aktívne, vytvárali si šance a dostali sa do dvojgólového vedenia. Ako sme my vybehli na súperov v prvej, tak Švédi na nás v druhej tretine. Pri prvom inkasovanom góle som bol presvedčený, že mám puk v lapačke, no zostal na betóne a ja som neskoro zareagoval. Výsledok mohol pokojne zostať 3:2 pre nás a bolo by veselšie. Škoda.“

Minúty zápasu

III. tretina

60. min- Zápas skončil nešťastnou prehrou našich farieb. Za najlepších hráčov stretnutia sú vyhlásení Nagy a Sandberg

60. min- Aj v úplnom závere mohol ešte padnúť gól, keď Slováci zavarili švédskej obrane. Stav sa však zo skrumáže už nezmenil

60. min- Nedorozumenie domácej obrany využil 13 sekúnd pred koncom Kronwall- 3:4

53. min- Švédske vyrovnanie z hokejky Riderwalla- 3:3

42. min- Švédsku šancu zneškodnil Laco, ktorý ostal trochu otrasený po následnej dorážke súpera

II. tretina

40. min- Do kabín idú s jednogólovým náskokom domáci, druhé dejstvo však gólovo patrilo Švédom

33. min- Slovensku vracia vedenie presnou strelou Libor Hudáček- 3:2

3O. min- Ján Sýkora bol faulovaný, no ponúknuté trestné strieľanie nevyužil, keď namieril len do žrde

29. min- Švédsky tlak vyvrcholil vyrovnaním Peterssona, ktorý využil presilovku po faule Kozáka

24. min- Švédsky obranca Andersen dotlačil puk do siete a hostia znižujú stav- 2:1

21. min- Začala druhá tretina

I. tretina

16. min- Ladislav Nagy zaznamenal bekhendom druhý gól Slovenska- 2:0

13. min- Švédi kontrovali, domáci tím podržal brankár Laco

12. min- Slovensko sa ujíma vedenia. Domácich poslal do vedenia Patrik Lušňák- 1:0

5. min- Výrazný tlak domácich, Podhradský trafil žrď

1. min- Zápas sa začal